OpenOfficen luetelmat häiritsevät.

onkomitaantehtavissa

Hei.
Eli mulla on toi OpenOffice ja kirjaa kirjoittaessani häiritsevät nuo luetelmat. Eli ongelma on seuraava: Kun kirjoitan virkkeen:
- Ja niin minä teille kerron.
Ja jatkan alapuolelle toisella virkkeellä tai vastauksella.
- Ja niin minä teille kerron.
- Ja minä Myös vastauksen toivon saavani.
Niin tuo OpenOffice tekee jonkun ihme luetelma merkin eli ohuemman viivan ja sisennykset noihin virkkeisiin. Tämä häiritsee huomattavasti ja haluaisin saada tuon ominaisuuden kytkettyä pois. Vasempaan ylänurkkaan tulee kyllä valikko josta voin painaa luetelmat pois käytöstä. Silloin OpenOffie poistaa uudemman ohuen viivan ja siirtää tekstin takaisin. Mutta jättää ensimmäiseen tuon ohuemman viivan ja sisennyksen. Jolloin minun on tehtävä sama homma uudelleen vielä edelliselle riville. Kun jatkan teksitä kolmannella rivillä korjattuani kaksi edellistä niin homma alkaa taas alusta mutta tälläkertaa ohjelma sotkee kaikki kolme riviä edellä mainitulla tavalla. Ilmoitta muuten että näppäin yhdistelmällä shift ja f12 on sama tulos kuin että painan erikseen valikon ruutua kytkeäkseni luetelmat pois käytöstä. Minulla oli joskus Wordin kanssa sama ongelma mutta en muista kuinka sen ratkaisin. Kun ei nyt ole edes saman näköinen käyttöliittymä... Yritin asetuksia rukkailla mutta niillä ei ollut vaikutusta. Ärsyttää kun pitää tehdä sama homma joka kerta uudestaan joka virkkeen yhteydessä. ELi onko mitään keinoa saada kytkettyä noita luetelma merkkejä pois käytöstä kokonaisuudessaan?

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkomitaantehtavissa

      En haluaisi lähteä vaihtelemaan ohjelmaa sillä uskoisin että kyseessä on "kaikkia" ohjelmia piinava ominaisuus. Koska tämä sama ominaisuus on tullut esiin niin windowsin ohjelmissa ja open scoure ohjelmissa.
      Kiitos kumminkin ehdotuksesta.

    • Lähinnä tämä Libreoffice olisi kehittyneempi ja sitä päivitetään useammin kuin tuota OO ohjelmaa. Eli bugit korjataan ja uusia ominaisuuksia tulee nopeammin.

    • onkomitaantehtavissa

      Hei.
      En usko että kyseessä on bugi vaan juuri tälläinen ominaisuus. XD
      Hyväksyn kyllä jos tuota ei saa pois päältä mutta olisihan se ollut helpompaa jos ei joka kerta tarvitsisi riviä uudelleen kirjoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3336
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      2027
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1140
    Aihe