Koira murisee

18+6

Minulla on ihana, seurakoirarotuinen nuori uros, joka on todella kiltti ja sosiaalinen tapaus. Helppo kouluttaa, mutta todella energinen ja innokas.
Viime aikoina olen miettinyt, että sallitaanko koiran murina missään tilanteessa? Toki tämäkin koirakavereita varoittaa murinalla, jos meinaavat iholle tulla, mutta puhunkin nyt murinasta ihmiselle. Leikin koirani kanssa paljon kaikenlaisilla leluilla ja kaikenlaisia leikkejä, mutta vetoleikkien yhteydessä koirani intoutuu välillä murisemaan. En tiedä, muriseeko se minulle vai lelulle vai mille, ja että mitä murina tarkoittaa. Koira ei minulle murise missään muussa yhteydessä, saan viedä siltä vaikka sisäfileen suusta (kokeiltu on :D), eikä tee/sano mitään. Perheenjäsenille se murisee, jos menevät sitä häiritsemään silloin kun se nukkuu, mutta minulle ei. Onko näissä tilanteissa murina ok vai pitäisikö siihen puuttua? Olen sellainen, etten sulata koiraltani minkäänmoista perseilyä, mutta leikkimurinan suhteen olen vähän hukassa. Kun koira ei kuitenkaan ole vihainen?
Olen ymmärtänyt niin, että murina on usein koiralta uhkaus tai varoitus. "En halua ongelmia, mutta jos et lopeta, niin saatan näykkäistä". Kuitenkin jos koira olisi aggressiivinen, niin ei varmaan paljoa murisisi vaan menisi suoraan asiaan? Vai...? Ja olen siinä käsityksessä, että koirat eivät paljon ylempiarvoisilleen murise? Onko tässä leikki poikkeus? Olen täysin pihalla :D

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samatjutut

      Kyllä murina leikkiin kuuluu. Ei sitä pidä kieltää.

      Itsekin olen tuota miettinyt, kun meillä saattoi koira miehelle murahtaa, kun nukkuessa häiritään, mutta on nyt kyllä lopettanut. Mies ei oikein osaa fiksusti käskeä koiraa pois vaan alkaa tönimään sitä kun ollaan sängyllä. Minä vaan käsken, niin lähtee pois mun paikalta.

    • Terrierileikki

      Kyllä meillä pidetään kaikenlaisia ääniä kun leikitään, ja se on sallittua.
      Minusta hyvä että antaa koiran välillä päästellä ääniä ku muutoin ihminen yleensä vaatii täyttä hiljaisuutta mikä voi olla koiralle hyvinkin vaikeeta.

      • Terrierileikki

        Niin ja meillä muutenkin kommunikoidaan murinalla. Esim kun koira haluaa pihalle tai kun haluaa että sen kanssa leikitään niin se murisee. Ei vihaisesti vaan ihan siksi että se huomioitaisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3093
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1610
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      335
      1433
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1261
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1258
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1055
    Aihe