Eihän yhdelläkään ns. tavallisella kansalaisella ikinä ollut Amerikkalaista autoa ennen 1980-lukua ja nyt niitä uustuodaan ikään kuin ihmiset haluaisivat muistella menneitä ja ajaa uudestaan bensarosvoilla.
Komeitahan nuo isot edustusautot olivat, mutta niiden tkapenkeillä istui vain harvat ja valitut yleensä johtokunnan miehet, ministerit tai presidentti Kekkonen.
USA autot
20
662
Vastaukset
- Kelpo Mies
Entäs sitten ?
Mitä tekemistä menneillä autoilun pula-ajoilla on nykypäivän kanssa ?
Pitäisikö sillä perusteella, että "Ei tämmöisiä Suomeen uutenakaan tuotu",itkun ja hammastenkiristyksen jatkua maailman tappiin ?
Ihmiset ajavat pääsääntöisesti sellaisilla autoilla kuin haluavat, eivätkä tarvitse siihen kenenkään lupaa.
Minä, vaimoni ja kaksi tytärtämme liikumme kesällä 1966 vuosimallin kaksiovisella hardtop-mallilla, ja nautimme joka kilometristä, ilman pienintäkään omantunnon tuskaa.- Myymälän Johtaja
Taidat olla kokoomuksen jäsen.
- Kelpo Mies
Hehhheeh, ei jumalauta, mikä pelle....
- Richard.
Amerikan romuja myydään pilkkahintaan vajaa mielisille elvistelijöille. Kukaan järkevä Ihminen ei ota vaikka maksettas.
- cadillac..
"Richard." sen taisi tuossa jo myöntääkin. Niin vajaamielinen ja täynnä kirjoitusvirheitä, oli hänen kommenttinsa.
Pistätkö vaikka linkkivinkin jostain '59 Cadillac avoautosta, jonka saisi pikkurahalla ? Kiitos etukäteen.
- Totta.
"Pistätkö vaikka linkkivinkin jostain '59 Cadillac avoautosta, jonka saisi pikkurahalla ? Kiitos etukäteen."
"Kukaan järkevä Ihminen ei ota vaikka maksettas." - dil.
59 Cadillac avoauto,paskal tee mittää,ku ei oo peltoo.
- Stylemasteri
Aloittaja puhuu kyllä läpiä päähänsä - kyllä niitä jenkkiautoja oli varsinkin 50-60 luvulla - ne vain ei olleet uusina ostettuja - vaan tosi kovassa käytössä olleita koska olivat pelleiltään niin paljon paksumpia, että kestivät sen aikuiset suolatut soratiet yms. Meilläkin oli 60 luvun alussa taksikäytössä 50 luvun alun letukka, joka oli ollut uutena jossakin firmassa ja sen jälkeen vielä ainakin kahdella omistajalla - hyvin kesti ja oli tilava.
- Ins.Rahikainen
Muistettakoon tosiasia. Lada se nosti suomalaiset pyörille sodan jälkeen.Halpa hinta,pieni kulutus,lähti käyntiin kovimmallakin pakkasella,lämmin,luotettava,tilava,ym.
Jenkkejä oli muutamia taksina. Kallis,turhan iso,huono ajaa. pensarosvo,vaikea huoltaa,ym.Täysin sopimaton tavalliselle Suomalaiselle,ja Suomen teille.
Kokemusta on molemmista.Lada oli ehdottomasti parempi,(niinkuin nykyäänkin.) Ins.Rahikainen kirjoitti:
Muistettakoon tosiasia. Lada se nosti suomalaiset pyörille sodan jälkeen.Halpa hinta,pieni kulutus,lähti käyntiin kovimmallakin pakkasella,lämmin,luotettava,tilava,ym.
Jenkkejä oli muutamia taksina. Kallis,turhan iso,huono ajaa. pensarosvo,vaikea huoltaa,ym.Täysin sopimaton tavalliselle Suomalaiselle,ja Suomen teille.
