Aku ja pari vaivaa

lähete on

Jos akupunktiota annetaan niskahartia vaivoihin,niin auttaako se samalla myös pieneen jännitykseen?

5

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelleen...

      Esimerkkinä käytän miestäni, jolle tuli niin kovat niskahartiaseudun kivut, että rintalihakset jo jumivat. Oli tinnitusta ja niska virheasennossa.. ranteessa kipua.

      Sain hänet akupunktioon, kun alkoi kivut rasittaa mieltä. Kaksi kertaa kävi ja terve mies!! Hän oli siitä niin yllättynyt itsekin, että kertoo ihmettään jokaiselle. Itse en pidä sitä ihmeenä, vaan normaalina lihasjännitysten laukeamisena. Myös mieliala korjaantui eli stressi katosi. Nyt hän aikoo käydä akussa säännöllisesti, ettei masis iske.

      Itse käyn akussa säännöllisesti, kerran puolessa vuodessa.

      • Ihanaa

        Kiva kun vastasit,nyt vaan odotellaan miten toimii


      • fiilis
        Ihanaa kirjoitti:

        Kiva kun vastasit,nyt vaan odotellaan miten toimii

        Kävin just ekakerran ja olo on mahtavan rento.Tuntuu että kireys jäin sinne tai sitä ei ole koskaan ollutkaan.Ja niin kuin hartiatkin olisi valahtaneet senttejä alemmas ei tunnu sitä jäppi oloa enää,mikä vielä eilen vaivasi.Vielä on kertoja neljä jäljellä ,odotan jo ensiviikkoa. Ei tullut tosiaankaan huonoa oloa,SUOSITTELEN että KOKOEILKAA.


      • Jukka-69

        Mihin vaivaan itse käytät akupunktiota? Oletko huomannut henkisellä puolella tiettyä jännityksen katoamista? Itse varasin myös ajan. Tehdäänkö akupunktiota eri tavalla eri vaivoihin? Vaikuttaako se aina kuitenkin henkiseenkin tasapainoon? Siinäpä muutama kyssäri...kiitos vastauksista etukäteen.


      • Sirpa
        Jukka-69 kirjoitti:

        Mihin vaivaan itse käytät akupunktiota? Oletko huomannut henkisellä puolella tiettyä jännityksen katoamista? Itse varasin myös ajan. Tehdäänkö akupunktiota eri tavalla eri vaivoihin? Vaikuttaako se aina kuitenkin henkiseenkin tasapainoon? Siinäpä muutama kyssäri...kiitos vastauksista etukäteen.

        Olen ottanut akupunktiota verenpaineeseen, niska-hartiakipuun, selän jännitystilaan, joka aiheutti iskiakivun, migreeniin, yleistilan nostoon ( flunssa kierteeseen ) ja myös yleiseen jaksamiseen.. jne

        Olo on aina hyvin pirteä hoidon jälkeen, lähes ylipirteä ja seuraavana päivänä erityisesti olotila tuntuu kevyemmältä, mutta akuhoitaja hoitaa minua aina kokonaisvaltaisesti eli ei vain olkaa tai kättä, selkää tai päätä. Neuloja pistetään aina 10-15, joskus jopa 20. Kävin aluksi viikon välein x4, sen jälkeen kuukauden väleinx3 ja nyt puolivuosittain.

        Jokainen reagoi tavallaan, toiset herkemmin, toiset hitaammin, joillakin vaiva lähtee ensimmäisellä kerralla, toiset käyvät useammin riippuen vaivan kroonisuudesta. Akuutit jännitystilat laukeavat tosi hyvin.

        H


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1589
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1240
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1133
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      979
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      210
      784
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      753
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      119
      703
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe