Enbrel-haittavaikutukset???

mies-65

Alan saamaan Enbrell lääkettä johon yhdistetään metotreksaatti pistoksena. Metotreksaattia olen käyttänyt jo 2.5v.
Arveluttaa Enbrell kun lukee netistä haittavaikutuksista mitä on ko.lääkeellä mahdollista tulla.
Mitä olet havainnut jos Enbrelliä käytät ja kuinka hankalia sivuvaikutukset on havaita/hoitaa.

6

3913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khj-

      Olen käyttänyt enbreliä kohta vuoden ja haittavaikutukset ovat olleet yllättävän vähäiset tähän mennessä.
      Aluksi tuli ihottumaa kasvoihin ja mahaan.Pistoskohdat punoittivat. Näitä oireita kesti n. 2kk.
      Nyt en ole huomannut mitään erikoista.Lääke on sopinut hyvin ja vaste on ollut hyvä. Toivottavasti pysyykin hyvänä!

    • Tyttäreni sai suuren avun Enbrellistä viiden vuoden ajan. Tämä oli ensimmäinen lääke jolla vaste oli hyvä. Tulehdukset vähenivät ja vointi parani huomattavasti.
      Ikävä kyllä lääkkeen teho kuitenkin hiipui ja se jouduttiin kuukausi sitten vaihtamaan Remicadeen.
      Enbrellistä ei tullut käytön aikana mitään sivuvaikutuksia.

    • Enbrel

      Minullakin on hyviä kokemuksia tästä lääkkeestä.
      Vähän oli alkuun pistopaikan punoitusta ja kutinaa, mutta vaihto pistopaikkaa asia ok. Elämän laatu on parantunut tosi paljon.

      • mies-65

        On ilmeisen toimiva lääke ja hyvin siedetty,itselläni on ollut sairaus jo 15v. viimeiset 2,5v hoidettu Remicadella mutta nyt vaihdetaan.
        Remicade hoidot auttoivat hyvin ja sivuvaikutuksia ei ollut juuri lainkaan, mutta noin vuosi sitten alkanut iriittin epäillään Remicaden ylläpitämäksi,kun ei parane pitkästä lääkityksestä huolimatta.


      • Sara
        mies-65 kirjoitti:

        On ilmeisen toimiva lääke ja hyvin siedetty,itselläni on ollut sairaus jo 15v. viimeiset 2,5v hoidettu Remicadella mutta nyt vaihdetaan.
        Remicade hoidot auttoivat hyvin ja sivuvaikutuksia ei ollut juuri lainkaan, mutta noin vuosi sitten alkanut iriittin epäillään Remicaden ylläpitämäksi,kun ei parane pitkästä lääkityksestä huolimatta.

        Hei!

        Itse myös olen saanut Remicadea muutaman vuoden verran. Remicade tehosi uskomattoman hyvin mutta puoli vuotta sitten polvet alkoivat taas turvota ja kivut tulivat takaisin. Remicaden teho loppui kuin seinään.

        Sen jälkeen minulle aloitettiin lääkitys nimeltä Humira. Se on vastaava tämän sinulle annettavan lääkitykseni kanssa. Kaikki on mennyt loistavasti. Mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut ja oireet on pysyneet kurissa. Suosittelen lämpimästi. Tiedän yhden kaksivuotiaan tytön joka saa samaa lääkitystä ja luulen että ei hänelle voisi nuoresta iästä johtuen antaa lääkettä jossa suuria riskiä haittavaikutuksista olisi.

        Tervettä syksyä kaikille!


    • suklis80

      Minulle aloitettiin heinäkuussa -04 Enbrel siinä suuressa toivossa että saisin siitä avun. Kokeiltujen listalla olivat jo Remicade,ilman vastetta ja sain siitä kamalan bakteeritulehduksen, ja Kineret josta sain n. puolentoista vuoden vasteen.
      Enbrel oli kuitenkin suuri pettymys vaikka olin kuullut lääkkeestä pelkkää hyvää. Ensinnäkään lääke ei tehonnut millään tavalla, tulehdusarvot eivät laskeneet ja tauti jylläsi kovasti. Sain myös lääkärillekin yllätyksenä jokapäiväisen pahoinvoinin ja oksentelin myös lähes päivittäin. Olo oli kurja ja jonkinlaista masennustakin oli. Lääke onneksi päätettiin lopettaa ja nyt kokeiluvuorossa on Humira...pieni toivonkipinä palaa sen toimivuudesta, toivon vain ettei se sammu.
      Olen sairastanut reumaa 1½-vuotiaasta saakka, eli nyt noin 22vuotta ja takana on jos jonkinlaisia lääkekokeiluja :)

      Toivon kuitenkin että saat hyvän vasteen Enbrelistä ja kaikkea hyvää muutenkin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      238
      7237
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3681
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      116
      2142
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      27
      1369
    5. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      25
      1308
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      332
      1148
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      972
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      918
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      877
    Aihe