aloittelijan otoksia.

15vkuvailia

Hei. Olen pohjoispohjanmaalla asuva aloitteleva kuvaaja ja haluaisin palautetta kuvistani. Kamerana käytän tällähetkellä olympus sp-720uz kameraa. Linkki albumiini johon lisään aikaajoin kuvia: https://imgur.com/a/tBe9c

9

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • horli

      Oolsprait, kamera toimii, kuvien siirto koneelle toimii ja galleriakin on järjestettynä. Ei kun lisää kuvaamaan. Nykyisistä kuovikuva on ihan kiva.

      Imgur sallii näemmä alkuperäisten tiedostojen lataamisen zip pakettina. Imgur näkyy tekevän selattaviin kuviin vahvan terävoityksen, jota valmiiksi terävät kuvat eivät kaipaisi. Katso saisiko terävöityksen jostain imgurin asetuksista pois päältä.

      Ennen vanhaan oli yleinen käytäntö on pienentää web esitys kuvat pikselimitoiltaan vaikkapa 640 pikseliin pitkältä sivulta ja asettaa jpeg laaduksi 80 tms, että lataus ja navigointi nopeutuisi, levytilaa säästyisi ja etteivät innokkaat teettäisi itselleen isoja vedoksia tiedostoista.

      Olet poistanut kuvista exif tiedot, joten kameran asetuksia en osaa kommentoida. Kosteikkolinnut on ihan kiinnostavia kohteita, jos vaan maisemat osuu kohdalleen tai pääsee niin lähelle, että kuva-ala täyttyy linnusta.

      • 15vkuvailia

        Kiitos. En itseasiassa ole poistanut, luultavasti winrar tai imgur itsestään poistanut.


    • birder

      Lintujen kuvaukseen kannattaa hankkia pitkä ja kallis teleobjektiivi (sellaista ei ehkä saa kameraasi). Lintukuvasi eivät ole siis ole kovin laadukkaita. Voisit kokeilla kaupunkien kesyjen lintujen kuvaamista, jos et halua investoida kunnolliseen lintukuvauskalustoon. Liminganlahdelta otetussa kalamajakuvassa on horisontti vinossa, mikä näyttää aika tökeröltä.

      Mutta siitä se lähtee. Valokuvaus on hieno harrastus.

      • 15vkuvailia

        Juu kiitoksia... on noita mulla parempiakin olemassa mutta tällä kertaa näitä...


      • 15vkuvailia
        15vkuvailia kirjoitti:

        Juu kiitoksia... on noita mulla parempiakin olemassa mutta tällä kertaa näitä...

        ja ei ole saatavilla koska normi digikamera... ei ole rahaa kalliisiin järkkäreihin. Olen kuitenkin säästämässä uuteen kameraan


    • Hyvä lintulasi

      NIKKOR AF-S 300mm f/2.8G ED VR on mainio lintukuvaukseen. Lisää mittaa telejatkeella TC-14E II, jos tipuset on kovin kaukana.

      • 15vkuvailia

        no ehkä ammatilaisille tai vaan rikkaille... itellä kameran budjetti alle 500€


    • Lintujen tuntemus vi

      Hienoja kuvia oli.

      Ja ei missään nimessä kaupunkiin kuvaamaan vaan luonnossa harjoittelemaan ja kokeilemaan.

      Kamerana Nikon D3200 saattaisi olla budjettiisi nähden aika hyvä.

      Myös lintujen tunteminen auttaa joten pitkän objektiiviin sijaan saatta saada jopa paremmat kuvat tuntemalla linnut lähestulkoon ulkoa ja olemalla perehtynyt niiden käytökseen.

      • birder

        Hyviin lintukuviin tarvitaan pitkä ja kallis objektiivi. Et kuule taida tuntea lintujen käytöstä yhtään, kun luulet, ettei tarvita pitkää objektiivia. Suomen linnut ovat arkoja. Lintujen tunteminen kyllä auttaa ja paljonkin - sitä en kiistä - muttei siitä sanottavaa hyötyä ole, jos ei putkessa pituus riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7562
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1087
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1075
    Aihe