Noin vuosi sitten aloin elämään kadotettua teini-ikääni. Olin silloin 23-vuotias. En ollu koskaan ollu kenenkään naisen kanssa. En seurustellut tai muutenkaan.
Kärsin toisinaan suurestakin ujoudesta ja arkuudesta. Olin kiusaamisen kohteena vuosia, mutta yläasteella se kärjistyi jo niin pahaksi että siitä jäi sisimpääni ikuiset arvet. Seitsemän vuotta podin sitä pahaa oloa sisälläni ja vihasin itseäni.
Noin vuosi sitten kaikki kärjistyi siihen pisteeseen että olin aivan pohjalla.
Halusin muuttua ja lähdin hakemaan apua. Puhuin terveydenhoitajalle.Juteltiin muutamaan otteeseen ja kerroin hänelle omasta elämästäni.
Terveydenhoitaja kehoitti menemään lääkäriin ja suositteli ottamaan lääkityksen.
No sain sitten suuni auki myös kotona.
Oma äitini joka on psykiatrisen alan asiantuntija jaksoi kuunnella ja tämä oli parasta terapiaa itselleni. Aloin muutenkin tutkimaan itseäni ihan "työkseni".Menin kirjastoon ja tein siellä muistiinpanoja kirjoista jotka käsittelevät tätä aihetta. Se oli sitten lopullinen niitti.
Lääkärinajan peruutin ja luovuin ajatuksesta otta mitään nappeja.
Taitaa olla totta että pitää mennä ensin aivan paloiksi ennen kuin voi alkaa rakentamaan jotain uutta. Itse en aikaisemmin hyväksyny itseäni sellaisena kuin olen. Tämä oli se syy miksi en voinut edes muuttua.
Asetin itselleni mahdottomia tavoitteita ja uskoin pystyväni olemaan jotain muuta kuin olen. Itsetuntoni oli pakkasen puolella. Ajattelin olevani sairas ja ainut sellainen tässä maailmassa.
Romahduksen jälkeen näin maailman aivan eri silmin. Tutkin itseäni hetken ja lähdin uudelleen eteen päin. Aloin urheilemaan.(Juoksulenkki kerran illassa on myös hyvää terapiaa)Pian löysin itselleni tyttöystävän ja koin ekakertani. Suhde ei kestäny sillä olin vielä liian heikko ja henkisesti liian nuori. Mutta en luovuttanu vaan halusin kokea lisää. Tällä hetkellä olen jo jonkin verran kokeneempi ja tunnen olevani paljon varmempi myös vastakkaisen sukupuolen kanssa.
Nyt itsetuntoni on aika hyvä ja kestän myös monesti kritiikkiä muiden osalta jos sellaista eteen tulee. Vaikka olen ujo, aika hiljainen ja arka vielä nykyäänkin, olen hyväksyny itseni sellaisena kuin olen ja oppinu vihdoin elämään. Nykyäänkin olen elämänkokemukseltani joillakin alueilla varmaan n. 18-vuotiaan tasolla, mutta tällasissa asioissahan aina pääsee eteen päin ja oppii jos haluaa oppia. Ja itseläni on palava halu sisimmässäni oppia lisää tästä maailmasta vaikka se monesti tapahtuukin kantapään kautta.
Noin vuosi sitten aloin elämään nuoruuttani
Antti
0
308
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6427882Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362157Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272065- 1431648
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511220Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251192Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951063Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65827Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6709Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54696