Hei!
Opettaja valittaa että nelosluokkalaisella pojalla on 4 keskeneräistä kuvistyötä, jotka pitäisi jäädä tekemään koulunjälkeen. Muuten tekemättömät työt arvostellaan neloseksi ja se vaikuttaa sitten todistukseen tulevaan numeroon. Mitä mieltä olette?
Miksi opettaja jakaa uusia aiheita, jos vanhatkin työt tekemättä? Opettaja vaatii tekemään myös työt, mitkä on sairauspoissaolon takia jäänyt kesken.
koulunjälkeen kuvistöitä tekemään?
6
201
Vastaukset
- Luokanopettaja
Eli sun mielestäs opetuksen pitäisi mennä lapsukaisesi mukaan? Mitähän muuta mahdat vaatia, kun tänne vikiset asiasta?
Opettaja kyllä tietää, mitä tekee. Samaa en voi sanoa sinusta. Olisit tyytyväinen, että lapsellesi tarjotaan tukiopetusta eikä laiteta suoraan nelosta. Toivon, että opettelisit arvostamaan opettajaa ja antamaan rauhan hänen työlleen. Ei kyllä kovin lupaavalta vaikuta. - Luokkakaverin äiti
Tosi paljon on lapsellasi sairauspoissaoloja, jos niiden vuoksi on neljä kuvistyötä tekemättä!
Miksi sanot, että opettaja VALITTAA? Kuulostaa teinikieleltä. Oliko opettajalla jotenkin erityisen nuriseva ja kitisevä äänensävy asiasta kertoessaan?
Tietysti tekemättömät työt arvostellaan neloseksi, niiden osaltahan suoritus puuttuu. Suurempi syy siihen, että töitä on tekemättä on kyllä sairauspoissaoloja paljon useammin se, että kuvistunti on käytetty vallan johonkin muuhun kuin kuvistyön tekemiseen. Sanoiko opettaja, että nämä puuttuvat työt ovat nimenomaan niitä, jotka muu luokka on tehnyt silloin, kun poikasi on ollut sairaana?
Uskotko oikeasti, että koko luokalla on ollut entiset työt tekemättä, kun uusi aihe on annettu? Minä en usko.
Eipä silti, kuviksen ja muidenkin taito- ja taideaineiden arvostelu on toisinaan kyllä hankalaa. Eihän osaamisen ja harrastuneisuuden mitta voi olla se, että työskentelee tietyllä nopeudella, mutta toisaalta jotain pitää kyllä valmiiksikin saada. - Luok.op. 67
Miksi poika ei tee töitä loppuun kotitehtävänä?
- 789687676576
Tuo tuli minullakin mieleen. Meilläkin jäi tytöllä lehtiteline puukässässä kesken, kun hän tuli allergiseksi puupölylle. Teline maalattiin kotona, ostimme siihen kankaan ja minä opetin työlle, kuinka kangas ommellaan telineeseen (koulusta oli moniste annettu mukaan). Tyttö vei telineen kouluun arvosteltavaksi ja ei siitä nyt ainakaan nelkkua tullut.
- Hitaan lapsen äiti
Sehän on vaan hyvä, että kuvistöitä saa tehdä kotona loppuun. Niin meilläkin tehtiin ja hyviä tuli, kun sai rauhassa tehdä.
- äitix
Olisit iloinen, kun ope välittää! Oman lapseni kuvisarvosana vain ennalta varoittamatta laskettiin kasista kutoseen. Jälkikäteen kyselin syytä, joka oli keskeneräiset työt. Lapsi oli ollut loppysyksystä sairaana. Olisin ollut mielissäni, jos silloin olisi tarjottu mahdollisuutta jäädä koulun jälkeen tekemään niitä. Tai olisi edes kerrottu kotiin, että tämmöinen tilanne on.
Kaikesta sitä viitsitäänkin valittaa. Ja pakkohan open on antaa uusia tehtäviä, kun muut oppilaat ovat saaneet entisen työn valmiiksi. Ei kai koko luokka voi jäädä tumput suorina odottelemaan, että sinun lapsesi tekee työnsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24217309Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään664923MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194910Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.254029Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja133535Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3171722