Pentax K500 ja Samuang 14 mm

Yhdistelmä ei saa kameraa laukeamaan. Etsimesä vilkkuu vain F---- eli osaisko kukaan neuvoa mistä asetuksesta löytyisi apua.
4201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aukkorengas piti asettaa A-asentoon. Anteeksi väärä hälytys.
Pentax-kuvaajille pitäisi olla oma foorumi -olen aina kuvannut Pentaxilla.

Äänestä
  • Tai sitten pitäisi opetella lukemaan jotta voisit katsoa sieltä ohjekirjasta...

    Äänestä

En musta menua, missä se on, mutta kameran asetuksista pitää laittaa päälle himmennin renkaan käyttö sallittu.
Koskee kaikkia manuaaliobjektiiveja.

Äänestä
  • Samyang toimii aukkoautomatiikalla Pentaxissa. Pentaxiin tarkoitetussa on lukitusnasta jolla aukkorengas lukitaan oikeaan asentoon. Sitä ei pidä kuvatessa käännellä.

    Himmenninrenkaan käytöstä on pelkkää haittaa. Kamera ei toimi oikein jos himmenninrengas ei ole A-asennossa. Aukon säätö hoidetaan kameran rungosta Samyangilla samoin kuin Pentaxin omilla objektiiveilla.
    Vain tarkennus pitää hoitaa manuaalisesti, mutta noin lyhyellä polttovalillä silläkään ei ole paljon merkitystä kun syväterävyysalue on erittäin suuri. Jos asettaa tarkennusetäisyyden kolmeen metriin niin kuva on melkein aina oikein tarkennettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PentaxK500 kirjoitti:

Yhdistelmä ei saa kameraa laukeamaan. Etsimesä vilkkuu vain F---- eli osaisko kukaan neuvoa mistä asetuksesta löytyisi apua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu