Vuosihuolto

Epäonnistuneen vuosihuollon jälkeen koneeni on täysin sekaisin. Kirjoitan lyhyesti koska tekstini tänne häviää yhtä-äkkiä, enkä löydä sitä mistään. Kirjoittaessani sanat hyppivät jo kirjoitettujen sanojen sekaan. Mistä tällainen johtuu? Toinen ongelma on miten saadaan takaisin yläpalkissa olevat Tiedosto, Muokkaa, Näytä, Työkalut ja Ohje? Sivuhistoriani poistettiin vuodesta 2011 lähtien ja nyt en löydä enää koko sivuhistoriaa. Mikä avuksi näihin ongelmiin? Operaattoriini en enää luota.
40566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Mistä selaimesta on kyse?

Äänestä

Jos kirjoitat läppärillä niin sanojen "hyppiminen" voi johtua siitä, jos hipaiset touchpadia vahingossa ja merkkain siirtyy jonnekin keskelle tekstiä. Vähän tarkempaa tietoa olisko?

Äänestä

Käytän Windows 7:aa. Operaattorini ilmoitti, että jos selainta päivitetään niin sivuhistoria häviää. Mistään tällaisesta päivityksestä emme olleet kuitenkaan sopineet. Aikaisemmissa vuostihuolloissa ei ole koskaan käynyt näin. Mitä tarkoitat touchpadilla, niin en valitettavasti ymmärrä. Mielestäni en hipaise mitään. Kaikki muuttuu välillä siniseksi ja sivu ilmoittaa sanan "comment" hyvin usein, ja hiiri hyppii missä milloinkin.
Ongelma on siinä, että konettani on aina huollettu joten en ole aikaisemmin joutunut näihin asioihin puuttumaan. Olen melko lailla "pihalla" näissä asennusohjelmissa. Olen sitä mieltä, että joko koneessani (3 v.) on jotain vikaa, tai sitten operaattorini työntekijä ei ollut tehtäviensä tasalla.

Äänestä
  • "Mistään tällaisesta päivityksestä emme olleet kuitenkaan sopineet."

    Etkös sinä jostain vuosihuolto palvelusta puhunut? Tällaisiin normaalisti kuuluu ohjelmistojen päivitys, että järjestelmän käyttö olisi turvallista ja että nykyiset palvelut toimisivat. Normaalisti tietoturvapäivitykset laitetaan kerran kuussa ja 1-2 kertaa vuodessa sitten tulee vähäisiä muutoksia kun ohjelmia uusitaan, eli napit vaihtaa paikkaa ja sen sellaista.

    Äänestä

  • Jos koneesi on kannettava niin touchpad on se koneen etuosassa oleva "hiiri" eli alue jota jossa sormea liikuttamalla liikkuu hiiren kursori. Normaalisti touchpadien asetuksissa lienee päällä se toiminto että touchpadin hipaisuja ei noteerata silloin kun kirjoittaa, jos näin ei ole niin hiiri voi tosiaan liikkua missä sattuu koska kätesi osuvat touchpadiin.

    Äänestä

  • Ovat tainneet vuosihuollossa siivota konetta. Ei mitään järkeä säilyttää sivuhistoriaa vuositolkulla.

    Äänestä

  • gfhsdg kirjoitti:

    Ovat tainneet vuosihuollossa siivota konetta. Ei mitään järkeä säilyttää sivuhistoriaa vuositolkulla.

    Kyllä sen järjestelmän pitäisi päälle päin olla ennallaan huollon jälkeen mahdollisuuksien mukaan tai sitten on joku amatööri säätänyt. Firefoxilla ja Google Chromella sivuhistoria säilyy ennallaan, Internet Explorerista en ole ihan varma.

    Äänestä

Ei häviä yleensä. Ja operaattori ei vaikuta selaimeen tai näihin vaan ainoastaan enttiyhteyteen.

Äänestä
  • Kiitokset vapuselle ja hueheuhuehselle! Lähetin viestin operaattorin edustajalle ja odotan mitä he ehdottavat. Olisi kiva jos löytäisin yksityisen asentajan, jolta saisi apua tarvittaessa. Yritysten laskutukset ovat tänä päivänä melkoisen suuria.

    Äänestä

  • UPDATE_10582730 kirjoitti:

    Kiitokset vapuselle ja hueheuhuehselle! Lähetin viestin operaattorin edustajalle ja odotan mitä he ehdottavat. Olisi kiva jos löytäisin yksityisen asentajan, jolta saisi apua tarvittaessa. Yritysten laskutukset ovat tänä päivänä melkoisen suuria.

    "Kiitokset vapuselle ja hueheuhuehselle! Lähetin viestin operaattorin edustajalle ja odotan mitä he ehdottavat. Olisi kiva jos löytäisin yksityisen asentajan, jolta saisi apua tarvittaessa. Yritysten laskutukset ovat tänä päivänä melkoisen suuria."

    Se laskutus on just sopiva.

    Nämä tietokonehommat ovat semmoisia, että ihan jokainen voi (yrittää) opetella.
    Näissä hommissa pääsee alkuun ilman kalliita erikoistyökaluja yms.

    Äänestä

Jos kone on "sekaisin" huollon jälkeen niin minä ainakin ottaisin ensin yhteyttä huollontekijään.

Äänestä
  • Sivuni jäi äsken auki ja edellinen viesti lähettämättä. Olin jo kerran yhteydessä operaattoriini, mutta silloin sovimme vain veloituksista. Ongelmat huomasin vasta kun rupesin käyttämään konettani.

    Äänestä

Missöpöin suomea mahdat asustella. jos olet tässä lähistöllä nin voisimme laittaa koneen kuntoon.

Äänestä
  • Asun pääkaupunkiseudulla ja itäsuunnassa. Ylihuomenna on verotietojen viimeinen jättöpäivä ja sen takia tässä hosun. Palle Runqvistiltä sain hyvän neuvon, kiitos siitä! Ainakin tekstin kirjoittaminen onnistuu nyt. Vielä kun saisin kirjoitukseni tulostettua olisin voiton puolella.
    Olen pommittanut operaattoriani sekä eilen, että tänään, mutta heillä on aina kiire. Saapi nähdä miten tässä käy.
    Olen kiinnostunut ehdotuksestasi mikäli asut näillä kulmilla, ja ilmoitat miten saadaan yhteys toisiimme. Palailaan...

    Äänestä

  • UPDATE_10582730 kirjoitti:

    Asun pääkaupunkiseudulla ja itäsuunnassa. Ylihuomenna on verotietojen viimeinen jättöpäivä ja sen takia tässä hosun. Palle Runqvistiltä sain hyvän neuvon, kiitos siitä! Ainakin tekstin kirjoittaminen onnistuu nyt. Vielä kun saisin kirjoitukseni tulostettua olisin voiton puolella.
    Olen pommittanut operaattoriani sekä eilen, että tänään, mutta heillä on aina kiire. Saapi nähdä miten tässä käy.
    Olen kiinnostunut ehdotuksestasi mikäli asut näillä kulmilla, ja ilmoitat miten saadaan yhteys toisiimme. Palailaan...

    Tiedosto, muokkaa, Näytä, Työkalut ja Ohje saadaan näkyviin kun nettiselaimen ollessa avoinna laitat hiiren kohdistimen sinne näytön ylälaitaan ja painat hiiren oikeaa painiketta ja laitat täpit niihin kohtiin mitä haluat näkyville: se palkki ilmestyy sitten omalle paikalleen; että noin vaikea operaatio : Ole hyvä !

    Äänestä

  • gfgfgg kirjoitti:

    Tiedosto, muokkaa, Näytä, Työkalut ja Ohje saadaan näkyviin kun nettiselaimen ollessa avoinna laitat hiiren kohdistimen sinne näytön ylälaitaan ja painat hiiren oikeaa painiketta ja laitat täpit niihin kohtiin mitä haluat näkyville: se palkki ilmestyy sitten omalle paikalleen; että noin vaikea operaatio : Ole hyvä !