Kokemusta on molemmista.Lada oli ehdottomasti parempi,(niinkuin nykyäänkin.)Sodasta kyllä oli aika pitkä aika silloin kun lada markkinoille tuli.
Eikä lada mitenkään erityisen halpa ollut, vaan alkuperäinen fiat 124 pikemminkin oli ylihintainen siihen nähden millainen auto oli kyseessä. Pienemmässä 128:ssa paremmat ominaisuudet.
Brittiautot olivat myös halpoja mutta parempia ajaa kuin lada.- 5-19
Ins.Rahikainen kirjoitti:
Muistettakoon tosiasia. Lada se nosti suomalaiset pyörille sodan jälkeen.Halpa hinta,pieni kulutus,lähti käyntiin kovimmallakin pakkasella,lämmin,luotettava,tilava,ym.
Jenkkejä oli muutamia taksina. Kallis,turhan iso,huono ajaa. pensarosvo,vaikea huoltaa,ym.Täysin sopimaton tavalliselle Suomalaiselle,ja Suomen teille.
Kokemusta on molemmista.Lada oli ehdottomasti parempi,(niinkuin nykyäänkin.)No ei Lada kyllä suomea pyörille nostanut - kyllä ne oli aivan muut merkit. Ladan tuonti suomeen alkoi vuonna1971 ja autoistuminen lähti nousuun kun henkilöautojen tuontisäännöstely poistui vuonna 1962.
- Ins.Rahikainen
Pieni tarkennus. Ennen Ladaa tuotiin Suomeen pyörillä kulkevia kulkuneuvoja. Mutta Lada oli se ensimmäinen OIKEA AUTO.
- stalin 1200
Arvoisa rahikainen , kyllä se volga ja popeda ovat OIKEITA autoja ei niikään lada !
- Moskvitsh:.
stalin 1200 kirjoitti:
Arvoisa rahikainen , kyllä se volga ja popeda ovat OIKEITA autoja ei niikään lada !
.
"Se oli MOskvitsh joka sodan jälkeen nosti Suomen pyörille sanokaa mitä sanotte"
. - pasi198700
Moskvitsh:. kirjoitti:
.
"Se oli MOskvitsh joka sodan jälkeen nosti Suomen pyörille sanokaa mitä sanotte"
.Kyllä on itelläni ollut montakin ladaa ja hyviä pelejä ollut mut jos rahat riittää niin kyllä ajan vaan jenkillä.. :-)
- Eläkeläinen
Taasko se kateus sieltä nostaa päätään kun tämmöisiä huuhaa- ketjuja alkaa syntymään? Amerikkalaiset autot ovat erinomainen harrastus ja elämäntapa.
Mikä poikia riivaa siinäkin? Meidän perheessä on ollut aina jenkkejä ja tulee olemaan, tietenkin. - nääsisisään
Nimin . stylemasteri, tuolla aiemmin, hahmotti minusta kokonais tilanteen parhaiten .
- dfhgsdhsdhs
Olihan noita mutta yleensä kutoskoneet oli yleisempiä kuin isot kasit ja mallien halvimmasta päästä köyhimmällä varustuksella yleensä. Ja nämäkin oli yleensä jo paremmin toimeen tulevan väen insinöörien ja johtajien autoja. Takseissa oli jenkkejä myös.
Joku chevrolet camaro 1960 ja 70 luvulla oli jo samaa tasoa statukseltaan kuin ferrarit nykyään. - styleline
Suomen autokalusto oli 1900 luvun alusta asti u.s.a autoja enimmäkseen,ja ihan tavallisilla ihmisillä käytössä.Meilläkin kotona oli -60 luvulla 2 chevrolettia ainoina
ajoautoina ja ihan tehdastyöläisiä olivat vanhempani.- ♥♥♥♥
Ois Upeeta omistaa liuta autoja simcasta mersuun ja jenkkeihin ja mm Volvon malleihin pv ja 142
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37953Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720