Tarvitsen yhden ainoan valovoimaisen objektiivin, missä mahdollisimman laaja polttoväli. Mielellään erittäin laajasta 14mm aina jonnekin 200mm. Mikä vastaisi parhaiten tuota? Hinnalla ei väliä.
Kaikkein paras zoomi nikoniin?
mikämikämikä
19508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ihan toivotunlaista objektiivia ei ole massatuotannossa. Laitapa Tamron 16-300 mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD zoom-objektiivi, jos kuvaat kroppirungolla ja olet valmis tinkimään valovoimaisuudesta.
Eikö oikeesti löydy esim. 14-200mm f2.8 ?
Ei yhdessä paketissa!
"Eikö oikeesti löydy esim. 14-200mm f2.8 ?"
Ei varmankaan pystytä järkevästi valmistamaan moista putkea. Edes 24-105mm ei käsittääkseni löydy f2.8 valovoimalla, vaan ne ovat f4.
Yhdellä et pärjää mutta 14 - 24 mm 24 - 70 mm ja 70 - 200 mm, kaikki F2.8 ja 70 - 200 VR toiminnolla. Tuon 24 - 70 mm voit tosin korvata Tamronin uudella vastaavalla joka on aika toimiva ja lkuvan laadullisesti oivallinen.
Hintaa tuolle tulee mutta noiden kanssa voi käyttää Fx kennon runkoa joten hyvä siitä tulee.
Zoomeissa joutuu aina tinkimään joko polttovälistä tai sitten valovoimasta.
Itse haluaisin 17-70 f2.8 mutta sellaista ei ole. Sigmalta löytyy 17-70 mutta se on f/2.8-4 eli valovoima muuttuu 2.8 ja 4 välillä. Aina joutuu tekemään kompromisseja.
Onko D7000ssa rungossa jokin tärinänvakaaja? Jos on niin mistä sen saa päälle toimimaan?
Kameran mukana tuli Nikon DX lasi ja siinä on VR. Onko tuo VR tärinänvaimennin?
Sigmassa puolestaan on OS. Se ainakin on vaimennin.
Jos rungossa on sisään rakennettu vaimennin niin voiko rungon vaimenninta käyttää samalla kertaa kuin on nikonin VR ja sigman OS päällä?
Ei ole. Et saa siis päälle.
Jep.
Näin on.
Voi, mutta ei kannata. Tuloksena suttua. Toinen pois päältä.
Nikonilla ja Canonilla sekä jollain kolmannellakin on aina vakaaja optiikassa jolloin se parhaiten toimii juuri tuon optiikan kansa. Lisäksi on etu kun yhden vakaajan mennessä toimimattomaksi muiden lasien vakaajat toimivat edelleen.
Nikonin rungoissa ei ole vakainta. Nikonilla vakain on objektiiveissa, samoin Canonilla. VR (Vibration Reduction) on kuvanvakain Nikon kielellä. Alla lueteltu myös muiden käyttämät nimitykset asiasta.
Vibration Reduction (VR) - Nikon
Image Stabilization (IS) - Canon
IBIS - In Body Image Stabilisation - Olympus
Optical SteadyShot - Sony Cyber-Shot
MegaOIS - Panasonic and Leica
Super Steady Shot (SSS) - Sony
Optical Stabilization (OS) - Sigma
Vibration Compensation (VC) - Tamron
Shake Reduction (SR) - Pentax
Nikkor 70-200 f2.8 VR.
Hyvä lasi, oikein hyvä mutta tuppaa ahdistamaan laajakulmakuvissa.
Tuon 70-200:n kaveriksi Nikkor 17-55mm f/2.8
Satunnainen harrastaja pärjää Nikon 18-140mm DX VR putkella pitkälle.
Pitää paikkansa. Hyvässä valossa.
Heikommassa valaistuksessa pitää titenkin olla valovoimaa ja zoomien osalta se tietää aika suolaista hintaa. Kenties prime siihen tarkoitukseen? Riippuu tietenkin budjetista.
Ennen oli toisin mutta nykyinen säädettävä ISO eli herkkyys joka uusilla rungoilla voi kohota kä'yttökelpoisena jopa ISO3200 tasolle auttaa noiden "pikkupimeiden" lasien kanssa. F4 riittää vielä aika pimeässä jos on VR ja ISO3200 valittuina eikä kohde ole kovin vilkas.
Valovoimainen prime on yksi vaihtoehto mutta rajoittaa kuvausta taas toisessa mielessä.
17-70m f/2.8-4 on kompromissi joka saattaa toimia kohtuullisen hyvin heikommassakin valaistuksessa jos on suurempi ISO herkkyys käytössä.