    Enkeleitä onko heitä kysytään, ja kyllä todella näyttää olevan. Tulin juuri koneelle ja näin ohjeesi, ja yllätys, yllätys sain tarvitsemani palkin paikalleen. Tuhannet kiitokset sinulle! Tulee olemaan mielenkiintoista kuulla miten nämä kaikki ovat voineet hävitä koneeltani. Hyvää päivän jatkoa!

    Äänestä

Windows päivittyy automaattisesti, samoin Internet Explorer ja Office - asian voi toki varmistaa asetuksista.

Firefox päivittyy automaattisesti ilman että uutta versiota tarvitsisi hakea itse

Selaushistorian voi asettaa niin, ettei sitä tallenneta ollenkaan, jolloin sitä ei tarvitse myöskään koskaan tyhjentää.

Jos tietokoneen ohjelmat ja käyttöjärjetelmä on kerran kunnolla asennettu, niin kone ei mielestäni tarvitse mitään huoltoa. Jos kyseessä on pöytäkone, sivukansi kannattaa toisinaan avata ja puhdistaa pölyt välttäen kuitenkaan koskemasta sähköosiin - itse siitä ei sähköiskua saa, mutta kone voi vaurioitua.

Virustorjunta menee ehkä helpoimmin kokemattomalle käyttäjälle niin, että ostaa nettiturvan ja asentaa siihen kuuluvan virustorjunnan, jolloin ei tarvitse huolehtia lisenssin uusimisesta itse, vaan lasku siitä tulee nettilaskun ohessa.

Kunhan ei klikkaile mitään internetin mainoksia milloinkaan, vaikka ne lupaisivat puhdistaa koneesi tai tehdä siitä nopeamman, niin kone yleensä toimii ilman mitään ylläpitoa. Valmiskoneissa on heikkoutena mainosohjelmat ja muu bloatware, josta kannattaisi hankkiutua eroon. Se vaan voi olla vaikeaa ja siksi ehkä helpompi vaihtoehto on kasauttaa hyvä kone jossain tietokoneliikkeessä ja siihen, tyhjälle kovalevylle jossa ei ole mitään mainosroskaa tai muuta sälää, asentaa tai asennuttaa käyttöjärjestelmän, ajurit yms.

Äänestä
  • Paljon tuli tietoa ja kiitokset niistä! Olen niin tottunut käyttämään operaattoreiden palveluja, ja myös luottamaan niihin. Tällä kertaa opin kyllä ajattelemaan, että pitäisiköhän sitä itse ruveta vähän enemmän paneutumaan asioihin. Onneksi minulla on Windows ja se kyllä hoitaa monasti asiat puolestani. Ei tieto tapa, ja eteenkin kun operaattoristani ei vieläkään ole kuulunut mitään. Kiitokset kaikille!

    Äänestä

  • UPDATE_10582730 kirjoitti:

    Paljon tuli tietoa ja kiitokset niistä! Olen niin tottunut käyttämään operaattoreiden palveluja, ja myös luottamaan niihin. Tällä kertaa opin kyllä ajattelemaan, että pitäisiköhän sitä itse ruveta vähän enemmän paneutumaan asioihin. Onneksi minulla on Windows ja se kyllä hoitaa monasti asiat puolestani. Ei tieto tapa, ja eteenkin kun operaattoristani ei vieläkään ole kuulunut mitään. Kiitokset kaikille!

    Mitä nyt vanhanmalliset Windows ympäristöt ovat eniten huoltoja ja ylläpitoja vaativat järjestelmät. Windows 8 ja uudemmat toimivat jo nykyaikaisella tavalla kunhan kaikki sovellukset asentaa Microsoftin ohjelmakaupasta.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Mitä nyt vanhanmalliset Windows ympäristöt ovat eniten huoltoja ja ylläpitoja vaativat järjestelmät. Windows 8 ja uudemmat toimivat jo nykyaikaisella tavalla kunhan kaikki sovellukset asentaa Microsoftin ohjelmakaupasta.

    M-Kar on katkera vastarannankiiski ;)

    Esimerkiksi Windows 7 päivittää kyllä tiedostot kätevästi, enkä muista että ongelmia olisi ollut XP:n tai paritonnisenkaan kanssa.

    Windows, palomuuri ja yleisimmät päivittyvät automaattisesti tai ilmoittavat kun päivittämistä kaipaavat ja sitten se on vain next next ok.

    Sitten on niitä ohjelmia, joita käyttää harvoin. Ne tarkistavat, onko päivityksiä saatavilla silloin kun ne käynnistää ja ilmoittavat siitä sitten.

    Äänestä

  • adsfasdfasdfasd kirjoitti:

    M-Kar on katkera vastarannankiiski ;)

    Esimerkiksi Windows 7 päivittää kyllä tiedostot kätevästi, enkä muista että ongelmia olisi ollut XP:n tai paritonnisenkaan kanssa.

    Windows, palomuuri ja yleisimmät päivittyvät automaattisesti tai ilmoittavat kun päivittämistä kaipaavat ja sitten se on vain next next ok.

    Sitten on niitä ohjelmia, joita käyttää harvoin. Ne tarkistavat, onko päivityksiä saatavilla silloin kun ne käynnistää ja ilmoittavat siitä sitten.

    "Esimerkiksi Windows 7 päivittää kyllä tiedostot kätevästi, enkä muista että ongelmia olisi ollut XP:n tai paritonnisenkaan kanssa."

    Minkä muun firman kuin Microsoftin sovellusohjelmia Windows 7 esimerkiksi osaa päivittäää.

    "Sitten on niitä ohjelmia, joita käyttää harvoin. Ne tarkistavat, onko päivityksiä saatavilla silloin kun ne käynnistää ja ilmoittavat siitä sitten."

    Eli vanhanajan Windows ei osaa päivittää niitä. Niissä on vakava puute mikä lisää valtavasti ylläpidon ja huollon tarvetta.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    "Esimerkiksi Windows 7 päivittää kyllä tiedostot kätevästi, enkä muista että ongelmia olisi ollut XP:n tai paritonnisenkaan kanssa."

    Minkä muun firman kuin Microsoftin sovellusohjelmia Windows 7 esimerkiksi osaa päivittäää.

    "Sitten on niitä ohjelmia, joita käyttää harvoin. Ne tarkistavat, onko päivityksiä saatavilla silloin kun ne käynnistää ja ilmoittavat siitä sitten."

    Eli vanhanajan Windows ei osaa päivittää niitä. Niissä on vakava puute mikä lisää valtavasti ylläpidon ja huollon tarvetta.

    Miksi windowsin pitäisi päivittää muuta kuin microsoftin ohjelmistoja? muiden ohjelmistojen valmistajilla on sitten omat päivitysratkaisut kuten esim. adobe, mozilla jne. ja ne toimii myös täysin automaattisesti eikä lisää mitään ylläpidon tarvetta.

    toiminut win 2000 lähtien.

    Äänestä

  • omat systeemit kirjoitti:

    Miksi windowsin pitäisi päivittää muuta kuin microsoftin ohjelmistoja? muiden ohjelmistojen valmistajilla on sitten omat päivitysratkaisut kuten esim. adobe, mozilla jne. ja ne toimii myös täysin automaattisesti eikä lisää mitään ylläpidon tarvetta.

    toiminut win 2000 lähtien.

    "Miksi windowsin pitäisi päivittää muuta kuin microsoftin ohjelmistoja?"

    Sen takia että se ylläpito kävisi helposti, automaattisesti ja ongelmitta.

    Nythän se on Windows ympäristöissä sitä, että ohjelmat ei päivity vaikka Windows päivittyy ja niitä pitää sitten poistaa ja asentaa manuaalisesti uusia versioita.

    Tai sitten niissä on jokaisessa omat päivitysviritykset mitkä toimii miten sattuu. Nähty monet kerrat kun Adoben tai Oraclen ohjelmat on jotain ikivanhoja versioita kun päivitystoiminto ei ole niissä toiminut. Temppuilevat helposti kun on vaikka eri käyttäjätilillä kirjautunut tai alkavat vaikka samanaikaisesti päivittämään.

