Miten voi olla tällaisia ihmisiä olemassa...!!!!???!?

Dtgjkhkjo

Me myytiin meidän vanha rintamamiestalo n.1,5 vuotta sitten. Kuntotarkastus teetettiin ja vikojahan löytyi kosteudesta aina puutteellisen ilmanvaihtoon asti, ostaja hyväksyi viat ja osti talon. N. 8 kk myynnin jälkeen postilaatikkoomme tipahti ihan yllättäen haaste jossa ostaja vaati melkein 300 000 e hyvitystä, koska talo oli kuulema purkukuntoinen. He olivat teettäneet siihen oman tarkastuksen muuton jälkeen ja väittivät oman raporttinsa perusteella taloa purkukuntoiseksi, mitään ilmoitusta tai varoitusta meille ei tullut etukäteen että aikovat talon uudestaan tarkastaa..itsehän hoitaisin asian eri tavalla.
No me kuitenkin palkattiin uusi kuntokartoitus ja tämäkin puhui meidän aiemmin teettämän tarkastuksen puolesta, joten kiistimme heidän vaatimuksensa. Kävimme sovittelussa ja olimme valmiita ostamaan talon takaisin, siihen he eivät suostunee koska sijainti oli kuulema niin hyvä, eli he haluaisivat että me vaan maksaisimme heidän uuden talon. No päätimme kuitenkin palkata kauppakamarin hyväksymän tavarantarkkastajan, ostajien asianajaja etsi ja palkkasi hänet. No nyt kävikin ilmi että tämä heidän palkkaama tarkastaja ei olekaan kauppakamarin hyväksymä vaan ihan joku muu..
Kysymykseni kuuluukin että mitä tälläisillä ihmisille mahtaa jotka vaan huijaamalla ja epärehellisiä keinoin haluavat toisille aiheuttaa huolta ja ajaa konkurssiin?! Eikö maailmassa ole enää yhtään rehellisiä ihmisiä..surullista :(

5

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trollipelle

      Huono trolli...rintamaiestalo ei ole koskaan 300 000e arvoinen . Ei edes vaikka se rakennettaisiin tänä päivänä.

      • on ja ei

        Kyllä se vaan pk-seudulla on, eikä 300 ke välttämättä edes riitä.


    • Trolli taikka ei...

      Vaan tätä tämä on pahimmillaan. Ostaja alkaa kaivelemaan taikka yrittämään uusia vikoja ja maksajaa talolleen. Varmin on myydä talo purkuun ja niin hirveällä tarinalla, että ostaja ei voi vedota mihinkään.
      Itse jouduin täysin uuden ok-talon kanssa melkoisien "vedättäjien" kanssa tekemisiin. Onneksi lakimieheni keksi keinon pelin loppuun viheltämiseen.

      Jos ap. kirjoitus on totta, neuvon ottamaan ensin selvää, että mitä oikeusturvavakuutus korvaa ja sen mukaan sitten miettimään asianajajan kanssa toimenpiteitä.

    • Seppo Sepon Seppo

      Uskoo ken tahtoo.

      • Kdjlfnclmcfk

        Ne luulee saavansa ihana romanttisen vanhan talon, halvalla, kivan pihapiirin ja rennon elämän.... Sitten kun selviääkin että se 50 luvun talo on 50luvun talo ja puoliso ryyppää edelleen ja lapset tappelee, niin huomataan ne viat.......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe