Mistä voi ostaa tonttisulun/pääsulun avaimen kun ei tunnu löytyvän mistään ja kukaan ei tiedä??
Mistä tonttisulku avain
17
23400
Vastaukset
- rosteriukko
Minä tein sen itse. Jos et pysty itse tekemään, kyllä joku metallimies sen sinulle tekee.
- Anonyymi
Kyllä hyvä sulkea ulkoa sulku venttiili esim
.. Mökillä kun lähtee talveksi pois!
- Ei mistään..
Tontti sulkuja ei ole lupa eikä tarkoitus itse väännellä. Soitto vesilaitokselle. Urakoijilla on laitoksen luvalla mahdollisuus vääntää.
- ei vakuutusta
Eikö vesivuotoa putkistossa saa sulkea muut kuin vesilaitoksen edustajat? Minä ainakin väännän tonttisulun siinä vaiheessa itse kiinni.
- Anonyymi00017
ei vakuutusta kirjoitti:
Eikö vesivuotoa putkistossa saa sulkea muut kuin vesilaitoksen edustajat? Minä ainakin väännän tonttisulun siinä vaiheessa itse kiinni.
Kyllä pitäissaada
- urpot ja tosiurpo
Sulla on talossa sulkuja kaksi sitä varten. Kunnan pää ja kiinteistön pää. Käytä niitä.
Jos kaivat tontilla ja pitää sulkea tulo niin sitten (laitoksen luvalla)mutta hae mieluummin tonttikartat etukäteen. Siellä voi mennä muutakin kuin vettä. Ja sähköjä ei oikein ite voi katkoa.
Jos rikot laitoksen venttiilit sillä ite tehdyllä avaimella tai väännät rihlat paskaksi arvaa kuka maksaa kun kaivetaan....- Vantaalainen..
Minun tonttisulku on runkoputken lähdön jälkeen noin viiden metrin päässä siitä. Talosulku on kellarissa ennen vesimittaria. Kyllä minulla on avain siihen tonttisulkuun mahdollisen vesivuodon varalta.
- urpo ja tosiurpo
Vantaalainen.. kirjoitti:
Minun tonttisulku on runkoputken lähdön jälkeen noin viiden metrin päässä siitä. Talosulku on kellarissa ennen vesimittaria. Kyllä minulla on avain siihen tonttisulkuun mahdollisen vesivuodon varalta.
Ei siitä avaimesta hätätapauksessa tietysti haittaa ole. Talosulkuja pitäisi olla kaksi. Jos toinen puuttuu kannattaa hoitaa kun niillä suluilla on taipumusta jumittua.
- Put Kari
Onko vesilasku jäänyt maksamatta ja nyt on vesilaitos käynyt vääntämässä sulun kiinni ?
- urpo ja tosiurpo
Ei kun tuli sähkökatko ja vesimittari jäätyi. Laitoksella ympärivuorokautinen päivystys. Mies tuli ja sulki alle tunnissa. En tarvi tonttisulku avainta. Porua siitä vaan tulee jos itse vääntelee ja joku hajoaa.
- Mökkisulku
Olettepa tietämättömiä tai äärettömän tyhmiä. Mökkisulun ollesa auki kun sattuu jäätyminen tai muu vahinko, vakuutusyhtiö ei korvaa mitään. Kiinteistön sisällä olevan sulun sulkeminen ei auta. Joten ei kun avainta hommaamaan.
- miesputki
talon ulkopuolella oleva sulku on kiinteistön omistajan omaisuutta ja hän vastaa sen korjauksista...joten jos sen tärvelee maksaa joka tapauksessa itse.
- Anonyymi
https://vm.tiktok.com/ZGeN2K3qX/
Näinkin voi käydä hyvä ois olla valmius sulkea tuokin itse. - Anonyymi
Mulla on talosulku pannukopin ulkoseinän vieressä. Vihreä muoviputki jonka sisällä neliötanko. Sen saa siitä itse kierrettyä kiinni. Mittari on pannuhuoneessa ja jos se tuloputki halkee enne vesimittaria ni kierrän mielummi sen ulkona olevan talosulun kiinni kuin otan talooni kunnon vesivahingon.
- Anonyymi
Minulla toimii jakoavaimella, olen kyllä nähnyt malleja joihin ylettyy vain neliöputken pätkällä.
- Anonyymi
Tangon pää on neliö, jakoavain on sopiva siihen.
- Anonyymi
Ei sovi miulla enää uuteen. Kara on hieman ylöspäin kapeneva, mutta ei aivan neliskulmainen joka suhteessa. Vastaavaa kuvaa en ole webistä löytänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999