    Lyhyesti: Ne ei vaan toimi! Nykypäivän perusvaatimus on se, että kaikki päivittyy automaattisesti, keskitetysti yhdestä lähteestä eikä käyttäjältä kysellä mitään tai pyydetä ylimääräisiä uudelleenkäynnistyksiä. Tietokone pitää voida jättää ilman hyysäämistä esim. vuodeksi ja kaikkien ohjelmien pitää pysyä päivitettyinä ilman että sille tekisi mitään. Ja jos jokin ongelma vaikka tulisi niin voi sitten yhdestä napista päivittää kaiken.

    Ei se tarvitse mitään muuta kuin yhden kunnollisen päivityskoneiston mihin eri tuotteiden latauspalvelimet voi rekisteröityä kun ohjelmia asentelee. Windows 7:sta tähän ei ole ja siksi Windows 7 ympäristöjä yleensä hyysätään kuukausittain. Se on sitä kasvanutta ylläpidon tarvetta.

    Äänestä

  • omat systeemit kirjoitti:

    Miksi windowsin pitäisi päivittää muuta kuin microsoftin ohjelmistoja? muiden ohjelmistojen valmistajilla on sitten omat päivitysratkaisut kuten esim. adobe, mozilla jne. ja ne toimii myös täysin automaattisesti eikä lisää mitään ylläpidon tarvetta.

    toiminut win 2000 lähtien.

    Useimmat käyttöjärjestelmät kuitenkin käyttävät paketinhallintaa, jolloin kaikki asennetut sovellukset päivitetään keskitetysti samasta paikasta ilman ziljoonaa erillistä päivitysmuistutinta pyörimässä taustalla.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    "Miksi windowsin pitäisi päivittää muuta kuin microsoftin ohjelmistoja?"

    Sen takia että se ylläpito kävisi helposti, automaattisesti ja ongelmitta.

    Nythän se on Windows ympäristöissä sitä, että ohjelmat ei päivity vaikka Windows päivittyy ja niitä pitää sitten poistaa ja asentaa manuaalisesti uusia versioita.

    Tai sitten niissä on jokaisessa omat päivitysviritykset mitkä toimii miten sattuu. Nähty monet kerrat kun Adoben tai Oraclen ohjelmat on jotain ikivanhoja versioita kun päivitystoiminto ei ole niissä toiminut. Temppuilevat helposti kun on vaikka eri käyttäjätilillä kirjautunut tai alkavat vaikka samanaikaisesti päivittämään.

    Lyhyesti: Ne ei vaan toimi! Nykypäivän perusvaatimus on se, että kaikki päivittyy automaattisesti, keskitetysti yhdestä lähteestä eikä käyttäjältä kysellä mitään tai pyydetä ylimääräisiä uudelleenkäynnistyksiä. Tietokone pitää voida jättää ilman hyysäämistä esim. vuodeksi ja kaikkien ohjelmien pitää pysyä päivitettyinä ilman että sille tekisi mitään. Ja jos jokin ongelma vaikka tulisi niin voi sitten yhdestä napista päivittää kaiken.

    Ei se tarvitse mitään muuta kuin yhden kunnollisen päivityskoneiston mihin eri tuotteiden latauspalvelimet voi rekisteröityä kun ohjelmia asentelee. Windows 7:sta tähän ei ole ja siksi Windows 7 ympäristöjä yleensä hyysätään kuukausittain. Se on sitä kasvanutta ylläpidon tarvetta.

    Kyllä ne ohjelmat vaan päivittyy niiden omien päivityssysteemien kautta. ihan normaalisti eikä ole mitään ongelmaa ollut?? asetuksista vaan päivitykset automaatilla niin varmasti päivittyy automaattisesti. mitä lie söhellät jos ei sinulla kerta päivity.

    kyllhänä Windows update päivittää jotain ajureita ja muitakin jos vaan laitteistovalmistajat maksaa siitä että ajuripäivitykset sitä kautta tulee. ei kai Microsoft pidä ja jakele mitään toisten firmojen päivityksiä ilmaiseksi?? tai saati antaa ollenkaan käyttää omaa päivitysjärjestelmää ties minkä ohjelmien päivityksiin.

    siksi ohjelmistoissa on omat päivitys jutut.

