Millä hirsiseinät valkoiseksi?

Strui

Rakennamme hirsitalon kuusesta. Millä seinät saisi mahdollisimman valkoisiksi niin, että hengittävyys kuitenkin säilyisi? Panu Kaila väittää että vaha estää kosteuden imeytymisen eli eikö voikaan vahata? Lisäksi en siedä liuottimia, eli pitäisi olla vesiliukoinen aine.

12

1684

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vahaa vaan

      Onko tarkempaa tietoa, missä Kaila sanoo niin?

      Perinnerakentajat-sivuillakin Osmon vahaa pidetään hyvänä vaihtoehtona. Toki pitää muistaa, että lisäkerrokset aina vähentää tätä puun kosteushengittävyyskykyä. Yhden kerroksen jälkeen tuota kykyä on 80% jäljellä, kahden kerroksen jälkeen 60%. Sitten on on Uulalla hengittävää maalia ja Colorialla Greenline kans. Teoriassa ainakin pitäisi säilyttää hengittävyys. Itse vedin katot greenlinella ja hirsiseinät Osmon vahalla kaksi kerrosta. Se oli tosin läpikuultavaa vahaa (sävy kuusi). Peittävällä sävyllä (Osmo deko mattalumi tai lumi) saisi kahdella kerroksella peittävän.

    • piste.com

      maalilla

    • Pajuteksiä
      • äskeinen

        Siis suoja-aineita piti kirjoittaa..


      • luonnollinen valinta
        äskeinen kirjoitti:

        Siis suoja-aineita piti kirjoittaa..

        Osmo color on ainut hyvä vaihtoehto hirsitaloon, muita ei kannata edes harkita.


      • A-W-Wilenius

        Höpö höpö. Osmossa on puolet lakkabensaa. Sitä en itse halua sutia mihinkään.


    • Maalarisisustaja

      Bloom paneelivaha on vesiliukoinen ja peittää hyvin kertakäsittelyllä. Itse maalasin sillä viime kesänä hirsiaitan sisäseinät kun halusin säästää työaikaa. Oikein hyvä tuli, mainio uusi tuttavuus oli mulle toi tuote. Niitä saa ainakin terrasta, ja värikartat voi tilata Liberonilta suoraan, mulle ainakin lähettivät mielellään kun olin myös suunnittelijan rolissa.

      • Artukainen_33

        Paitsi että tuo BLOOM vahat on muovia. muuten varmaan ihan ok.


      • Anonyymi

        Vanha viestiketju mutta kanssasi samaa mieltä. Osmo haisee ja kuivuu hitaasti, bloom ei haise, kuivuu nopeasti. Iso asia monelle jotka eivät voi lähteä evakkoon hajujen takia.
        Kahteen kertaan sudittuna peittää hyvin kellastuneen paneelin ja puun elävä pinta jää näkymään.
        Äärettömän hyvä paneelivaha. Harmi että tuotteen asiakaspalvelijoilla ei ole omakohtaisia kokemuksia asioista.
        Itse joudun kokeilemaan ensin osmoa myyjän suosituksesta, hajun takia vaihdoin bluumiin. Kukaan ei erottaa lopputuloksesta kumpi on kumpi.


    • Ei mitään järkeä

      Miksi? puuseinät pitäisi valkaista?
      Anna puun olla luonnollinen tai rakenna kipsilevystä,.

    • Anonyymi

      Tummunut vanha paneeli on pimentävä

      • Anonyymi

        Aloittaja ei kerro paneeleistä vaan hirsiseinistä. Ei IKINÄ valkoista. Ei Ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe