Hei!
Osa käyttäjistä on ottanut meihin yhteyttä liittyen siihen, ettei saa sähköpostia lainkaan. Hyvin suurella todennäköisyydellä kyse on suodatinasetuksista, joten jos sinä et saa sähköpostia lainkaan, toimi näiden ohjeiden mukaan:
----------------
Voit tarkistaa Suodattimesi klikkaamalla sivun oikeasta yläreunasta Asetukset, sitten valitsemalla valikosta uudelleen Asetukset sekä vasemmalle auenneesta listasta kohdan Postisuodatin.
Postisuodatin-sivulla näet listattuna kaikki voimassaolevat Suodattimesi. Voit niitä muokata, kytkeä päälle tai pois sekä poistaa lopullisesti Suodattimen nimen perässä olevista toimintavaihtoehdoista.
Mikäli sinulla on olemassa suodatussääntö tai -sääntöjä, klikkaa säännön nimen jälkeen löytyvää muokkaa-linkkiä ja tarkista, mikä säännön Sovella-valinta on. Sovella-valinta löytyy suodatussäännön otsikon alla ennen Ehto-listaa mikäli säännössä on määritettynä useampia ehtoja.
Valintavaihtoehtoja on kaksi:
"Sovella sääntöä, jos jokin ehto täyttyy" sekä "Sovella sääntöä, jos kaikki ehdot täyttyvät".
Jos sinulla on valittuna jälkimmäinen valinta eli kaikkien ehtojen täyttymistä vaaditaan, silloin roskapostia ei suodatu, ellei kaikki alle listatut säännöt päde suodatettavaan viestiin. Tällöin roskapostia voi päästä enemmän läpi saapuneiden viestien puolelle.
Jos taas vaihdat Sovella-valinnaksi "jokin ehto täyttyy"-valinnan, sääntö pätee useampaan viestiin.
----------------
Myös kansioiden katoaminen on ollut yleinen ongelma, voit etsiä omia kadonneita kansioitasi näin:
----------------
Ensimmäiseksi kannattaa tarkistaa, ettei joissakin näkyvissä kansioissasi ole alikansioita. Klikkaa sinisestä kansio-ikonista ruudun vasemmassa reunassa kansiot näkyviin. Mikäli jonkin kansionimen vieressä näkyy sininen suurempi kuin -merkki, se tarkoittaa että siinä kansiossa on alikansioita. Klikkaamalla merkkiä saat ne näkyviin.
Jos kuitenkaan alikansioita ei löydy, on vielä toinen mahdollisuus löytää kansiot:
Vanhassa sähköpostijärjestelmässä pystyi piilottamaan luomiaan kansioita. Tätä ominaisuutta ei kuitenkaan uudistuneesta Suomi24 Postista löydy ja siksi piilotetut kansiot täytyy erikseen käydä hakemassa sähköpostilaatikkonäkymään.
Tämä onnistuu seuraavalla tavalla:
Mene sähköpostilaatikkoosi ja klikkaa oikealta sivulta Asetukset.
Valitse aukeavasta valikosta uudestaan Asetukset ja sivun vasemmasta laidasta kohta Sähköposti.
Näkymään auenneen sivun alareunasta otsikon IMAP-kansioiden tilaus alta löytyy painike Muuta tilausta. Paina Muuta tilausta -painiketta ja ruksaa kaikki ne kansiot jotka haluat näkyviin sähköpostilaatikkoosi.
Paina vielä Tallenna-painiketta niin valitsemasi kansiot ilmestyvät sähköpostilaatikkoosi.
Toivottavasti näistä vinkeistä on apua. :)
Terveisin,
Suomi24 Ylläpito
Usein kysytyt kysymykset uudesta Postista osa 2.

16
637
Vastaukset
Hei!
Kiitti vinkeistä mutta en edelleenkään siitä huolimatta saa sähköpostia näkyviin !!!- yrjö raumola, eura
Kellehän "neuvot" tarkoitettu????
Paljon suurempiakin ongelmia, miksei niihin tule apuja @suomi24 - SivustoVuotaaKuinSeu
Suomi24 Ylläpito olette ilmeisesti jakaneet jo kaikki sähköposti osoitteet maailmalle oletko tietoisia oikeudellisesta vastuustanne. Esim. minun sähköposti on täynnä maksullisten porno tarjoajien viestejä vaikka en kyseisellä sivustolla ole edes käynyt tai saati sähköposti osoitettani jakanut.
- enter1
Postia kyllä tulee ihan riittävästi, mutta ei kiinnosta edes yrittää alkaa käymään niitä läpi. Ei kyllä kiinnosta vaikka tulisi vain muutama meilikin, kun on liian hieno tämä uudistus meikäläisen makuun.
- outoaon
Mistä niitä suodattimia oikein saa va pitääkö ne ensin itse rakentaa. Minulla ei ole yhtään suodatinta ja kaikki lähettämäni posti menee vastaanottajien roskapostiin.
- gmail...
onhan noi uudistukset perseestä!!! kun vanhakin toimii/toimi !!! ja oli selkeä!!! näköjään pää portaassa johto vaihtunu.... vaikka kyllä osaan käyttää!! niin kyllä gmail on selkempi!!!
- Miksi?
Voisitteko jo vihdoin ja viimein kertoa, miten esto tehdään vai voiko sitä tehdä lainkaan.
Siis miten estän vaikka useita kertoja päivässä tuleviien postien osoitteista tai ?
Miksi täytyy painaa Välitä, jotta näkisi lähettäjän osoitteen?
Miksi profiiliini tulee jatkuvasti muiden foorumikirjoituksia, vaikka en ole laittanut heitä kavereikseni?- Miksi?
Aika nopeaa tuo Suomi24:n neuvonta. Uudistuksesta kulunut aikaa aika lailla, vieläkään ei neuvoja heru.
Keksin syynkin. Kas kun eston saa vasta maksusta. Siihen asti pitää tyytyä sisällön suotimeen. Mutta kun minä haluan estää nuo osoitteet, ei sellainen kirosanamainen (?) suodatin vähennä roskapostin määrää hiukkaakaan! - Jokohan?
Miksi? kirjoitti:
Aika nopeaa tuo Suomi24:n neuvonta. Uudistuksesta kulunut aikaa aika lailla, vieläkään ei neuvoja heru.
Keksin syynkin. Kas kun eston saa vasta maksusta. Siihen asti pitää tyytyä sisällön suotimeen. Mutta kun minä haluan estää nuo osoitteet, ei sellainen kirosanamainen (?) suodatin vähennä roskapostin määrää hiukkaakaan!Jokohan kohta saisi opastusta tuohon osoitteiden blokkaukseen?
- Jokohan?
Jokohan? kirjoitti:
Jokohan kohta saisi opastusta tuohon osoitteiden blokkaukseen?
Edelleen vastausta odotellaan!
- Jokohan?
Jokohan? kirjoitti:
Edelleen vastausta odotellaan!
Nyt taisin oivaltaa tämän vastaamattomuuden. Eihän tällä foorumilla/ketjussa vastatakaan. Tämähän on "Usein kysytyt kysymykset uudesta Postista osa 2." eli tänne vain kerätään kaikki usein kysytyt kysymyksen.
Taitaa olla vain sellainen vitsiketju!
- kfjahduua
Voisiko ylläpito vastata, että miksi sähköpostit eivät mene aina perille vastaanottajalle? Sähköpostiviesti on kyllä Lähetetyt-kansiossa, mutta se ei kuitenkaan ole mennyt vastaanottajalle, vaikka vastaanottajan sähköpostiosoite on kyllä oikein. Mitään ilmoitusta ei myöskään tule ettei sähköpostiviesti ole lähtenyt... Tympeää, kun ei voi luottaa siihen, että sähköpostiviestit menisivät perille...
Kun nyt pääsisi edes kirjautumaan tähän s.postiin. Heittää aina takaisin Suomi24 etusivulle, kun yrittää päästä sinne. Joskus toimi, mut ei enää ja huonompi uudistusten jälkeen! ?:/
En pääse postiini ollenkaan, heittää tosiaan aina etusivulle. Profiiliin kyllä pääsen. Kokeillut vaikka millä tavalla...
- Ahkeria ootte!
Ahkerastipas te näitä palautteita luette! Nytkään ei olisi tarvinnut keksiä uutta kirjoitettavaa, c/p olisi riittänyt. Taitaa laiskuus voittaa.
suomi24 25.6.2014 17:34
Hei! Olemme tietoisia puutteesta ja pyrimme yhteistyökumppaniemme kanssa kehittämään Postia tältäkin osin. Toivottavasti saamme tuonkin ominaisuuden kasaan piakkoin.
Terveisin,
S24 ylläpito / Marko
(http://keskustelu.suomi24.fi/node/12199173) - eiroskia,.,
....ja miksi minun lähettämät sähköpostit menee vastaanottajan roskakoriin ???
Itse saan heiltä ihan "kunnon" postia. Ja on....ihan samat kaikki asetukset, joten siitä ei johdu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328426Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5047687SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2245733Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en1024850Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474684Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1784574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114508Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144246Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03860