    Äänestä

  • omat systeemit kirjoitti:

    Kyllä ne ohjelmat vaan päivittyy niiden omien päivityssysteemien kautta. ihan normaalisti eikä ole mitään ongelmaa ollut?? asetuksista vaan päivitykset automaatilla niin varmasti päivittyy automaattisesti. mitä lie söhellät jos ei sinulla kerta päivity.

    kyllhänä Windows update päivittää jotain ajureita ja muitakin jos vaan laitteistovalmistajat maksaa siitä että ajuripäivitykset sitä kautta tulee. ei kai Microsoft pidä ja jakele mitään toisten firmojen päivityksiä ilmaiseksi?? tai saati antaa ollenkaan käyttää omaa päivitysjärjestelmää ties minkä ohjelmien päivityksiin.

    siksi ohjelmistoissa on omat päivitys jutut.

    "Kyllä ne ohjelmat vaan päivittyy niiden omien päivityssysteemien kautta."

    Ne ei toimi kunnolla. Osa toimii vain jos käynnistää koneen erikseen järjestemän valvojan tilille ja vasta sitten päivittävät. Osa taas lakkaa ykskaks toimimasta, kuten Javalle käynyt monet kerrat. Olen nähnyt myös noin tuhat konetta joissa on Adobe Reader 9 eikä päivitystoiminto ole päivittänyt uudempaan. Kaikissa ohjelmissa ei myöskään edes ole päivitysmekanismia.

    "ei kai Microsoft pidä ja jakele mitään toisten firmojen päivityksiä ilmaiseksi??"

    Jakeleehan se Windowsin ohjelmakaupan ohjelmissa, kuten muutkin firmat omissa ohjelmakaupoissa. Windows 7:ssa tälläistä ole.

    Sen lisäksi jos ohjelma ei ole ohjelmakaupassa, ne päivitykset voi silti jakaa muiden firmojen palvelimien kautta käyttämällä keskitettyä päivitysmekanismia, kuten helpommin ylläpidettävissä käyttöjärjestelmissä tehdään.

    "tai saati antaa ollenkaan käyttää omaa päivitysjärjestelmää ties minkä ohjelmien päivityksiin."

    Samalla periaatteella, miksi Microsoft antaa käyttää Windowsin rajapintoja ohjelmien tekemiseen? Tarkoitatko sitä, että Windowsille ei kenenkään pidä tehdä ohjelmia vaan pelkästään Microsoftin? Kyllä se Microsoft vaan on antanut rajapinnat Windows ohjelmien tekemiselle, mutta voidaan todeta vanhanajan Windowsin päivitysmekanismin olevan alkeellinen ja huono kun siihen ei voi rekisteröidä päivityslähteitä.

    Eli, se on alkeellinen ja huono, ja vanhanajan Windowsympäristöt ovat aivan liian työläitä ylläpitää. Nykyajan systeemit, Windows 8 puhtaasti tiilisovelluksilla mukaanlukien, toimii kuten pitääkin ja päivitys käy helposti keskitetysti yhdestä paikasta.

    Äänestä

Firefox ei aina päivity automaattisesti. Kokemusta on tästä.

Lisäksi asentamalla esimerkiksi Ccleaner voi poistaa turhat tiedostot esim kuukausittain.

Samalla vaivalla kannattaa unohtaa maksulliset virustorjuntaohjelmat ja asentaa ilmainen. Eipähän tarvitse maksaa mitään ja se antaa yhtähyvin turvaa.

