Koiran säännölliset nykinät tai säpsähtelyt. Onko ketään, kuka olisi törmännyt samanmoisiin oireisiin. Säpsähtely ilmenee makuulla ollessaan, on säännöllistä ja aina läsnä. Kun nukahtaa syvään uneen, säpsiminen loppuu. Se on lähinnä jaloissa olevaa, jolloin nytkähtää koko koira. Eläinlääkärit eivät tiedä mistä on kyse.
Koiran säpsähtelyt
19
12127
Vastaukset
- Huli
Mahtaako nähdä unta?.
Niin tekee meidän koira myös, ja joskus vielä haukkuu tai vikisee. - vauhdikkaatunet
Unissaan juoksentelee samat lenkit ja leikit mitkä on aikaisemmin tehnyt.Vaaratonta, ja ihan normia.Meijän koira yltyy välillä unissaan juoksemaan kyljellään, välillä haistelee ja nostelee huuliaankin.Välistä itsekkin herää siihen liian kovaan menoon XD
- Normaalia
Normaalia on. Suurin osa ihmisistä säpsähtää kun ovat nukahtamassa. Voi tulla myös siitäkin että vaan rauhottuu ja menee makuulle.
Meidän koira säpsähtää ja jopa haukkuu unessa.- luonnollistaon
Nykäykset on ehkä sitä ,kun jännitys laukeaa lihaksissa lepotilassa ja uni on tulossa niin. Muut murinat ja haukkumiset johtuu siitä ,että näkee ehkä unta.
- Koiran elämää
Ei ole unissaan telmimistä. Hän oli kolmas koirani ja erotan kyllä nukkumisesta johtuvat säpsähtelyt ja ininät. Koira oli vain makuusillaan hereillä ja alkoi säännöllinen nykinä lähinnä jaloissa. Nukahtaessaan säpsähtely loppui ja saattoi tulla näitä unitelmimisiä. Eläinlääkärit eivät olleet koskaan nähneet, näytin videoita. Nyt hän on kuollut viikko sitten kolmen vanhana.
Olisi vain mukava tietää mistä nämä todella johtuivat ja onko kukaan koskaan törmännyt vastaavaan.- Normaalia
Ei ollut lievää epilepsiaa?
- Koiran elämää
Normaalia kirjoitti:
Ei ollut lievää epilepsiaa?
Ei, käytös ei muuttunut millään tavalla, oli aivan normaali ja nykinät olivat vain raajoissa, mutta raajojen nytkähtely aiheutti koko kropan nytkähdyksen.
- koiran unta
Koira ei ole kyllä mikään "hän" vaan SE.
Ja mitä nykimiseen tulee, kuten monet ovat jo tässä todenneet, koira näkee unta. Ihan normisettiä, meidänkin sesse näkee unta ja sätkii ja nykii joka päivä. Luulee juoksevansa jne. - Huooooh
No voi ei kai nyt jokanen saa sanoa koirastaan hän jos haluaa
- ällö-pätijä
koiran unta kirjoitti:
Koira ei ole kyllä mikään "hän" vaan SE.
Ja mitä nykimiseen tulee, kuten monet ovat jo tässä todenneet, koira näkee unta. Ihan normisettiä, meidänkin sesse näkee unta ja sätkii ja nykii joka päivä. Luulee juoksevansa jne.Melkoisia mielensäpahoittajia ja "tapakouluttajia" nykyajan ihmiset.
Aivan kuin Suomessa ei olisi muuta ongelmaa kuin esim. kyseinen naurettava asia.
Kukin saa nimittää koiraansa ihan miten haluaa joten jos ei asia miellytä niin
kannattaisi pitää mölynsä omassa mahassaan.
Minunkin koirani on HÄN ja jos se ei sulle käy niin ei kiinnosta kuule pätkääkään. - Anonyymi
koiran unta kirjoitti:
Koira ei ole kyllä mikään "hän" vaan SE.
Ja mitä nykimiseen tulee, kuten monet ovat jo tässä todenneet, koira näkee unta. Ihan normisettiä, meidänkin sesse näkee unta ja sätkii ja nykii joka päivä. Luulee juoksevansa jne.Idiootti.
- surullista :(
Uskoisin että kyseessä oli idiopaattinen nytkähtely eli eräänlainen epilepsia.
Kuoliko koirasi siis luonnollisesti näistä oireista johtuen vai lopetettiinko?- Koiran elämää
Kuoli hyvin harvinaiseen sairauteen. Säpsiminen ei liittynyt tähän sairauteen. Todennettakoon muille vielä tässä yhteydessä, ettei nukkunut kun näitä sai, vaan oli siis täysin valveilla/hereillä ja vain lekotteli. Nukkuessaan nämä loppuivat täysin.
Jos ihmiset olisivat edes puoliksi näin kauniita sieluja, joissa eläisi hyvyys, maailma olisi parempi paikka kaikille. Meille hän oli hän.
- RakasHurtta
Hei!
Vanha koirani on alkanut säpsähdellä, ja vaiva pahentunut koko ajan. Lääkäri ei myöskään osaa sanoa, mikä on. Hirvittää koska vaiva vaan pahenee. Koiran pääkin nykii ja säpsähtelee muun kropan mukana. Tätä tapahtuu sekä levossa että liikkeessä. Ei ennakoi näitä kohtauksia, oisko silti jonkinlaista epilepsiaa? - rytmitajudog
Onko koirallasi korvalappustereot. Sehän voi kuunnella esim. Zz toppia.
- Geroni
Lievä Epilepsia voi tosiaankin ilmetä vaikka yhden raajan outona liikehtimisenä ,joten tuli vaan mieleen ,että jos vaikka sittenkin olisi ollut siitä ehkä kyse.
- Säpsy
Meidän koiralla samoja oireita. Neurologin mielestä joku juttu mikä muistuttaa myoklonista epilepsiaa.. Jonkinlainen toiminnallinen häiriö aivoissa joka aiheuttaa epilepsianTYYPPISIÄ kohtauksia. Ei todellakaan ole unen näkemistä. Se on eri. Ja hän hänkin 😉
- Anonyymi
Metsästyskoirani säpsähtelee usein nukkuessaan, välillä voimakkaasti mutta ei syvässä unessa. Säpsähtelyä on myös, kun koira kulje esim. heinikossa ja korret osuvat kuonoon. Kun se haistaa riistan jäljen, säpsähtely katoaa. Onkohan mennyt joskus käärmeen kanssa nokakkain tai kurkistanut maa-ampisisten pesään?
- Anonyymi
Uskon ton koiran hän heti kun olen lukenut ensimmäisen koiran kirjoittaman romaanin tai kuullut hevosen säveltämän oopperan. Nykyään ne on usein hän ja ihminen se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27415289Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy13110281Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089410Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237206Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826577Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1776271Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335695Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole525461Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282042IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1531730