Satakielen laulua on kuulemma jo kuultu. Mediatiedot kertovat pajulintuja tulleen jo runsaasti. Enää pääskyset ja punavarpuset puuttuvat näkö-tai kuulo etäisyyksiltä.
Ihmettelin ja hain vuosia vinkkejä tämän virkeän säkättäjän. idän uunilinnun tunnistamiseksi. Lintuharrastajat sen heti tunnistivat erikoisesta laulurytmistä.
Punavarpunenkin kaakosta tulleita muuttajia. Sen kuuluvan huilimaisen laulun oppii helposti tunnistamaan muista muuttajista omaksi lajikseen.
Idän uunilintu tuli kulmillemme.
14
272
Vastaukset
- *Kukkahame*
Tutulta kuulosti tuo idän uunilinnun tirskutus, täällä voi olla tuon lajin lintunen, vaan vikkelänä liikkujana sitä ei saa tai ehdi nähdä kun ääni ei aina ilmaise edes olin paikkaa.
Olen odottanut pääskyjä niitä on joka kesä täällä paljon, lähistöllä kun on suuria tallejan monta, ja järvikin.
Mökillä tuli pääskyjen liitoa seurattua, tyynenä iltana oli suoranaista siipitaidetta veden pinnalla, toinen toistaan pitempää viivaa siipisulilla veteen piirrettynä.
Ja kuin kiusoittelevaa tirskuntaa, vaikka kyllä ne vedenpinnalta keräsi perheelle ruokaa.
Tänään sain kirjosiepon kiikariini, ovat yhdessä naapurin laittamassa pöntössä pesimispuuhissa, "isäntä itse" viritteli soitinta oksalla.
Viime keväänä sinitiainen valtasi kirjosiepoilta pöntön
ja pääsi hallitsemaan koko pientä metsikköä.
Kevät on kaikkineen ihanaa aikaa. - harmittaa.
Harmittaa, kun ei ole oppinut tunnistamaan useampia lintulajeja.
Eilenillallakin kuului avoimesta ikkunasta mitä hienointa linnun laulua, mutta kun ei tunne, niin ei tunne.
Aloitti aina kuin talitintti, mutta sitten laulu laajeni ihan outoihin liverryksiin. - capt. cöpenick
Kirjosieppo tulee kyllä joka kevät, mutta harmaasieppoa näkee vaan naapurikylässä. Liekö hanhien iso muutu, arktika jo käynnistynyt?
Yks ilta kuullui ainakin muuttavan hanhilauman ääntä. Koillisen suuntaan kaklatus häipyi. Kokeneet lintuyksilöt tietävät, että pohjoiseen päin lennettäessä pimeys vähenee.
Siilit ovat yleistyneet 60 vuodessa. Naapurini kertoi palvelleensa varusmiespalvelustaan Upinniemessä. Näki siellä ensimmäistä kertaa elämässään siilin. Tuo idän uunilinnun ääni on minullekin tuttu, Tuolla Auroran metsässä olen sen kuullut, ja joskus on pyrähtänyt maasta lentoon lähipuuhun.
Luin wikistä sen tekevän pesänsä maahan, mutta varma en ole. Ääni on tosin tuttu.
Eräs satakielen lisäksi kaunisääninen on mustarastas. Sen laulua olen kuunnellut Katajanokallakin, jolloin kaiku aamun hiljaisuudessa vain voimisti sen upeita lurituksia.
Täälläkin on aamuja jolloin *kevätriemua viidakko kaikaa*- capt. cöpenick
Epäilen, että monet sekoittavat mustarastaan laulun satakielen lauluksi. Satakieli on niin keskikesän yölaulaja, että epäilisin...täällä idempänä se ei ainakaan vielä laula.
Toinen hiukan vaikeasti erotettava laji on pajulintu ja peipponen. Opin sen laulun erottamaan vasta töistä vapauduttuani.
Täällä ei kuule koskaan kulorastaan vaatimatonta laulua kun taaas lähempänä merta se oli jokakeväistä. Yksinkertaista ja erottuvaa.
Kun pesyettä linnut alkavat ruokkimaan, laulukin lakkaa, turvallisuussyistä. Laulu on on reviirirajojen "kuulutuksia", sanovat biologit.
Muuten vuosi tai pari taapäin, mustarastas rankattiin Suomen kaunisäänisimmäksi, ohi myös satakielen.
Netistä löytyy lintujen äänitysnauhoja jos osaa etsiä. - eppu2
Mustarastas se täälläkin laulelee pitkin päivää ja yötä. Käen kukunnan kuulin ensi kerran tänäkeväänä aamulla.
- *Kukkahame*
Täällä on hanhia ollut jo pari ehkä kolmekin viikkoa, niillä on vakiopaikka syksyisin ja keväisin Kytäjällä, erään puron varressa.
Tänä keväänä kävin jututtamassa kuvaajia,
he kertoivat että ensimmäisellä kerralla oli sorsia kahta lajia, joutsenia ja hanhia.
Toisella kertaa ei ollut joutsenia, mutta hanhia ja sorsia pelto aivan täynnä.
