Hei!
Opettaja valittaa että nelosluokkalaisella pojalla on 4 keskeneräistä kuvistyötä, jotka pitäisi jäädä tekemään koulunjälkeen. Muuten tekemättömät työt arvostellaan neloseksi ja se vaikuttaa sitten todistukseen tulevaan numeroon. Mitä mieltä olette?
Miksi opettaja jakaa uusia aiheita, jos vanhatkin työt tekemättä? Opettaja vaatii tekemään myös työt, mitkä on sairauspoissaolon takia jäänyt kesken.
koulunjälkeen kuvistöitä tekemään?
6
170
Vastaukset
- Luokanopettaja
Eli sun mielestäs opetuksen pitäisi mennä lapsukaisesi mukaan? Mitähän muuta mahdat vaatia, kun tänne vikiset asiasta?
Opettaja kyllä tietää, mitä tekee. Samaa en voi sanoa sinusta. Olisit tyytyväinen, että lapsellesi tarjotaan tukiopetusta eikä laiteta suoraan nelosta. Toivon, että opettelisit arvostamaan opettajaa ja antamaan rauhan hänen työlleen. Ei kyllä kovin lupaavalta vaikuta. - Luokkakaverin äiti
Tosi paljon on lapsellasi sairauspoissaoloja, jos niiden vuoksi on neljä kuvistyötä tekemättä!
Miksi sanot, että opettaja VALITTAA? Kuulostaa teinikieleltä. Oliko opettajalla jotenkin erityisen nuriseva ja kitisevä äänensävy asiasta kertoessaan?
Tietysti tekemättömät työt arvostellaan neloseksi, niiden osaltahan suoritus puuttuu. Suurempi syy siihen, että töitä on tekemättä on kyllä sairauspoissaoloja paljon useammin se, että kuvistunti on käytetty vallan johonkin muuhun kuin kuvistyön tekemiseen. Sanoiko opettaja, että nämä puuttuvat työt ovat nimenomaan niitä, jotka muu luokka on tehnyt silloin, kun poikasi on ollut sairaana?
Uskotko oikeasti, että koko luokalla on ollut entiset työt tekemättä, kun uusi aihe on annettu? Minä en usko.
Eipä silti, kuviksen ja muidenkin taito- ja taideaineiden arvostelu on toisinaan kyllä hankalaa. Eihän osaamisen ja harrastuneisuuden mitta voi olla se, että työskentelee tietyllä nopeudella, mutta toisaalta jotain pitää kyllä valmiiksikin saada. - Luok.op. 67
Miksi poika ei tee töitä loppuun kotitehtävänä?
- 789687676576
Tuo tuli minullakin mieleen. Meilläkin jäi tytöllä lehtiteline puukässässä kesken, kun hän tuli allergiseksi puupölylle. Teline maalattiin kotona, ostimme siihen kankaan ja minä opetin työlle, kuinka kangas ommellaan telineeseen (koulusta oli moniste annettu mukaan). Tyttö vei telineen kouluun arvosteltavaksi ja ei siitä nyt ainakaan nelkkua tullut.
- Hitaan lapsen äiti
Sehän on vaan hyvä, että kuvistöitä saa tehdä kotona loppuun. Niin meilläkin tehtiin ja hyviä tuli, kun sai rauhassa tehdä.
- äitix
Olisit iloinen, kun ope välittää! Oman lapseni kuvisarvosana vain ennalta varoittamatta laskettiin kasista kutoseen. Jälkikäteen kyselin syytä, joka oli keskeneräiset työt. Lapsi oli ollut loppysyksystä sairaana. Olisin ollut mielissäni, jos silloin olisi tarjottu mahdollisuutta jäädä koulun jälkeen tekemään niitä. Tai olisi edes kerrottu kotiin, että tämmöinen tilanne on.
Kaikesta sitä viitsitäänkin valittaa. Ja pakkohan open on antaa uusia tehtäviä, kun muut oppilaat ovat saaneet entisen työn valmiiksi. Ei kai koko luokka voi jäädä tumput suorina odottelemaan, että sinun lapsesi tekee työnsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774582Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k122757- 1781815
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2611620- 1241510
- 1221367
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91317Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil731301- 761272
- 351006