semmoinen on kamerassa mutta en ole sitä koskaan juuri katsellut. Näkeehän sen näytöltä onko kuva yli vai alivalottunut.
Ehkä histogrammin tsiigaaminen on hyvä jos on kirkas päivä ja kameran näyttöä on hankala katsella.
Mitä siis hyötyä histogrammista?
histogrammi
6
234
Vastaukset
- 920
Näytöltä ei näe kovin tarkasti kuinka valotus on onnistunut, mutta toisaalta påelkästä histogrammistakaan ilman näytön kuvaa ei kaikissa tilanteissa pysty toteamaan valotuksen/valaistuksen onnistumista.
RGB-hiostogrammi varsinkin muotokuvauksessa on todella hyödyllinen, siitä näkee kanavakohtaisesti ettei jokin värikanava pala puhki.- Voisko joku selittää
"RGB-hiostogrammi varsinkin muotokuvauksessa on todella hyödyllinen, siitä näkee kanavakohtaisesti ettei jokin värikanava pala puhki."
Mitä tuo tarkoittaa ja mitä voi tehdä ettei sitä tapahdu? - 920
Voisko joku selittää kirjoitti:
"RGB-hiostogrammi varsinkin muotokuvauksessa on todella hyödyllinen, siitä näkee kanavakohtaisesti ettei jokin värikanava pala puhki."
Mitä tuo tarkoittaa ja mitä voi tehdä ettei sitä tapahdu?Muotokuvissa ihonväri on kriittinen asia, hyvään lopputulokseen pääsemiseksi olisi hyvä valottaa kuvat oikein, ali-tai ylivalotetun ihon sävyjen säätö on vaikeaa, varsinkin punainen väri kanava voi valittua helposti yli normaalilla vaaleaihoisella ihmisellä. RGB-histogrammista näkee valituksen luotettavammin ja sen korjaamiseksi pitää säätää valotusta kamerasta tai muuttaa valaistusta.
- ???
920 kirjoitti:
Muotokuvissa ihonväri on kriittinen asia, hyvään lopputulokseen pääsemiseksi olisi hyvä valottaa kuvat oikein, ali-tai ylivalotetun ihon sävyjen säätö on vaikeaa, varsinkin punainen väri kanava voi valittua helposti yli normaalilla vaaleaihoisella ihmisellä. RGB-histogrammista näkee valituksen luotettavammin ja sen korjaamiseksi pitää säätää valotusta kamerasta tai muuttaa valaistusta.
Eli parempi kenties hivenen alivaloittaa kyseisessä tilanteessa?
- 920
??? kirjoitti:
Eli parempi kenties hivenen alivaloittaa kyseisessä tilanteessa?
Mieluummin VÄHÄN ali kuin yli. Toisaalta hyvää kuvaa on vaikea saada vähänkin enempi alivalottuneesta otoksesta.
Joku luontokuva tai muu vastaava jossa ei ole esim. kovin kirkkaita punaisia tai oranssisia sävyjä on helpompi valotettava, mutta niissäkin vaikka kirkkaan punaiset kukat ovat tarkkoja valotettavia.
- histogrammista?
Näkeehän sen näytöltä onko kuva yli vai alivalottunut.
—tuo ei ole kovin oleellista. Liiian usei on myöhäistä jälkikäteen todeta asiaa histogrammista kun sen näkee kuvastakin.
Ehkä histogrammin tsiigaaminen on hyvä jos on kirkas päivä ja kameran näyttöä on hankala katsella.
—histogrammia kannattaa tsiigata ennen kuvan ottamista. Se ei vaikuta kuvaan onko hankalaa vai ei. Mun kamerassa histogrammi näkyy etsimessä eikäole hankala katsella
Mitä siis hyötyä histogrammista?
– se helpottaa kuvan valottamista ”oikein”
– ”tumman pään” kohinaa voi vähentää valottamalla ”histogrammi oikealle”
– histogrammi auttaa kuvatessa kennon dynamiikan optimointia.
jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on807671- 747494
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666069Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554966En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53900- 383592
- 313527
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1013227Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..113067