rakennusalan muut sivuammatit

työtön 21v

sanokaahan mitä rakennusalalla on työmaa-ammatteja mikä helppo töistä eikä rasita liikaa, meinaan et ei tarvi liikaa miettiä, voimaa toki löytyy. ja just semmosia jotka on "hämmästyttävän" samanlaista palkkasta verrattuna tavalliseen kokeneeseen raksalaisen ja urakkaluonteiseen. eli suomeksi keskipalkka on samaa luokkaa mut yksikertaisempaa verrattuna tavalliseen raksa työntekijään.

olen ollut raksal vasta n.1v ja töitä tehty jo laiasta laittaan. mut mitä olis niitä ns. työelämä tutuks ammatteja raksapuolel.

ja ylimääräistä aikaahan en tarvi siis aikaa jota tappaa, joskus olen ihmetellyt ku olen jossaki työmaal ollut ja tehnyt ?liian ahkerasti? niin tullut joku joka johtaa työmaata niin tullut sanomaan esim. piä sieki välis "mietiskelytauko" tai vast. vaik joskus olen saattanut sanoa "kyl ne kahvitauot ja ruokataukoki riittää" ja ku tupakkiakaan en polta et senki takia ei tarvis turhia taukoja pidellä.
eli en tarvi työtä jossa lönniä helppouden takia, vaan on tekemisen meininki vaik olis helppoa

4

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keksin sulle homman

      Ryhdy betonipermantojen tekijäksi. Se on melko yksinkertaista, voimaa kysyvää ja betonimassan kivettymisominaisuuden takia kovaa työtahtia vaativaa hommaa.

      Ei tule kukaan huomauttamaan, että pidät yllä liian tiivistä tahtia.

    • **********

      Muurarin apuri tienaa 80% hänen urakkapalkastaan. Jos on hyvä muurari; 1000 tiiltä päivässä a 0.27 euroa/kpl = 270 € / brutto. Siitä hanslankarille 0.8 * 270 = 216 € päivässä ja päälle lomarahat, lyhennysrahat, matkakorvaukset / päiväraha niin pitäis ruveta pärjäämään vähän paremmin kuin nuoremmat mestarit.

      Tiedä sitten käytetäänkö missään suuremmilla työmailla enää appareita, kun reppanat joutuvat itse kärräämään laastin siilosta (kivihintojahan apparin poistaminen ei nostanut). Mutta jos jossain firmassa käytetään apureita vielä, siinä on työ jossa voi hyvin vaikuttaa itse ansioihinsa.

      • IinaKukka

        Saunovien kantaja saat kantaa 100 ovea kymmeneen eri kerrokseen. Lautapoikana voit myös kantaa tuhansia kiloja paneelia ja puutavaraa. On muuten viimosen päälle hirveetä hommaa.


      • KylliTäti87
        IinaKukka kirjoitti:

        Saunovien kantaja saat kantaa 100 ovea kymmeneen eri kerrokseen. Lautapoikana voit myös kantaa tuhansia kiloja paneelia ja puutavaraa. On muuten viimosen päälle hirveetä hommaa.

        Muistan hyvin Hesasta kohteen, jossa kaveri oli töissä apumiehen apumiehenä. Muurarin apumiehen apumies auttoi tavaroiden nostossa telineille, apumies delegoi urakkatyössä töitä apparille, koska telineiltä oli hankala poistua.

        Olisiko tämä apumiehen apumies sinulle sopiva pesti, kuulosta cv:ssäkin niin mainiolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe