Luomulannoitteen syöjä

Halvat ruoat

Lannoitin pihanurmea Biolanin kanankakasta tehdyllä nurmilannoksella. Meidän koira keksi, että ihanan tuoksun lisäksi lannoiterakeet maistuvat hyvältä. Ja pihanurmelta niitä löytyy. Nyt sen kakkakin on muuttunut vihertäväksi.

Ei kai lannoite muotoon kuumennettu kanankakka kovin vaarallista koiralle ole?

2

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LankaRullanen

      Noh, kuumennetunkin kanankakasta saa erilaisia ikäviäkin bakteereja kehoon ja vatsa tosiaan mennyt varmasti sekaisin ja koira voi kärsiä vatsakivuista. Kyllä se on sellaista ainetta, että voi ainakin tulla ruokamyrkytys ja ehkä jopa suolistotukkeuma. Antaisin varmaan varmuuden vuoksi öljyä, mikä auttaa suolistoa saamaan kaiken kanan ulosteen ulos kehosta nopeammin. Jos vaan pystyt niin yritä saada koira juomaan paljon vettä.

      Jos koiran jaksaminen vähenee tai vastaavaa, niin sitten vaan eläinlääkärille.

    • Halvat ruoat

      Onneksi tuli kevätsade sulattamaan nurmikolta kanankakkalannoitteen. Ei koirani näyttänyt kärsivän lannoiterakeiden syönnistä millään tavalla. Mitteli kun se on, ja nuori, aktiivisuutta tuntuu riittävän.

      Olihan se vaihtelua kotiruoan syönnin lomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe