primo 2 kanille

hekälu

Olisiko primo 2 (vasikan ruoka) hyvä ruoka hermeliinille ja kääpiölupalle jotka asuvat ulkona talvetkin ilman lämmityksiä? Kokemuksia ruuasta? Mutta ongelma on myös se että kanit eivät ehdi syödä sitä ennen vanhaksi menoa ): olisiko jollain tietoa miten lopun ruuan voisi käyttää hyväksi? Ja miten kauan se säilyy ja meneekö pilalle päiväyksen jälkeen? Miten paljon sitä olisi hyvä antaa? Miinuksia ja plussia otan mielelläni vastaan ja omia kokemuksia ruuasta pienemmillä roduilla

9

4744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avuntarpeesd

      Mietin samaa?

    • Primo1

      Itseasiassa käytä Primo 1, koska ostan sitä vasikoille. Hyvin on pelittänyt ranskanlupallani. Ei sen säkillisen syöttämisen aika ehdi rehu pilaantumaan. On ne vielä vuoden jälkeen ostosta pääasiassa samaa tavaraa.

    • No, kani ei ole vasikka, joten mitäpä jos syöttäisit kanillesi kaninruokaa? Etenkin jos ne ei edes ehdi syömään kaikkea, niin halvemmasta kilohinnasta ei ole mitään iloa. Ruoka ei välttämättä pilaannu viimeisen käyttöpäivän jälkeen, mutta sen vitamiinipitoisuudet laskee niin että se on jokseenkin hyödytöntä. Jos kaninpelleteissä ei mielestäsi ole tarpeeksi ytyä, muutama merkki myy erikseen pellettiä poikasille, ja niissä on enemmän kaloreita. Talvella kanin asumuksen olisi kuitenkin hyvä pysyä plussalla ettei vesi jäädy, kani on kuitenkin kotoisin espanjan lämmöstä, eikä Suomessa oikein kunnolla pärjää.

      • sama kuin aloittaja

        Hyvin ne kanit on pärjänny :) vedelle on oma sulatusjärjestelmä eli ei jäädy :) vettähän voi sinne jatkuvasti vaikka kantaakkin ;) lisää mielipiteitä primoista racing ruuista?


    • Anonyymi

      Primo 2 olen syöttänyt vuosikaudet lihakaneille, ilman ongelmia.

    • Anonyymi

      Primo kakkosessa on liikaa tärkkelystä kanille, primo 1 olis parempi valinta. Mielipideasioita nää taitaa osittain olla..

      • Anonyymi

        No ei. Lajinmukaiset ravintovaatimukset eivät ole mielipideasioita. Toki heinänsyöjille vääränlaista ravintoa syöttävät niin väittävät siinä missä kasviravintoa lihansyöjille syöttävät.


    • Anonyymi

      Meillä syötetään myös tota primo ykköstä. Siinähän on rypsiä ja viljaa ja kanin ruuansulatukselle sopiva tärkkelyspitoisuus. Tavallista kaninruokaa en halua syöttää. Se vain on tehty ihmisen silmää miellyttäväksi jatervellisen näköiseksi niin moni siihen kai sen takia haksahtaa, vaikka usein sisältää väriaineella ja sokerilla kyllästettyjä palleroita sekä kirjavan sekoituksen erikokoisia ja muotoisia siemeniä joiden terveellisyyttä ja pitoisuuksia ja sopivuutta saatikka tarpeellisuutta kanille saanen epäillä.. rahastusta sanoisin..

      Pelletti tai pelkkä vilja vaan on niin tylsää.. vaikka olisi luonnollisempaa ja soveltuvampaa ruokaa. Ei se "naudoille" siinä pussin kyljessä kaikkea kerro vaan sisältö. Ei kaikkea naudanrehuakaan voi pupulle syöttää.

    • Anonyymi

      Tää on aika vanha ketju, mut eikös tos primo 1 sessä sitten oo liikaa rasvaa? Tämmöstä vaan mietin kun kaneille sopivaa ruokaa etsiskelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      83
      6412
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      444
      4481
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      63
      3654
    4. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      116
      2305
    5. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2285
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      22
      1026
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      980
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      44
      885
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      90
      820
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      715
    Aihe