Sähköpianolle kannellinen jalusta

Pianolle kansi

Minulla on itselleni vielä mieluisa ja kelvollinen sähköpiano, jonka ongelma on kannen puute. Musiikkikaupasta kävin kysymässä ja sanoivat, että suojaliinojen kysyntä on niin vähäinen, ettei niitä maahantuoda. Enkä tykkää pitää koskettimien päällä liinaa. Valmiita kannellisia jalustoja ei ole olemassa.

Joten olen miettinyt, miten uuden kannellisen jalustan saisi helpoimmin rakennettua. Itselläni ei ole juurikaan rakennustaitoa, joten se pitäisi olla tehtävissä nopeahkosti kaverin luona käydessä, ja pitäisi pystyä tuomaan osina kotiin, jossa saisin sen itse koottua.

Nykyinen jalusta koostuu yksinkertaistettuna kahdesta pystysuuntaisesta kalustelevyisestä "laudasta", niiden välissä olevasta poikittaisesta "laudasta" sekä metallitangosta, joka on kiinni sekä pianon pohjassa että pystysuuntaisissa kappaleissa.

Ajattelin jotain hieman pulpettimaista rakennelmaa. Sen ei tarvitse näyttää pianolta tai sähköpianolta, mutta homman pitäisi toimia, olla melko yksinkertainen rakentaa ja esteettinen silmälle. Nuottitelineen pitäisi edelleenkin mahtua johonkin (nyt nuottitelineellä on ura piano-osan päällä ja myös kiinteät kaiuttimet ovat piano-osan päällä sen takaosassa). Kansiosa saisi olla vaikka pleksiä, jolloin koskettimet näkyy läpi. Muiden osien ajattelin tulevan puusta, jonka maalaisi mustaksi. Onko kukaan rakennellut vastaavaa tai törmännyt jossakin kuviin/ohjeisiin?

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        66
        5180
      2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        57
        4617
      3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        123
        4569
      4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        338
        1897
      5. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        85
        1523
      6. 92
        1484
      7. Sulla on mies

        Aivan liikaa naisia.
        Ikävä
        235
        1370
      8. 323
        1097
      9. Kadutko mitään?

        Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
        Sinkut
        200
        971
      10. Pääsit koskettamaan

        Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
        Ikävä
        51
        903
      Aihe