Kävin rautakaupassa tänään katsomassa ja hieman kokeilemassa hiiliharjattomia porakoneita. Makita istui ihan ok. käteen, mutta käynnistettyäni sen hämmästyin äänen voimakkuutta. Sellainen korkea taajuuksinen ääni - kävi korviin. Vieressä oli sitten Protoolin kone, myöskin hiiliharjaton. Sen ääni oli tosi hiljainen ja tasainen. Toisessa liikkeessä kävin kokeilemassa DeWaltin konetta, mutta siinäkin oli kova ääni. Metaboakin olisin halunnut kokeilla, mutta mistään en löytänyt hiiliharjatonta konetta.
Mites on? Onko ketään muuta häirinnyt kova ääni porakoneessa vai ettekö kiinnitä asiaan huomiota?
Hiiliharjaton porakone
2
396
Vastaukset
- kokeile
Kuulonsuojaimet ovat suojaimia, jotka suojaavat kuuloa melulta. Kuulonsuojaimia käytetään esimerkiksi rakennustyömailla, armeijassa, lentokentillä, ampumisessa tai tehtailla kun halutaan suojautua voimakkaalta melulta, mahdollisesti myös korvatulppia käyttäen. Suojaimia on kolme eri tasoa, suojaamaan melun määrän mukaan. Kuulonsuojaimissa voi olla sisäänrakennettuna radio.
- miellyttäväätöissä
Kuulonsuojaimet ovat myös siinä mielessä hyvät, että kun niitä päivän pitää niin korvat valuu hikeä mukavasti. Kuulonsuojaimia käyttäen kuulee myös hyvin kaverin kommentit vierestä tai varoitukset. Toisten suojaimien tyynyt ovat myös miellyttävän puristavat - tietää niitä päivän pitävänsä. Kuulevat radiolla varustetut ovat oikeastaan rehellisesti sanottuna parhaimmat - ainoastaan hiostavat kovasti.
Haloo - oikeasti! Jos porakonetta käyttäessä - vaikka puutöissä käyttäessä joutuu käyttämään kuulonsuojaimia niin koneen suunnittelu on pc:stä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34286521 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12551Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692328- 1791945
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161522Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91371- 1121337
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181791307RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601300Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421207