Tarvitsen apua!!!

fattunicornn

Hei olen 12-vuotias tyttö joka täyttää kohta 13 vuotta.
Ollaan ajateltu hankkia siperian maaorava, meillä on ollut ennen
parikymmentä kalaa.
Mutta en saa suostuttelemaan isäni, koska me mennään joka kesä melkein aina ulkomaille 1 kk ja isäni aina mutisee minne se muka menisi, minulla ei ole mitään kaveria jolla on kokemusta maaoravista. Miten paljon maksaa, että voi ottaa maaoravan ulkomaille tarvitseeko se jonkun passin vai mitä?? Me menemme Bosniaan autolla. Kun tulee maahan ja he tarkistavat passisi tai jtn. semmosta nii mitä pitäisi tehdä, maksaako se?
Maaoravat ei tarvitse rokottaa (luki maaoravan hoito-ohjeessa)

1

208

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaorava on sitten laumaeläin, eli niitä pitää olla ainakin kaksi.

      Teillä ei ole aikaisempaa kokemusta jyrsijöistä? En ehkä lähtisi ottamaan maaoravia ekoiksi, eivät ole mistään helpoimmasta tai kesyyntyvimmästä päästä. Ekaksi jyrsijäksi esim. rotat, hiiret, gerbiilit, marsut, hamsteri tai kääpiöhamstereista talvikko on suositeltavampia. Mut toki jos maaorava on susta oikea laji, niin kunhan maltat perehtyä siihen kunnolla, niin en toisaalta kannata minkään epäkiinnostavan harjoittelulemmikin ottoa.

      Maaoravien hoito ei ole mitään rakettitiedettä. Helpoimmalla pääset kun valtuutat jonkun kaverin/tutun/naapurin käymään hoitamassa niitä, ja annat hänelle perusohjeet kirjallisena ja näytät hänelle perushoitoa etukäteen. Etenkään maaoravat, mutta myöskään kesymmät jyrsijät, ei ole lemmikkejä joita voi raahata mukaansa reissaamaan. Pienestä autoiluun tottuneena jotkut kyllä taitaa kuljetella rottia.

      Maaoravia, tai muitakaan jyrsijöitä, ei rokoteta Suomessa :)

      Oravista eniten tietoa löytyy täältä, ja varmaankin myös kotia etsiviä poikasia ainakin ajoittain:
      http://www.lemmikkioravat.com/foorumi/YaBB.pl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      413
      1711
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1142
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      972
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      946
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      868
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      809
    7. 60
      800
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      797
    9. 62
      783
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    Aihe