hei minun koirani on syönyt 6-vuotta papanoita ja nyt olen tullut siihen tulokseen että haluaisin antaa koiralle myös koti ruokaa,kysymys kuulluu mikä on hyväksi ja halpa koti ruoka?
annan yleensä 2kertaa päivässä kupillisen papanoita mustin ja mirrin 15kg säkki=20e ja sit pedigreen koiran makkara kana/riisi sitä 1pala kun annan makkaran 4osassa.ni mitkä olis sellasta mitä vois antaa olen antanut jauhelihaa raakana ja paistettuna,juusto raastetta.
hei miten voisin aloitaa koiran ruokinnan?
1
137
Vastaukset
- teeeeeeeeeeee
6 vuotiaalle/koiralle ei juustoja kannattais antaa. (suola) Voi alkaa juomaan enempi ja vastaavasti virtsailun tarve kasvaa. Toki joskus voi siivun heittää.
Koiralle terveellisempi vaihtoehto on raejuusto.
Tuossa iässä kun kotiruualle meinaa, niin nappulat pohjana aina ja siihen sekaan pienillä määrillä aloittaa. (nappuloita vastaavasti vähemmän)
Ajattelitko ihan koiran kotiruualle laittaa kokonaan vai vaan omia ruuan tähteitä ruuan sekaan ??
Kotiruoka, olettaisin tulee kalliimmaksi; koska joudut huolehtimaan niin monesta asiasta ja vitamiinien saannista.. Siksi olisi helpompaa joko pitää nappulat osana pohjalla kokoajan, taikka siirtyä kokonaan liharuokintaan..
Kummin tahansa; tapauksessasi tulee luultavasti kalliimmaksi kuin millä nyt menet :) Kuulostais äkkipäältä siltä? Mut tietysti jos löydät sopivat kotitekoiset jne niin onhan se laadukkaampaa ja tiedät mitä koirasi OIKEASTI syö ja saa.
Kaikkea maan ja taivaan väliltä voi kokeilla koiralle.Kananmunaa (ei joka päivä), hirssiä, tattaria, riisiä(puuroriisi, koska pitkäjyväinen tulee sellaisenaan ulos kuin syötitkin ), maksaa, kanaa, kalaa, nautaa, plaa pla plaa..
netistä löytyy paljon jos viitsit etsiä ja perehtyä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999829Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537733Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956502SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515223HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074564