Mulla on ongelma. Rakastan äitiä tosi psljon, m6tta äiti rakastaa mun mielestä kauheeta ääliö valittaja vihaaja miestä, mun isäpuolea.. Iskän luona mulla on ihana rakas äitipuoli ja ihana iskä. Mä en tiedä mitenckertoisin äitille, että halusisin mieluummin asua iskällä. En halyaisi loukata äitiä, ja haluaisin käydä äidin luona vuoroviikonlopuin ja viikolla, mutta mun ois vaan parempi asua iskällä. Mitä teen??
Mitenselitän äidille?
aisku
290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
13-vuotiaaksi kirjoitat kyllä tosi huonosti ja tätä varten loit ihan tunnuksenkin. Jollet nyt sattuisi kuitenkaan olemaan tuo äitipuoli, kuten luulen, niin neuvon, että menet aluksi lastenvalvojan juttusille, että sinua kuultaisiin asumispaikkasi suhteen.
Asuvatko vanhempasi lähellä vai kaukana toisistaan? Jos kaukana, joudut myös vaihtamaan koulua, sillä saat uuden lähikoulun. Jos jatkat vanhassa koulussasi, joka ei ole lähikoulusi, joutuu isäsi kustantamaan sinulle koulukyydit.
Minusta voit kertoa äidille toiveesta ja kertoa että rakastat häntä, mutta sinusta tuntuu että isän luona olosi on parempi. Vanhemmille pitää kertoa myös että välittää ja että mielipiteesi ei johdu äidistäsi. Samoin kuten vanhempien tulee kertoa lapsille ettei vanhempien ero johdu heistä jne.