Sopiiko ensimmäiseksi koiraksi? Entä sopiiko kerrostaloon?
Sopiiko
1
86
Vastaukset
- rusettirinta
Ensimmäiseksi koiraksi narttu on ehkä helpompi kouluttaa. Rottis on hyvin voimakas aikuisena ja vaatii sentähden hyvän hallittavuuden. Omistajalla pitää olla hyvä koiran käsittelytaito. Pitää jaksaa pentuajan sosiaalistamiset ja murkkuiän kapinat, antaa paljon hyväilyjä ja rakkautta. Ei sovi häkkiin, mutta yhteen huoneeseen yksin jäädessään sopeutuu hyvin. Mikään uusavuton "apua, mun kynsi katkes" ei ole oikea omistaja. Omistajan persoonasta riippuu, mikä rotu sopii. Ja sitten kaikista tärkein, ottaa hyvältä kasvattajalta.
Kerrostaloon sopii. Eri asia sitten on, miten naapurit ja muut rapussa liikkuvat sopeutuvat. Mamut ainakin saavat ihmeellisiä sätkyjä rottiksen nähdessään. Pelkäävät yleensäkin koiria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753082
- 732954
- 681852
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191782- 271691
- 241667
- 211651
- 481317
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi321306Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91299