"- Emme halua tehdä siitä työleiriä. Peruslämpö on aina päällä - ja on kaikki mukavuudet; kunnallinen vesi, sisävessa, suihku ja astianpesukone, Lea Lankinen luettelee."
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288688323542.html?pos=ksk-trm-life-ospu
Tälläinen mökin pitää olla
18
5993
Vastaukset
- mökinrakentaja
Ei tuo ole mikään mökki, kaikilla ei edes talviasunnolla ole kaikkia noita mukavuuksia.
- Olen kade
Tuollaiselle mökille minäkin lähtisin ilomielin! Mutta ei, ei suihkua, ei vessaa vaan haiseva huussi, ei juoksevaa vettä, kaukana. Onneksi vain Juhannuksena joutuu menemään muijan sukulaisten mökille, senkin kyllä jättäisin mieluusti väliin. Eipä silti, paljon olutta mukaan niin kyllä se kännissä menee.
- nallevaari
Pitäishän vielä olla lämmitetty uima-allas ja poreallas sekä tenniskenttä ja biljardi
- Päijänteeltä päivää
Kovin pieneltä tuo järvi tai lampi näyttää eli ei kelpaisi minulle.
- Huvilan omistaja
No pieni on järvi. Tosin Päijänne on aika kaukana kunnon palveluista, ellei sitten satu Jyväskylän kupeessa olemaan ja Jyväskylä taas on liian kaukana Stadista.
Vesijärveläinen Lahden kupeesta..; - Anonyymi
Ei oo. Niin se ohjelmassa näytti.
- Vaihtelua arkeen
Mulle riittää paljon vaatimattomampikin mökki. Ei tarvitse olla sähköä, juoksevaa vettä, eikä muitakaan nykyajan mukavuuksia. puulämmitys, maakellari ja kantovesi ovat aivan riittävät mukavuudet.
Hyvä ranta, viihtyisä tontti ja itselle sopiva sijainti minusta paljon mökkiä tärkeämmät asiat.- Armoton totuus
Pakkohan se on sinulle riittää kun ei ole varaa parempaan.
- Vaihtelua arkeen
Armoton totuus kirjoitti:
Pakkohan se on sinulle riittää kun ei ole varaa parempaan.
Ei ole pelkkä rahakysymys, vaikka osittain olet oikeassa. Toisaallta, vaikka rahaa olisikin enemmän, niin tuskin silti kovinkaan paljon investoisin mukavuuksiin. Juokseva vesi ehkä olisi listalla ensimmäisenä.
Sekä asuntoni, että mökkini molemmat ovat melko vaatimattomia, mutta olen silti onnellinen, että minulla on molemmat.
Kaiken lisäksi mökki on saaressa, jota moni kauheksuu. Silti vietän mökillä aikaa niin paljon kuin voin.
- ota itse
Tällainen talon pitää olla niin ei tee mitään kesämökillä.
http://www.lammi-kivitalot.fi/var/nxc_general/storage/images/media/gallery-of-houses/lammi-talo/_mg_0311/9783-1-fin-FI/_mg_0311_photo_gallery_big.jpg- Ei minulle
Ihan kiva talo, mutta naapurien räystäät näkyvät kuvassa.
Missä mökin luonnonrauha?
- 5+2
Minäkin tykkään enemmän mökeistä, joissa ei ole mukavuuksia. On aika tunnelmallista syksyisin kynttilän valossa! Harmi, että ne koko ajan häviää.
- Telttaan vaan
Pöh, hommaat teltan, siinä ei ole liikaa mukavuuksia. Voi kierrellä ympäri Suomen, rahaa jää kaikkeen muuhun.
- Helppo ratkaisu:
Mikä estää purkamasta sähköjä? Kokeile ensin yksi kesä, heität pääsulakkeet järven pohjaan.
Jos se on autuus, niin syksyllä revit kaapelit ja rasiat pois, sitten irtisanot liittymän. - Nerokasta!
Telttaan vaan kirjoitti:
Pöh, hommaat teltan, siinä ei ole liikaa mukavuuksia. Voi kierrellä ympäri Suomen, rahaa jää kaikkeen muuhun.
Nerokas idea, mihin mökkiä tarvitsee jos on auto, teltta vaan pystyyn! Jos on farmari niin ei tarvitse edes telttaa vaan voi nukkua autossa!
- 2+16
No on heillä työleiriä siinä miehen sylissä varmaan ihan tarpeeksi varsinkin jos hankkivat pari lisää vielä.
- 5+2
Helppo ratkaisu: niin minä ensiksi aioinkin, mutta irti revityistä sähköjohdoista jää aika ikävät jäljet (sähköt on pintavetoina). Nykyään olen niin kiintynyt jääkaappiin, että sähköt saa mökillä olla.
- se siitä
Niin se on sinun mielipide. Valitettavasti sinun mielipide ei ole absoluutinen totuus tässä maailmassa, joka ohjaa kaikkien muiden toimintaa ja mielipiteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489