Tarvitsen apua!!!

fattunicornn

Hei olen 12-vuotias tyttö joka täyttää kohta 13 vuotta.
Ollaan ajateltu hankkia siperian maaorava, meillä on ollut ennen
parikymmentä kalaa.
Mutta en saa suostuttelemaan isäni, koska me mennään joka kesä melkein aina ulkomaille 1 kk ja isäni aina mutisee minne se muka menisi, minulla ei ole mitään kaveria jolla on kokemusta maaoravista. Miten paljon maksaa, että voi ottaa maaoravan ulkomaille tarvitseeko se jonkun passin vai mitä?? Me menemme Bosniaan autolla. Kun tulee maahan ja he tarkistavat passisi tai jtn. semmosta nii mitä pitäisi tehdä, maksaako se?
Maaoravat ei tarvitse rokottaa (luki maaoravan hoito-ohjeessa)

1

208

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaorava on sitten laumaeläin, eli niitä pitää olla ainakin kaksi.

      Teillä ei ole aikaisempaa kokemusta jyrsijöistä? En ehkä lähtisi ottamaan maaoravia ekoiksi, eivät ole mistään helpoimmasta tai kesyyntyvimmästä päästä. Ekaksi jyrsijäksi esim. rotat, hiiret, gerbiilit, marsut, hamsteri tai kääpiöhamstereista talvikko on suositeltavampia. Mut toki jos maaorava on susta oikea laji, niin kunhan maltat perehtyä siihen kunnolla, niin en toisaalta kannata minkään epäkiinnostavan harjoittelulemmikin ottoa.

      Maaoravien hoito ei ole mitään rakettitiedettä. Helpoimmalla pääset kun valtuutat jonkun kaverin/tutun/naapurin käymään hoitamassa niitä, ja annat hänelle perusohjeet kirjallisena ja näytät hänelle perushoitoa etukäteen. Etenkään maaoravat, mutta myöskään kesymmät jyrsijät, ei ole lemmikkejä joita voi raahata mukaansa reissaamaan. Pienestä autoiluun tottuneena jotkut kyllä taitaa kuljetella rottia.

      Maaoravia, tai muitakaan jyrsijöitä, ei rokoteta Suomessa :)

      Oravista eniten tietoa löytyy täältä, ja varmaankin myös kotia etsiviä poikasia ainakin ajoittain:
      http://www.lemmikkioravat.com/foorumi/YaBB.pl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1345
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1061
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      865
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      695
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      690
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      560
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      538
    Aihe