Äänestä
  • "Lisäksi asentamalla esimerkiksi Ccleaner voi poistaa turhat tiedostot esim kuukausittain. "

    En käytä, mutta kone toimii vuodesta toiseen ongelmitta. Selain ei tallenna evästeitä, ei väliaikaistiedostoja. Windowsin anna hoitaa homan temppitiedostonsa. Minulle on aivan sama, onko jossain hakemistossa jotain ylimääräisiä tiedostoja tai ei, koska ei sillä käytännön vaikutusta suorituskykyyn ja satojen gigojen levyllä on aivan sama vaikka sielä olisi pari gigaa jotain tavaraa. Koneet on käytettäviksi tarkoitettu, ei säädettäviksi.

    Skannereita ja apuohjelmia tarvitaan vain jos kone toimii huonosti. Toimivan koneen tyhjenteleminen on mielestäni ajanhukkaa.

    Maksuttomistakin joutuu usein lisenssin uusimaan ja se pakkaa unohtua osaamattomilta käyttäjiltä. Nettiturvan avulla asia tulee hoidettua. Itse en edelleenkään halua venäläisiä, espanjalaisia tai tsekkiläisiä ohjelmia huolehtimaan koneen tietoturvasta, kun suomalainenkin on tarjolla, eikä maksa juuri mitään.

    Äänestä

Ei ole ajanhukkaa vaan siitä on hyötyäkin.

Tunnetuista ilmaisista virustorjuntaohjelmista ainoastaan Avast pyytää vuoden välein rekisteröitymistä. Muut kuten Panda Cloud free, MSE, Avira eivät pyydä ainakaan ennen.

Eli sinänsä käyttäjän ei tarvitse huolehtia tällaisista.

Ja onhan se Windows Usalainen joten mistä sitä tietää mitä tietoja se lähettää heille.. Ja samoin moni koneen ohjelma on Usalainen. Lähinnä vaan tuohon virustorjunta juttuun.

Eli en näe suurta vaaraa vaikka virustorjunta sattuisikin olemaan ulkomailla tehty.

Äänestä
  • Koita tätä konstia:


    Nyt löysin konstin joka voi auttaa temppuilevaan läppäriin:

    Ostin keväällä 2011 vaimolleni HP Compaq 620 läppärin. Läppäri toimii muutaman kuukauden loistavasti kunnes USB portit alkoivat tökkiä pahasti ja eivät sitten toimineet loppupjen lopuksi.

    Otin hyväkuntoisen akun pois noin kymmeneksi minuutiksi ja kun laitoin takaisin niin kaikki pelasi jälleen niinkuin unelma. Mitään ongelmien oireitakaan (koputan kylläkin puuta) ei tuossa läppärissä ole tämän jälkeen ollu

    täältä:

    http://www.finwx.net/forum/index.php?topic=3373.0;wap2

    Löysin nämä neuvot ja sain kahteen läppäriin apuja juuri irroittamalla akun,
    nyt ne läppärit toimivat on toimineet jo vuosia moittetta. ellei näitä ohjeita
    olis ollut olis saanut heittää läppäreillä vesipetoa hih!

    Äänestä

  • "Ei ole ajanhukkaa vaan siitä on hyötyäkin."

    Skannaa sitä konetta vaikka joka päivä. Minä vain käytän ja korjaan vasta jos on tarvetta. CCleaner poistaa aina suuren määrän sellaisia tiedostoja, joiden olo koneella ei merkitse oikeastaan yhtään mitään. Voi sitä tietysti tiedostoja tyhjennellä ja sitten käyttää konetta tunnin huomatakseen, että ne pitäisi poistaa taas. Tai sitten vaan käyttää, eikä välitä moisesta.

    "Ja onhan se Windows Usalainen joten mistä sitä tietää mitä tietoja se lähettää heille.. "

    Ennemmin amerikkalaisille kuin venäläisille. Sitä paitsi en ole niinkään huolissani jostain tietojen lähettämisestä, vaan siitä kenellä on takaportti tietokoneeseen ja ketkä haluavat mahdollisesti käyttää niitä esimerkiksi Suomen tietoliikenteen häiritsemiseen ja tietomurtoihin.

    Äänestä

  • adsfasdfasdfasd kirjoitti:

    "Ei ole ajanhukkaa vaan siitä on hyötyäkin."

