Hirsi vai kivitalo?

Ensitalon hankkija

Mielipiteitä. Plussia ja miinuksia.
Ajatuksissa energiatehokas ja ekologinen vaihtoehto mielellään tietysti mahdollisimman halvalla. :)
Tuleeko tietyntyyppisissä piilokuluja/ongelmia minkälaisia muissa rakennustavoissa ja materiaaleissa ei esiinny?
Mikä toimittaja teillä ollut ja kuinka korkeiksi rakennuskustannukset lopulta nousivat?
Avaimet käteen periaatteella luultavasti tämän talon hankimme koska rakennuskokemusta ei itsellämme ole.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpiipertäjä

      Jos haluat energiatehokkaan ja ekologisen talon, niin osta jo valmis vanha talo. Ei ole ekologista rakentaa uutta ja vanhan talon rakenteissa on jo valmiiksi niiden rakentamiseen käytty energia. Jos teet uuden, sen materiaaleihin käytetään uutta energiaa.

      On naurettavaa perustella jonkin hankkimista ekologisuudella. Jos haluaa olla ekologinen niin asuu kerrostalossa eikä liiku juuri yhtään.

      Viherpiiperrys on mainosmiesten myyntikikka, jolla saadaan kuluttamaan enemmän ja enemmän.

    • Ensitalon hankkija

      Ihan järkeviä vastauksia tosissaan kaipaillaan eikä mitään aktivistihöpöhöpöä.
      PK-seudulla helposti säästää 100 000€ rakentamalla uuden kuin ostamalla vanhan (ja tähän ei edes ole nyt laskettu remonttikuluja, vaan ihan puhtaasti meitä kiinnostaneiden kohteiden vs talopakettiratkaisujen alustava hintavertailu) En tiedä sinusta, mutta meille se on aika iso raha! :D
      Toiseksi saa tehdä aikamoisen uusiksi laiton vanhaan taloon että siitä saa oikeasti kunnolla energiatehokkaan. En todellakaan ajatellut hankkia öljy tai sähkölämmitteistä taloa!

      • Neppari

        Hirsitalot eivät ole kovin energiatehokkaita tai jos sellainen halutaan niin hinta karkaa. Kivitalot myös ovat kustannuksiltaan kalliit. Jos ekologista ratkaisua halutaan kohtuu kustannuksin on ekovillaeristeinen puuelementti talo varteenotettava vaihtoehto.


    • paha sanoa

      Aitoja hirsitaloja ei enää saa. Kaikki on jotain liimahirsiä ja niitä yhdistelmä materiaaleja joilla saadaan talo tiiviimmäksi. Ei siis eroa aikuisten oikeasti puutalon rakenteesta.

      Kivitalot sama juttu. Kenellä talopakettitoimittajalla on aito kivitalo ? Ne on joko lecaharkko tai jotain siporex taloja ja pahimmoillaan spu-levyt liimattu pintaan.

      Molempien hinnat selkeästi puutalopakettia kalliimmat joten em. syistä ottaisin laadukkaamman puutalopaketin pienemmällä kustannuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4727
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4469
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      114
      1895
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1691
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1179
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      367
      1172
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      73
      1087
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      72
      1039
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      978
    Aihe