Haluaisin töihin henkilöstövuokrausyritykseen tai henkilöstöhallintoon. Mitään varsinaista koulutusta alalle ei ole ilmeisesti.
Opislen pääaineena hissaa, siihen rinnalle oikeustiedettä,psykologiaa, henkilöstöjohtamisen kursseja,kasvatustiedettä,kansantaloutta.
Olisiko järkeä maksaa ja suorittaa henkilöstöasistentin tutkinto?
Tai miten ylipäätään alalle pääsee?
Kertokaa vinkkejä
Henkilöstäalalle
5
223
Vastaukset
- 5+14
Minä olen itse tullut sieltä palkanlaskennan kautta. Koulutusta ei ole, se on vaan työn kautta opittava. Tämä on ala jos mikä, missä hiljaisella tiedolla on arvonsa. Vaikka osaisit ulkoa lait, vessit ja tessit, ei niistä löydy vastauksia.
30 vuoden kokemuksella tunnun olevan kovaa valuuttaa vaikka takana on vain yo-merkonomin tutkinto.
Oikeustieteen puolelta kannattaa valita tietysti henkilöstöoikeuden kursseja, yksityisyyden suojaa, työoikeutta ja hallinto-oikeutta. - Weerneri
Sosiaalipsykologiaa lukevat ajautuvat/pääsevät usein henkilöstöalalle. Työoikeuden opiskelusta ei olisi myöskään haittaa.
- gdg55656
Ota huomioon ettei miehillä ole juurikaan mahdollisuuksia työllistyä alallle:) Ainakaan helppoa se ei tule olemaan..
- Heihrihi
Onko kellään kokemusta alan yrittäjyydestä, esim. Henkilöstökonsultti tai Agentti?
- Anonyymi
Tässä on hyviä vinkkejä!
https://youtu.be/eCezgF5JWr0
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971998- 931440
- 1121177
- 761057
- 1211052
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 49849
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58819- 36812
- 33723