metsonsoidinalueet

tavan tahvo

Luulin ja uskoin, että metson soitimet on ilmoitettu ja kartoitettu Metsähallituksenkin arkistoihin.Niin vain pyyhkäistiin Lieksassakin yksi soidinalue sileäksi. Nykyisin hakkuualueita ei enää edes merkitä, koska gps-paikannus on niin tarkka, että tietokoneohjelma urakoitsijan vehkeissä näyttää hakkuurajat.Päivässä häviää hehtaarikaupalla jopa kasvatusmetsää aukeaksi.Eipä siihen väliin ehdi, myöhässä kun on...tiet myös rikkovat, kelirikkoaikanakin yrittävät ... voi voi...

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryynäsen Topi

      Nykyään jos tiedät metson soitimen pidä ihmeessä se omana tietonasi. Pirkanmaalla -90 luvulla entinen metsäliitto keräs tietokantoihinsa metsonsoitimia joita sinne sai vapaaehtoisesti ilmoittaa muka sen takia että alueet säästettäisiin tai tehtäisiin vain varovaisia hakkuita.
      Mitään en kadu niin paljon kun sinisilmäisyyttäni silloin ja ilmoitin lähialueeltani neljä soidinta. Seuraavien parin vuoden aikana kaksi niistä alueista hakattiin sileäksi, kolmannen läpi rakennettiin metsautotie ja neljäs hakattiin siemenpuuasentoon. Luonnollisesti kolme aluetta tuhoutui ja tie harvennuksineen ja aukkoineen on vuosikymmenen aikana tappanut sen viimeisenkin soitimen. Tiedän pari aluetta minne ilmeisesti näillä soitimilla toimineet linnut ja niiden jälkeläiset ovat siirtyneet joten nykyään pidän visusti alueet omana tietonani.
      Ilmeisesti tarkoitus oli vain ostomiesten löytää viimeiset korpikuusikot jotka näinollen saataisiin heti vanhana puustona hakkuuohjelmaan eikä tarkoituksena ollut pätkääkään välittää itse metsosta.
      Paras keino saada alue hakkuuseen onkin sanoa maanomistajalle että alue rauhoitetaan tai hakataan. No kumpi kiinnostaa enemmän raha vai rauhoitus.
      Metson soidin on niin herkkä ja linnut arkoja että muutenkin turhan häirinnän takia on parempi olla ilmoittamatta niistä omaa taloutta pidemmälle.

      • surullista

        Vastaavia kokemuksia löytyy.ensin kysytään ja sitten kaadetaan,käsittämätöntä!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      436
      5432
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      171
      3232
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2771
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      8
      2747
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2128
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2070
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      2034
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1777
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1521
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1393
    Aihe