Moi! Mulla on LG FA163DAB -stereot. Kyseisessä laitteessa siis myös DVD-soitin, mutta käytän pelkästään stereoina. No, nyt kuitenkin tullut teknisiä ongelmia: laite menee itsestään pois päältä usein. Vaikka laite olisikin päällä, ei musiikkia kuulu. Kun laitteen laittaa päälle, kaiuttimista (jos ne on liitettynä) alkaa kuulua todella epämääräistä särinää. Vaikka musiikin laittaisi ipodilta soimaan, musiikkia ei kuulu lainkaan.
Epäilen, että laitteessa on tapahtunut oikosulku. Laite on ollut päällä, mutta siitä ei ole kuunneltu musiikkia, ja epäilen oikosulun tulleen verkkovirran kautta (?). En siis ole itse aktiivisesti tehnyt mitään, vaan laite on eilisen aikana käyttämättä ollessaan hajonnut itsekseen.
Avasin laitteen kannet, mutta itse en noista piirilevyistä ja liitännöistä kovin paljoa tiedä, joten osaisiko joku kertoa, miten voin selvittää vian ja mikä olisi arvaus viasta? Vai pitääkö laite vain viedä huoltoon tai ostaa uusi?
Tekninen ongelma kaiuttimissa
2
108
Vastaukset
- Hifisti
Vaikeaa sanoa kertomuksen perusteella, mikä LG:tä vaivaa. Jos laite kuitenkin käynnistyy, tuskin oikosulku.
Jos laitteella on jo muutama vuosi ikää, kannattaa avaamisen yhteydessä tutkailla kondensaattorien kuntoa (ne pystyt sylinterimäiset komponentit)
Halvat elektrolyyttikondensaattorit nimittäin kuivahtavat / alkavat vuotaa aikanaan, ja tuloksena laite alkaa käyttäytyä kummallisesti. Televisioon tulee häiriöitä kuvaan, tai laite sammahtelee. Erityisesti kannattaa katsoa kondensaattoreita, jotka ovat virtalähteen tai kuumina käyvien komponenttien vieressä (esim. transistorit, tunnistaa jäähdytinsiilistä).
Terve kondensaattori on tasainen päästään. Huonon kondensaattorin pää on hieman kupera ("turvonnut"). Siitä on voinut myös valua nestettä, jolloin kondensattorin pää on vaalea.
Huolto voi olla hintavaa, jos liikkeeseen vie.
Vaikeaa sanoa tarkasti, mikä on vikana. - halvalla kuntoon
Ota yhteyttä paikalliseen televisio ja radio korjaajaan, hän osaa kertoa kannattaako korjata vai ei. Maahantuojan merkkihuollot ja muut monimerkki huollot voit suosiolla unohtaa. Paikallisen ammattikoulun radio ja tv-kurssit ottavat joskus oppilastöinä kunnostettavia laitteita korjattavaksi, mutta se kannattaa kysyä paikanpäällä laite mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047