Hurgada

innoissaanlomalle

Eli kokemuksia/viisaita neuvoja kaivataan :)

Miehen kanssa suunnitellaan ekaa yhteistä lomaa ja hän ehdottomasti haluaisi mennä Egyptiin. Ei olla kumpikaan paljon matkusteltu, pakollisen Espanjan loman olen joskus käynyt. Nyt sitten huomasin, että Finnmatkat on ottaneet Egyptin takaisin kohteisiin. Eli millaisi kokemuksia teillä ihmiset on 1) Hurgadasta, 2) rantakohteiden retkistä Kairoon, 3) Finnmatkoista. Ja jos jollakulla on vinkata jonkun muun alueen kuin Hurgadan puolesta, niin vinkit otetaan myös vastaan.

Kiitos kaikille ketkä viitsii vastata! :)

3

202

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • innoissaanlomalle

      Hienosti kirjoitin sitten kohteen nimenkin väärin :D

    • Hurghadaan haluan

      Itse oli viime kesänä Finnmatkojen reissulla Hurghadassa Jungle Aqua Park hotellissa.

      Finnmatkojen järjestelyt olivat ihan toimivat. Lennot Finskillä mennen tullen, kenttäkuljetuksen ostin mukaan, viileään bussiin oli kiva istahtaa kuuman terminaalin jälkeen. Opas ei mukana bussissa, mutta lyhyen infon antoi ennen bussin lähtöä. Hotellilla oli parina päivänä käymässä. Finnmatkojen kautta kävimme Kairossa. Upea retki, mutta pitkä (lähtö aamu kahdelta ja paluu puolen yön aikaan). Hyvä opastus ja homma toimi muutenkin.

      Luxorissa kävimme sitten Isokarhun Mohammedin kanssa. Jos itse pitäisi valita Kairon ja Luxorin välillä, niin ehdottomasti Luxoriin. Ensinnäkin puolet lyhyempi matka ja paljon enemmän näimme läheltä faaraon aikojen Egyptiin liittyviä hieroglyfejä yms. Molemmissa reissuissa kuitenkin omat hyvät puolet.

      Snorklaamassa kävimme pariin otteeseen (ja nyt kesällä kahdeksi viikoksi lähden snorklaamaan Hurghadaan) ja se oli itselleni reissun parasta antia.

      Hurghadassa kannattaa ottaa AI ehdottomasti. Useat hotellit ovat rannalla kaukana keskustoista (joita Hurghadassa on 3). Jos snorklaaminen kiinnostaa niin kannattaa valita hotelli, jolla on ranta ja jossa on vähän koralliriuttaa. Muuten pitää päiväreissuilla (n.25e/reissu).

      Itse tosiaan tykästyin mereen ja lämpöön. Egypti on kehitysmaa monin osin ja välillä todellisuus lyö kasvoille kovaa, hotelli alueet onkin sitten erityisen siistejä.

      Nyt olen kuukauden päästä lähdössä omatoimi matkalle Hurghadaan, kun ei valmiita paketteja tehdä kuin vasta syksyllä

    • ei enää ikinä...

      yhen kerran käyny hurghadassa ja se riitti..oltiin joulukuussa äkkilähöllä.hotelli oli ihan ok..mut päivällä oli sen verran lämmin et tarkeni,illat oli viileitä.
      ruoka oli sit jotain hirveää..käytiin monessa hotellissa,ja baareissa syömässä,ja se oli aivan hirveää se ruoka.Mäkkärissä oli parhain ruoka.minäkään en nirso oo ruuan suhteen,mut tuola oli aivan hirveää. ei mitään makua ja mausteita.
      alkohooliki oli tiukassa,taksilta kysyimä että mistä saa alkoholia,niin vei jonku kaverinsa baariin joka myi tiskin alta jonku pullon,ja siinäki koitti pyytää vodka pullosta 30 egeä..
      ja naiskaverin kans käytiin,ja iltasella ku lähimä kylille,niin meikattiin tietenki...kaikki luuli meitä venäläisiksi :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      83
      781
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      183
      522
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      58
      480
    Aihe