Ilmiö toistuu keväisin ja syksyisin ja sopu on aina, yrittivät saada laskettua mutta arviolta lähelle tuhat, se oli kyllä koskettava näky, kuin pelto olisi 'lainehtinut'.- capt. cöpenick
Meillä ei ole kevätkokoontumispaikkoja arktisten isojen lintujen muutolle, mutta syksyisin kyllä. Toissa syksynä ihmiset meillä kuten myös Iitissä saivat rauhassa kuvata hanhiparvia, joissa oli 3000-5000 lintua ruokailemassa laihopellolla.
Oli se vaikuttavaa. - Ramoona*
Hanhet ovat komea näky, mutta voi sitä näkyä rantapuistossa ja uimarannalla, jonka ne jättävät jälkeensä...maatuvaa kylläkin verrattuna ihmisten roskiin.
Yllätykseksemme näimme tänään meriharakoita pellolla. Lokkejahan siellä aina pilvin valkein on matoja pyydystämässä varsinkin kyntöjen jälkeen, mutta nyt meriharakoitakin ! Niiden ravintoa on kai pääasiassa simpukat, mutta taitaa madotkin jo kelvata, ja näin sateen jälkeen niitä löytää. Keväisellä merellä on suorastaan mekkalaa, lokit kirkuvat ylinnä ja meriharakat metelöivät. Yhteyksien pitäminen puolisoiden kesken siinä sinfoniassa kysyy äänijänteitä. Meriharakka on erikoisen symppis jo ulkonäöltään : suurikokoinen mustavalkea kahlaajan vahvoine oransseine koipineen. Upeinta on tarmokas kookkaana sojottava hehkuvanoranssi nokka, hieno työkalu, jolla varmasti aukeaa simpukoiden kuoret leikiten.
Nyt on menellään Arktika, arktisten lintujen muutto Pohjoisen jäämeren rannoille. Todelliset lintufriikit eivät taida malttaa nukkuakaan näin toukokuussa.
- *Kukkahame*
Löysin yhden lintujen ääni sivun, avautuu klikkaamalla latinalaista nimeä, helppoa on löytää hiiren avulla.
Kuuntelin riekkoa lapsuuteni koulumatkalla usein aamuisin riekko huhuili jossain käkkärämännyn juurella, ei niitä koskaan pelätty ne kuuluivat asiaan aamupimeällä.- etsinyt
*Kukkahame* kirjoitti:
no HÖH....tässä vassakuu!!
http://www.virtual-bird.com/birdsounds.htmOlen nähnyt tuo julkisuutta karttavan linnun oksien välistä, mutta tuossa *KH*:n kuvassa lintu näkyy selvästi. Latinalaiset nimet kertoo googlekin jaj sitten osaa hakea.
- cappt. cöpenick
*Kukkahame* kirjoitti:
no HÖH....tässä vassakuu!!
http://www.virtual-bird.com/birdsounds.htmPitihän se oikein googlesta tarkistaa tuon idänuunilinnun taustoja. Tässä Wikipedian kuvassa kerttuihin kuuluva lintu onkin melko vaatimattoman värinen.
https://www.google.fi/search?q=idänuunilintu&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=GuhwU9quBuPJ8gei84HIBA
Oikeasti luonnossa kuultuna idänuunilinnun ääni on pirteä ja voimakas verrattuna tuohon äänitteeseen. - Lorena*
cappt. cöpenick kirjoitti:
Pitihän se oikein googlesta tarkistaa tuon idänuunilinnun taustoja. Tässä Wikipedian kuvassa kerttuihin kuuluva lintu onkin melko vaatimattoman värinen.
https://www.google.fi/search?q=idänuunilintu&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=GuhwU9quBuPJ8gei84HIBA
Oikeasti luonnossa kuultuna idänuunilinnun ääni on pirteä ja voimakas verrattuna tuohon äänitteeseen.Kaivoi kiikarin laatikosta, tarkoitus oli seurata lintujen lemmenleikkejä pihanurmella ikkunasta. Oli pyörityksiä pöllahdyksiä sinne ja tänne toinen edellä toinen jäljessä, odotin sitä aktia miten se tapahtuu. Muistin biologian poikamies maikan (ikä n.60v) sanonnan kloakkien aukot menevät vastakkain, hykerteli kämmeniään vastakkain kaiken aikaa.Ei me murkut asiaa kyllä silloin ymmärtäneet paremminkin mikä on kloakki, sitä pohdittiin..
Kuinka sattuikaan tuttu naapurin rouva oli myös kiikaroimassa, puhelin soi ja kysyi huomasinko että katsottiin kiikareilla kissan silmää siis toisiamme! Näin käydä voi kun ollaan yhtä kiinnostuneita lintujen elämästä. Parasta lopettaa kiikarointi vaikka kuinka linnut ja muut eläimet kuin kiinnostavat.
En nähnyt, tsiikailin kiikarilla lähipuista oliko linnuilla jo pesän teko meneillään.
Eilen kerroin kuulin satakielen laulun, ei se ollut satakieli vaan mustarastas kuten CC asiaa selvensi-kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1316468Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736402Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3786236Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474026Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532462Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 141374
- 1931175
- 64990