Yhdistelmä ei saa kameraa laukeamaan. Etsimesä vilkkuu vain F---- eli osaisko kukaan neuvoa mistä asetuksesta löytyisi apua.
Pentax K500 ja Samuang 14 mm
4
175
Vastaukset
- PentaxK500
Aukkorengas piti asettaa A-asentoon. Anteeksi väärä hälytys.
Pentax-kuvaajille pitäisi olla oma foorumi -olen aina kuvannut Pentaxilla.- ...
Tai sitten pitäisi opetella lukemaan jotta voisit katsoa sieltä ohjekirjasta...
- jmhfhsaf
En musta menua, missä se on, mutta kameran asetuksista pitää laittaa päälle himmennin renkaan käyttö sallittu.
Koskee kaikkia manuaaliobjektiiveja.- 14mm
Samyang toimii aukkoautomatiikalla Pentaxissa. Pentaxiin tarkoitetussa on lukitusnasta jolla aukkorengas lukitaan oikeaan asentoon. Sitä ei pidä kuvatessa käännellä.
Himmenninrenkaan käytöstä on pelkkää haittaa. Kamera ei toimi oikein jos himmenninrengas ei ole A-asennossa. Aukon säätö hoidetaan kameran rungosta Samyangilla samoin kuin Pentaxin omilla objektiiveilla.
Vain tarkennus pitää hoitaa manuaalisesti, mutta noin lyhyellä polttovalillä silläkään ei ole paljon merkitystä kun syväterävyysalue on erittäin suuri. Jos asettaa tarkennusetäisyyden kolmeen metriin niin kuva on melkein aina oikein tarkennettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447746
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/704576Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593849Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu723715- 983539
- 553173
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod683135Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302548IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112172- 521668