Miettikäähä vähäse ny kaikki sumilaiset, onko siinä mitään järkeä kirjotella tommosta tekstie ku mitä tässä on tullu lähiaikoina ilmi. Suurimmassa osassa keskusteluista puuttuu vaan nimi ja on kunnianloukkaussyyte valmis. Sitä paitsi kaikki täällä kyllä tietää kenestä puhutaan. Ni onko sitä enää tarve tulla tänne päivittelemään. Keskustelutki täällä muuttuu parin kommentin jälkeen kateellisten huuteluksi, provoamiseksi, trollaukseksi tai vaan muuten vaan täyden paskan jauhannaksi. Täällä ku laittaa kirosanafiltterin päälle ni sen jälkeen ei näy mitään muuta ku asteriskia toisensa perään. Käykääpä huvikseen kahtomassa muun paikkakunnan suomi24 palstaa, veikkaan että on paljon siivommassa kunnossa, kommentit ovat jopa järkeviä ja ottavat kantaa itse asiaan, eikä huutele hävyttömyyksie. Muualla keskusteluiden aiheetki on luokkaa yhteiskuntaongelmiin tarttuminen yms. Esimerkiksi: Leikkikentän kunto tai palveluiden parannusehdotuksia. Ni mitä täällä puhutaan? No kukkuu, ensimmäisenä hyppää silmille keskustelu "kuka Mirva?". Siitähi joutas sen viestin alottaja käräjille. Menkää kaikki sumilaiset sinne omaan pieneen sieluunne (olettaen että teillä sellainen vielä on) ja miettikää vähä. Päätän saarnani tähän. Toivottavasti ees joku jaksaa tän lukea ja oikeesti ottaa neuvosta vaarin. Täällä saa hävetä silmät päästään... En edes tiedä mikä sai minut tänne edes tulemaan sen yhden ihmisen kirjoittelujen jälkeen takaisin. En ainakaa missannu mitään. Olen sumilainen enkä ole ylpeä siitä. Trollit ja kaikki muut paskanjauhajat voi samantien häippästä sinne missä pippuri kasvaa.
Nyt Saatana...
Onko järkevää
7509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Missä se pippuri kasvaa? Intiassako?
Jos kaikki p...jauhajat lähtisivät sinne missä pippuri kasvaa, niin ei tänne kyllä kovin montaa yksilöä jäisi.Väki vähenisi radikaalisti,mutta paranisivatko pidot.
Ja tämä yks ihminen on?
Et taida tietää kaikkea "siveyden sipuli". Mitäpä jos ottaisit selvää asioista, ennekuin rupeat siellä saarnaamaan. Ehkäpä ihmiset ovat kyllästyneet ja haluavat antaa takaisin samalla mitalla. Huom. tässä ei ollut yhtään kirosanaa, monta sinulla oli ?
Just niin on sumilla.Oikeen kirjotit nm Onko Järkevää.Heillä ei muuta tekemistä, kun joka asiaan kommenttia heittää. Samt heput.Voi polosia, se heijän vapaa-ajan huvi. Hyvä niin,kun kirjottamalla pärjää, eikä kylällä riehu.
Elkää välittäkö ,jollain ilmeisestikkin alkaa Kesä oksettaan,ehkäpä stressin tekee tuloaan:(
Ap:lle sellaiset terveiset: -Kirjoituksestasi päätellen ei ole herjaamista jos kerta kaikki tietää Sumppisalmella toisensa ja niiden asiat ,Suomussalmelainen lukiahan tällöin toteaa:-Ai,johan me tuo jo tiedettiin,mitä uutta tuossa nyt on?
Jos itse paljastaa itsensä (sellaisille jotka ei ole asuneet Sumppisalmella kauakaan) tekemällä nettiin vastaväitteen(herjaamalla myös itse sitä toista)niin kuka on paljastanut silloin viimeistään itsensä myös tuntemattomallekkin????
Ei pidä provosoitua kirjoitteluista,kärpäsestä kasvaa iso härkänen muuten elämääsi:(
Ihmisille tulee tarve kirjoittaa siloin nettiin kun epäkohtiin ei saa muuten apua!
Minusta tällainen on tervettä käytöstä.Sillä epäkohtia saattaa löytyä saman henkilön/henkilöiden toimesta useampiakin ja "uhrit" saa näin toisiltaan tukea!!!
Kun nämä "uhrit" valitaan tarkkaan juuri sen kriteerin turvin, et ne on suojattomia!
Höpö höpö