Rottweileria hankkimassa

Tyttönen

Moikka!
Olen hankkimassa rottweileria, en ihan lähi kuukausina, mutta vuoden sisällä kuitenkin. Kaikkien kauhuksi ENSIMMÄISEKSI KOIRAKSI ja vielä lisää järkytystä KERROSTALOON! mutta en todellakaan aio ensin ottaa sohvaperuna kultaistanoutajaa, kasvattaa se ja sitten voin ottaa rottweilerin koska se ei enää olisi ensimmäinen koirani. Kasvattajan kanssa olen jo puhunut ja hän ei nää mitään ongelmaa. Kysynkin siis, että kannattaako rottweilerin kanssa harrastaa jälkiä? Meillä on kuitenkin metsää ja peltoa niin paljon tässä lähiympäristössä, että voidaan mennä vaikka päivittäin juoksentelemaan metsään. Itse mietin jäljestystä, mutta oon lukenu näitä kaikkia mahdollisia sivuja, niin joissain on lukenut että se ei välttämättä ois hyväks.

6

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hahahahab

      Kultainennoutaja sohvaperuna :D

    • 2rottista

      Jäljestäminen on hyvä harrastus väittäisin melkein joka koiralle, ja se antaa aivoille tekemistä. Jäljestäminen kannattaa aloittaa mieluiten nurmella ja siirtyä lyhyelle pellolle (mistä on kuolleet heinät kerätty pois, että saat jalanjälkiä maan pinnalle). Itselläni entiseltä pelastettu rouva rottis 10v ja juniori uros 21kk, tulossa kohta pikkuinen neiti kuukauden päästä :). Rouva aloitti jäljestämisen noin 7v ikäisenä ja junnu jo 8-9viikkoisena. Jäljen opettaminen on aika tärkeää ja kannattaa ottaa neuvoja vastaan siinä.

    • iik1

      onko sulla rotikoista mitään aikaisempaa kokemusta? ja kokemus ei ole se että olet käynyt katsomassa kerran kasvattajan rotikkaa ja lukenut netistä.
      nimittäin.. rotikat on rotikoita, sen tajuaa ku semmosen kanssa puuhailee.

    • rapa

      Samat sulle eli ota yhteyttä kotipaikkakuntasi rottweilereiden palveluskoiravastaavaan, aloita siitä.

    • rottis 4 vee

      Ai miks jälestäminen ei olis hyväks?? sehän on mitä parhain harrastus rotikalle! kivaa aivotyöskentelyä ja alahan myös harrastamaan hakuakin, siinä teillä on puuhaa kerrakseen. Ja onko kasvattaja jälki harrastusta vastaan? tuskin ei ole, joten kyselehän häneltäkin näistä asioista?

    • asdghkigkt6

      Heipparallaa! Kuulostaa aika mun lähtökohdilta. Ensimäinen koira.rotikka.kerrostalo. nyt tällähetkellä 6v tuo koiruli :) mun neuvot on kun koiran hankkii niin ihmisellä täytyy olla auktoriteettiä..koira ottaa muuten sen johtajan paikan. Ja SOSIAALISTAMINEN on ehdottoman tärkeää! Koirapuistoihin hirveesti ja otat koiraa kaikkialle mukaan..että tapaa erikokosia ja erinäkösiä ihmisiä :) ja pentu aikana kannattaa öisin pitää radioo hiljasella päällä..että koira tottuu että ääniä kuuluu yötä päivää ja täten säästyt tappukäytävä ääniin räksyttämiseltä!;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4650
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2230
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe