Sosiaalituilla elämisen 101: Eli oman itsensä herrana oleminen

thedaycomes

Tervehdys,

nyt on sellainen tilanne että olen lopen kyllästynyt ja vimmastunutkin kaiken aikaisiin aktivointikursseihin, koulutuksiin, harjoitteluihin ja orjatöihin! Asun kaupungissa jossa jostain syystä joka kevät ja kesä tulee pakotetteita erinäisille kursseille istumaan viikoiksi ja sen jälkeen harjoittelemaan. Olen jo lähes 30 vuotias mies ja näitä on takana useammaltakin kesältä jo. Pelottaakin ajatella että edessä olisi myös kuntouttavat työtoiminnat joihin en onneksi ole joutunut ottamaan osa (viellä!).

Alussa ekat kesät olin tarmoa täynnä, halusin näyttää ja kokeilla että kyllä minä opin ja osaan asian kuin asian. Ehkä jopa voisin saada työpaikankin! Ehei, kehuttiin ja sanottiin sitten että ei tarvita työntekijää. Aina silti minunkin tilalleni oli tulossa orjia ( käytän orja sanaa kaikista jotka tekevät työtä ilman palkkaa ja vastoin omaa halua joko pakotettuina sosiaalisesti tai tukien katkaisemisen uhkaamisen kautta tähän toimintaan). Tämä oli kylmää peliä ja se vaikutus nuoreen voi olla erilainen kuin mitä ehkä päättäjät toivoisivat. Minusta tuli radikaali ja onneksi sain joitain oikeitakin työpaikkoja joista sain palkan muuten olisin varmasti todella toivon menettänyt ja vihainen systeemille.

Ei siitä kuitenkaan enempää, vähän taustoja vain. Anteeksi vuolatukseni. Nyt pitkän talven jälkeen kun tiedän että on taas edessä näitä toimintoja jotka ovat turhia olen tullut päätökseen että saa riittää. Jos ei ole palkallista työtä niin en sitten lähde mihinkään! Olen päättänyt että kun seuraavan kerran tulee valinta karenssi tai orjatyö, sanon ei enään ja lähden ja kävelen suoraan sosiaalitoimistoon ja elän niillä rahoilla niin pitkään että kuolen tai että tulee muutoksia systeemiin. Tässä iässä jo tunnen ihmistä sen verran että henki lähtee varmasti ennen sitä. Sen verran oikeasto politiikka on jo turmellu ihmisten hengen ja ajatusmaailman tässä ajassa ja maassa ja vasemmisto on vain pelkkä haamu siitä mitä se oli joskus.

Kävenen sosiaalitoimistoon selkä ja pää suorana. En mene sinne tuntien ollenkaan häpeää tai huonommuudentunnetta. Ei menen sinne omata halusta ja tahdosta, se on minun, aikuisen ihmisen joka tietää oman arvonsa päätös. Jatkan silti elämistä kuten tähänkin asti, herään aamulla, syön aamulla jotain ja lähden ulos salille tai lenkille, ehkä muuten vaan ulkoilemaan. Jatkan muitakin harrastuksia kuten musiikkia ja elokuvia. Keräilen silti yhä mangaa japanista. Opiskelen kieliä ja suunnitelen matkoja ulkomaille. Silti rohkenen yhä unelmoida siitä perheestä ja työpaikasta myös.

Ymmärräthän että jään vain kokonaan pois turhasta sirkuksesta jota kutsutaan työvoimatoimistoksi ( typ,typa pahalla on monta nimeä). Sieltä ei saa työtä (ja en tarkoita työllä missään tapauksessa ilmaisorjatöitä, työ kun käytän sanaa tarkoittaa että työntekijä saa palkan ja eläkettä siitä) edes vain asioita jotka vangitsee sinut! Olen vapaa ja jos löydän työtä ja saan paikan teen sitä. Ei siinä tarvita työvoimatoimistoa ja heidän palveluita jotka "auttavat" minua.

Meinasin kirjoittaa että on harmi että joudun tähän pisteeseen että työvoimatoimistosta sosiaalitoimistoon asiakkaaksi, sitten mietin että ei se ole harmi vaan minun kuuluukin näin tehdä. Se että pysyisin työvoimatoimiston asiakkaana ja heidän palveluidensa ja "avunsa" käytettävissä tarkoittaisi että SUPPORTOISIN tätä systeemiä. Ja en tahdo sitä. Tämä systeemi on sairas niin monella tapaa että se saa kaatua minun puolestani.

Tässä vaiheessa kiitän ja kumarran jos jaksoit lukea näin pitkälle, toivotan hyvää kesää ja sanon vain että stay strong!

