Pahoinpitely

Miten asian käsittelyyn vaikuttaa, jos pahoinpitelyn tekijä on varusmies? koveneeko rangaistus? sakot?

Minkälaisia korvauksia noista ylipäänsä maksetaan? tavallinen pahoinpitely, ei lievä eikä törkeä.
3981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... mielestäni vielä 80-alussa oli kovemmat rangaistukset, mutta nyt taitaa olla ihan siviili tuomiota - arveluni on ihan mutua

Äänestä

Pahoinpitely ei ole Suomessa kovin tuomittava rikos.

Rangaistusmielessä toisen ihmisen mukilointi on rinnastettavissa lievään ylinopeuteen moottoritiellä.

Äänestä

Olosuhteet huomioonottaen kehoittaisin välttämään ylempiarvoisten kurittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


abc kirjoitti:

Miten asian käsittelyyn vaikuttaa, jos pahoinpitelyn tekijä on varusmies? koveneeko rangaistus? sakot?

Minkälaisia korvauksia noista ylipäänsä maksetaan? tavallinen pahoinpitely, ei lievä eikä törkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu