kun laitan puhelimesta wi fi internet jaon päälle niin heti tietokoneen vieressä nopeustestillä 2 megaa mutta heti jo viereiseen huoneeseen viedessä nopeus putoaa 1 megaan ja tökkiminen lisääntyy paljon. kun puhelin koneen vieressä niin ei töki oikeastaan yhtään ja nopeus oikea.
usb kaapelilla näyttää myös 2 megaa samaa nopeutta kuin wlanin kautta koneen vieressä.
niin mikä järki koko wlan jaolla on kun puhelinta ei kuitenkaan voi viedä pois koneen luota? ja laturissa oltava koska akku humahtaa hetkessä tyhjäksi. sehän on ihan sama pitää usb kaapelilla koneessa kiinni niin pysyy akkukin täytenä samalla.
ja miksi kantama on niin onneton kun oikea wlan tukiasema yltää paljon pidemmälle kantamalle?
usb kaapelilla näyttää myös 2 megaa samaa nopeutta kuin wlanin kautta koneen vieressä.
niin mikä järki koko wlan jaolla on kun puhelinta ei kuitenkaan voi viedä pois koneen luota? ja laturissa oltava koska akku humahtaa hetkessä tyhjäksi. sehän on ihan sama pitää usb kaapelilla koneessa kiinni niin pysyy akkukin täytenä samalla.
ja miksi kantama on niin onneton kun oikea wlan tukiasema yltää paljon pidemmälle kantamalle?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puhelimen wlan lähetin ei välttämättä ole kovinkaan tehokas ja singaalin laatu huononee esim jos vie kännykän toiseen huoneeseen.
mutta onko koko wlan jaosta mitään hyötyä kun puhelin pitää olla kuitenkin äärellään? samahan se on sitten roikottaa kaapelin perässä ja akku-ongelmakin hoituu samalla. nimittäin akku tyhjenee ihan silmissä wlan jakamista käyttäessä jos laturi ei ole kiinni.
ajattelin että puhelin saisi olla yöllä viereisessä huoneessa kun olen nukkumassa ja tietokone sillä välin voisi ladata netistä tavaraa. mutta eihän se näköjään onnistu kun kantama ei riitä paria metriä pidemmälle.
pitää varmaan hankkia adsl yhteys eihän se maksa kuin 20€ kuukaudessa.
On. Itselläni kännykän wlan yhteys kantaa varsin hyvin ja kattaa koko rakennuksen.
>pitää varmaan hankkia adsl yhteys eihän se maksa kuin 20€ kuukaudessa. <
Meitä on petetty tai sitten me olemme vähemmistö jota sorretaan. Jos saisin noin halvalla adsl:n, ottaisin niitä joka huoneeseen oman.
Minullakin wlan kattaa koko kämpän, tosin on vain kaksio. Kännyt, tietokoneen ja Elisaviihteen digoboksin. Mutta kysyisin, onko mitään merkitystä missä se wlanmodemi on? Minulla on telkkaripöydän alahyllyllä kun se digiboksikin on siellä. Kokeilin uutta paikkaa ja nostin sen ylemmäksi telkkarin taakse. Enpä eroa huomannut. Alahylly on avonainen edestä ja takaa.
Ei sinänsä jos sen yhteys toimii yhtähyvin eri paikoissa.
Pääasiassa siinä on se järki, että sitä voi käyttää myös ilman mitään kaapelia ja myös sellaisissa vehkeissä, joihin ei USB:ta saa suoraan kiinni.
Toinen järki lienee se, että kun laitteessa on WLAN piiri ja sen vaatima antenni , se WLAN jaon lisääminen ei välttämättä ole kovinkaan iso "työ", saattaa jopa olla vain softapuolen juttu, jolloin olisi typerää jättää se lisäämättä.
Kantamaan vaikuttaa useat asiat. Lähetysteho, käytetty taajuusalue, joka yleisimmin käytetyissä WLAN:eissa on noin 2,4GHz. Lisäksi vaikuttaa kaikkien muiden käyttäjien liikenne. Jos vaikkapa naapurin WLAN toimii juuri samalla kanavalla kuin omasi, ne häiritsevät toisiaan ja molempien netit toimivat huonosti. Lisäksi tietysti vaikuttaa erilaiset rakenteet ja esteet.
Esimerkiksi inSSIDer ohjelmalla voit katsoa, millä kanavilla oma ja naapureiden WLAN-verkot ovat ja miten paljon ne häiritsevät toisiaan, minkälainen on signaalin laatu ja päättää mille kanavalle oma WLAN kannataisi asettaa:
http://www.metageek.net/products/inssider/
Tosin, epäilen, voikohan puhelimessa näitä kanavia itse vaihtaa. Jokatapauksessa, näet tuolla ohjelmalla, häiritsevätkö naapureiden verkot vai eivät.
Puhelin - netti - wlan, ei ole terkoitettu vakituiseeksi nettiyhteydeksi, hommaa suosiolla se adsl ja siihen wlan modeemi.
Voihan sitä koettaa laittaa puhelimen korkeammalle paikalle kuten kaapin tai hyllyn päälle.