// We cannot hold a torch to light another's path without brightening our own.

Ben Sweetland

7

404

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työtön25

      Itse toimisin samoin, jos asuisin yksin. Nyt en saisi mitään sossusta tyttöystävän tulojen takia, joten alistun sen edessä, etten jäisi täysin tulottomaksi pelkästään tyttöystävän armonpalojen varaan.

      Noista orjatöistä minulla on vain huonoja kokemuksia. Viimeisin kokemus oli "pajalta", jossa mielivaltainen ohjaaja puuttui kokonaisvaltaisesti myös yksityiselämään. Työllistymisestä on lähes aina turha ajatella noiden kautta, vaikka miten teet hyvää työtä noissa harjoitteluissa tms. Kehut saatat saada, et palkkaa.

    • edellinen__

      Tuosta viimeisimmästä kokemuksesta lisäisin sen verran, että kyseessä oli siis kaupungin työpaja, jossa ainut palkallinen oli mielivaltainen paikan ohjaaja. Lisäksi joku taisi saada palkkatukea ja kaikki muut työmarkkinatukea.

      Kaupunki laittaa/laittoi orjat tekemään kaikenlaista hanttihommaa. Räikeänä tapauksena mainitakseni orjat laitettiin esim. remppaamaan kaupungin vuokrakämppiä, vaikka käsittääkseni kenelläkään ei ollut alalle koulutusta. Kaikenlaista muutakin hommaa, jolla kaupunki säästi pitän pennin kun ei tarvinnut palkata oikeaa työvoimaa.

      Sitten jos kaupungin pamppu kävi paikalla ja mitään hommaa ei sillä hetkellä ollut, Tuli siitä noottia kun "ne siellä lorvii". Ja penniäkään ei palkkaa tullut tietenkään, kun kyseessä oli karenssin uhalla aloitettu työharjoittelu.

      • näpsäys

        Muistathan hallituksen "työväenpuolueita" tukea näistä toimista.


    • 14+5

      Muuten samaa mieltä, mutta sitä en tajua mikset mene töihin. Jos kerran yrität vihjailla, että sinusta siihen olisi ja halujakin mukamas on.

    • 78//4

      no, jotenkinhan se työhaluttomuus pitää itselleen perustella.... vaikka sitten vihjaamalla että haluja olisi.

    • Pakkiaoppimaan

      hyvä, on taas yksi joka huomasi, ettei työkkäri tai TYP jaa duunia. Entäs jos miettisit minkätyyppisillä tahoilla töitä on tarjolla, ainakin satunnaisesti- vielä nykyäänkin. Yrityksissä.
      On olemassa paljonkin pk-yrityksiä, joissa tarvitaan jos ei nyt ihan kokoaikaista työvoimaa, niin sesongeittain.
      Itse olen muu osa-aika. Vakina, pienyrittäjällä ollut jo monta vuotta. Soviteltua välillä, mutta tunteja on ajoittain ihan mukavastikin.
      Se utopia työttömien pitäisi haihduttaa itsestään, että työkkäri tarjoaa työtä! Sen asian, mitä varten tarvitaan tekijöitä, omistavat työnantajat. Ja heitähän te-toimisto palvelee. Ei yrittäjiä kiinnosta tyypit jotka ei erota sitä, minne ihmisen sitä aktiivista yhteyttä pitäisi ottaa. Osaakohan semmoinen tyyppi erottaa mikä on firman tulevan ja lähtevän varastojen ero? tai palvelualalla- osaakse edes rahastaa vai antaako asiakkaalle vielä tipit virman piikkiin.

      Meni nyt härnyyksi minulta, mutta ei muuten ollut eka "kun työkkäri ei anna työtä" teksti jonka luin... Ja nauroin makeasti.

    • parannuksia

      Työkokeilulla on hieno tarkoitus, siinä työnantaja voi testata työntekijää ilmaiseksi jotta näkee kuinka se pärjää siinä työssä. Kesto pitäisi olla 3-4kk ja sen aikana otettaisiin näkemyksiä muilta työntekijöiltä .Ja jos muut työntekijät on sitä mieltä että kaveri pärjää siinä työssä hyvin, niin työnantajan on pakko palkata. Jos sitten taas on tilanne että työnantaja ei tarvitse uutta työntekijää siihen työhön johtuen taloudellisista ja tuotannollisista syistä,niin työntekijä saisi lähtiessään 1 kk palkan ja myös siinä tapauksessa ,että palkattu työ kestää alle puoli vuotta. Ja jos vuoden sisällä siihen työhön tarvitaan, niin etusija on harjoittelijalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      71
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe