Asuksen läppäri aiemmin käynnistynyt windowsiin, mutta sen jälkeen ei ole reagoinut yhtään mihinkään. Laitettiin windowsin 7 recovery asennus ja se menikin sinänsä loppuun, mutta konepa ei enää käynnisty. Kone ei suostu menemään biosin "ohi", saati sitten käynnistämään windowsia ennen kuin cmos patteri on otettu irti, laitettu takaisin ja käynnistetty uudelleen ja silloinkin pitää mennä biossiin ja tallentaa suoraan asetukset (muuttamatta niitä). Tämän jälkeen kone käynnistää windowsia, mutta loppujen lopuksi tulee vain harmaa windows tyylinen taustakuva, ei mitään kuvakkeita, ei käynnistä valikkoa, ei tehtäväpalkkia, ei mitään. Ilmeisesti windowsin uudelleen asennus ei ole mennyt kunnolla loppuun tuon käynnistymisongelman takia.
Bios ei käynnisty muutoinkaan kahta kertaa peräkkäin. Joka käynnistys tapahtuu vain, että patterin ottaa pois ja tallentaa asetukset biosissa. Mikä nyt avuksi?
Bios ei käynnisty muutoinkaan kahta kertaa peräkkäin. Joka käynnistys tapahtuu vain, että patterin ottaa pois ja tallentaa asetukset biosissa. Mikä nyt avuksi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Laita uusi patteri. Huono paristo voi aiheuttaa mitä oudompia vikoja.
Tämä tuli itsellekin mieleen ja verkkokauppa kutsui. Ei auttanut pariston vaihtokaan.
Jotenkin käsittämätöntä, että sinne biosiin pääsee kerran ja seuraavalla kerralla ei käynnisty.
CMOS nollausta kannattaa kokeilla. Ohje löytyy mamuaalista.
Kovasti tätä tuli manuskasta etsittyä, muttei löytynyt. Johtunee siitä, ettei noita taida olla kovin avattavaksi tarkoitettu.
Tietenkin jos ymmärtäisi mikä emo tuossa olisi, niin josko sitä kautta vinkkiä netistä löytyisi. Kun vain osaisi kaivaa tämänkin tiedon jostain....
Alkaa jo toivo hiipua, että tuosta kalua saisi. :(
Läppärissä voi tosiaan olla cmos nollaus vähän eri asia kuin pöytäkoneessa. Cmos nollataan yleensä jumppereilla, joilla oikosuljetaan tietyt nastat emolevyllä.
Kokeile ensin ottaa paristo muutamaksi tunniksi pois, jos nollauksen voisi tehdä sitä kautta.
Toinen vaihtoehto on päivittää bios, mutta siinä on riskinsä jos se ei ole kunnossa. Asuksella on pomminvarma biosin päivitysmekanismi, väärää tai huonoa .rom tiedostoa ei saa asennettua. Vaarana vain on, että koneesta tulee ns. "tiiliskivi". Tosin Asuksella bios-piirin voi kaiketi vaihtaa, joten en vielä luovuttaisi.
Paristo on ollut parhaimmillaan vuorokauden pois, ei vaikutusta.
Mitehän tuo biosin päivitys onnistuu, kun windowsin kautta ei ole minkäänmoinen vaihtoehto? Biosin asetuksissa taisi olla kohta, joka viittasi tähän. Pitänee käydä asuksen sivuilla asiaa tutkimassa, josko tulisi edes hieman viisaammaksi.
Kiitos kovasti, kun yrität auttaa!
Toimiiko se recovery-levy enää tai jos yrittäisit käynnistää linux-livellä?