    Skannaa sitä konetta vaikka joka päivä. Minä vain käytän ja korjaan vasta jos on tarvetta. CCleaner poistaa aina suuren määrän sellaisia tiedostoja, joiden olo koneella ei merkitse oikeastaan yhtään mitään. Voi sitä tietysti tiedostoja tyhjennellä ja sitten käyttää konetta tunnin huomatakseen, että ne pitäisi poistaa taas. Tai sitten vaan käyttää, eikä välitä moisesta.

    "Ja onhan se Windows Usalainen joten mistä sitä tietää mitä tietoja se lähettää heille.. "

    Ennemmin amerikkalaisille kuin venäläisille. Sitä paitsi en ole niinkään huolissani jostain tietojen lähettämisestä, vaan siitä kenellä on takaportti tietokoneeseen ja ketkä haluavat mahdollisesti käyttää niitä esimerkiksi Suomen tietoliikenteen häiritsemiseen ja tietomurtoihin.

    Voihan Windowsissakin olla takaportti.

    Äänestä

Akku kannattaisi muutenkin ottaa pois jos konetta käyttää pistorasian lähellä. Näin se voi kestää pidempään hyväkuntoisena.

Äänestä
  • Kiitokset Apuasaanneelle ja vapuselle! Tässä nyt sitten konetta aukaisemaan ja akkua etsimään. Täyyty yrittää löytää joku gfgfgg:n kaltainen henkilö, joka olisi valmis avustamaan. Minun taidoilla läppärini olisi entistä entisempi. Sain paljon hyviä neuvoja täältä ja yritän niitä toteuttaa. Hyvää yötä kaikille!

    Äänestä

  • Juu se voi kestää hyväkuntoisena myös siten, että sitä säilyttää tietokoneessa.

    Äänestä

9-pallox "Juu se voi kestää hyväkuntoisena myös siten, että sitä säilyttää tietokoneessa."

http://www.talouselama.fi/uutiset/tuhoatko sinakin lapparisi akun talla yksinkertaisella virheella/a2206354

Suurin osa kannettavan tietokoneen käyttäjistä tuhoaa koneensa akkua tietämättään, kirjoittaa Wired.

Moni käyttäjä nimittäin pitää tietokoneen kytkettynä verkkovirtaan silloinkin, kun akku on jo ajat sitten latautunut täyteen. Läppärin sähköjohto kannattaisi irrottaa jo ennen kuin akku on täysi.

Äänestä
  • Tossa artikkelissa ei kyllä käsketty irroittamaan akkua....

    Äänestä

Mistäs sen tietää milloin akku, lääppäri, on 40- tai 80%?

Äänestä

Läppärit on tehty vaatimaan varaosia. Muuten niissä olisi älykäs latausautomatiikka, joka huolehtisi siitä ettei käyttäjän tarvitse miettiä tuollaisia.

Pöytäkone, niin pääsee akkuhuolistakin...

Äänestä
  • "Pöytäkone, niin pääsee akkuhuolistakin... "
    Niin muttakun läppäri on muotiasia. Suurinosa läppärin käyttäjistä ei edes siirrä koskaan läppäriään pöydältään yhtään minnekkään. Siinä se piuhoissaan nököttää pöydällä..

    "Mutta kaikilla muilla on läppäri" Niin minullakin! Lisäksi väri on oltava sisustukseen sopiva!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maymay kirjoitti:

Epäonnistuneen vuosihuollon jälkeen koneeni on täysin sekaisin. Kirjoitan lyhyesti koska tekstini tänne häviää yhtä-äkkiä, enkä löydä sitä mistään. Kirjoittaessani sanat hyppivät jo kirjoitettujen sanojen sekaan. Mistä tällainen johtuu? Toinen ongelma on miten saadaan takaisin yläpalkissa olevat Tiedosto, Muokkaa, Näytä, Työkalut ja Ohje? Sivuhistoriani poistettiin vuodesta 2011 lähtien ja nyt en löydä enää koko sivuhistoriaa. Mikä avuksi näihin ongelmiin? Operaattoriini en enää luota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu