ammattiopisto luovi

titityy4

mitä kauempaa kierrät sen paremmin pärjäät! ja vanhemmat joiden nuorelle ko taloa suositellaan; muistakaa ettei aina kannata uskoa mitä sanotaan

7

1060

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+9

      Luoviin on tarkat valintakriteerit ja sinne voi päästä ainoastaan sellaiset opiskelijat, joilla on erityisiä vaikeuksia oppimisessa tai elämänhallinnan alueilla niin, että tavallisessa ammattiopistossa opiskelu ei onnistu.

      • kissinpissi

        ai, tarkoittaako ne tarkat valintakriteerit sitä että saatte kirjoittaa eläkepapereita?


      • Matemaattisesti_vajaa

        En suostunut hakemaan erityisammattikouluun, vaikka sellaista minulle suositeltiinkin ollessani yläastelainen. Panin vastaan ja hain tavalliseen ammattikouluun. Ylä- ja ala-asteen kävin tavallisessa koulussa, matematiikan opiskelin erityisopetuksen puolella. Toisaalta vaikeuksia oli kokeisiin lukemisessakin, vaikka ymmärsin lukemani, mutta se ei vaan jäänyt millään päähän enkä jaksanut pää punaisena lukea ja lukea. Valmistumisen jälkeen tuli mietittyä erilaisia oppimistapoja ja nyt olen siinä uskossa, että ehkäpä olen löytänyt sen optimaalisen opiskelutekniikan.

        Syy, miksi en halunnut erityisammattikouluun, oli kuulemani kauhukuvat kyseisistä oppilaitoksista. Moni entinen opiskelija, joilla oli joku muu diagnoosi kuin kehitysvamma, kokivat erityisammattikoulun lastentarhaksi, jossa opettajat kohteli niitä normaaliälyisiäkin opiskelijoita kehitysvammaisina, joihin suhtauduttiin holhoavasti. Erityisammattikoulun käyneenä työllistyminen on epätodennäköistä, suurin osa näistä opiskelijoista päätyypi avotöihin tai työkyvttömyyseläkkeelle. Äidillenikin yritin asiaa kertoa, mutta sehän vaan sanoi, ettei kaikkeen pidä uskoa, mitä sanotaan.

        Mutta mitä ihmettä olisin tehnyt erityisammattikoulussa, jos vaikeuteni on vain matematiikan alueella sekä lukemisen kanssa? Tavallisen peruskoulun käyneenä en olisi varmasti sopeutunut sinne riippuen tietenkin luokkahengestäkin. Veikkaukseni on, että suurin osa erityisammattikoulujen opiskelijoista koostuu kehitysvammaisista, vaikka mahtuuhan sinne joukkoon muitakin erityisopiskelijoita. Nämä entiset opiskelijat ovat kertoneet kokemuksistaansa, että tilanne on eri, jos on vain esim. kuulovamma, lukihäiriö tai ADHD kuin kehitysvamma.


    • 16+9

      Eläkepapereita ei kirjoitella Luovissa.

      • kissinpissi

        Tässä maassa ei varmasti löydy ensimmäistäkään joka ei tietäisi missä ja kuka ne päätökset tekee- mutta näyttää löytyvän joku joka ei ymmärrä sarkasmia... eipä ollut yllättävää!


    • 16+9

      Kerrohan kissinpissi, kuka ne eläkepaperit kirjoittaa, kun tunnut asian tietävän? Olen varmaan se ensimmäinen ei sairaseläkkeellä oleva tässä maassa, joka ei tuota asiaa tiedä ja ei myöskään tunnista kissinpissin kirjoituksen sisältämää nerokasta sarkasmia.

      • kissinpissi

        Ventti on hyvä ja tutkii ihan itse asioita :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe