Paljonko liikuntaa 4kk ikäiselle?

4+13

Paljonko ja minkälaista liikuntaa 4kk ikäiselle keskikokoiselle koiranpennulle?

Tuntuu että mikään liikunta ei riitä, että kaiken valveilla-oloaikansa sen kanssa pitäisi käydä lenkillä tai leikkiä pihassa vapaana.
Koira ei joudu olemaan yksin juuri ollenkaan, aina on joku kotona ja mietinkin että onko se tottunut siihen että äksöniä saa useasti.
Jos pennun kanssa ei tee mitään, niin se alkaa tekemään ilkeyksiä, näykkii tai varastelee kiellettyjä juttuja.

8

15340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käppänän emäntä

      Pentu koira kaipaa leikkiä, ei lenkkiä. Onko liian vaikea ottaa selvää koirista ennen kuin sellaisen ottaa ? Pikku lenkkejä voi käydä ja pikku hiljaa pidentää, noin pieni ei vielä tunteja edes leiki, vaan esim. 10 minuuttia leikkiä, sitten pisut ja paapimaan.


      ps. pentu eikä isompi koira tee ilkeyksiä, ne keksii itse tekemistä. Näykkiminen pahenee vielä, kun hampaita vaihtaa silloin pennulle puruluu suuhun.

      • 9+16

        :D :D :D

        Noh noh, eipäs nyt tehdä siellä omia pikku-päätelmiä ;)

        Ilman muuta tämän ikäistä voi jo "lenkittää". Menee muuten hyvät sosiaalistumisvaiheet ohitse. Tuolla tienpäällä kun näkee kaikenlaista jänskää.

        Kyllä 4kk ikäinen pentumme leikkii, kauan :D
        Ei todellakaan mitään 10min, pisut ja paapimaan :D Sellaista elämä oli 8-12 vkon iässä :D
        Aamu alkaa touhotuksella, sitten ulkoillaan pienesti, siinä samalla pisut ja kakkelit. Sitten sisälle ja syödään. Kotihommia täytyy saada tehdyksi, joten sillä välin pentu leikkii itsekseen ja riehuu matot rullalle, välillä käydään ulkona jos pentu ilmaisee pissahätää. On valveilla noin 2 tuntia, nukkuu vajaan tunnin.
        Sitten mennään ulos ja heitetään haistelulenkkiä ja leikitään pihalla vapaana (tai toistepäin). Tässä vaiheessa koira saattaa mennä ylikierroksille, pomppii lasten käsiä ja näykkii ja alkaa haukkumaan. Välillä laitan koiran rauhoittumaan itsekseen eteiseen, mutta senkin jälkeen leikki-intoa löytyy ja vauhtia riittää. Ekojen unien jälkeen valvoo 2-3 tuntia ja ottaa sitten taas tirsat.
        Näin päivä menee suurinpiirtein.

        Puruluita pursuaa joka paikasta ja näykkiminen on vähentynyt ihan pentuajasta. Hampaathan vaihtuu tässä 4-7kk iässä.

        Mutta kun ajattelee pentuja joidenka omistaja(t) on töissä 8 tuntia päivästä, niin miten sellaisilla pennuilla tuon energiankulutuksen laita? Tuskin omistaja koko loppuiltaa pallottelee ja leikkii vetoleikkejö koiran kanssa?? Mietin että onko meillä koiralle jopa liikaa aktiviteettiä, että pentu ei pysty rauhoittumaan niin paljon kun haluaisi.


    • bannnniz

      Aloittaja taitaa opettaa siellä pentuaan perheen pomoksi. Pentu vaatii ja ihmiset tottelee.
      Pennun toiminnantarve ei ole "ilkeyksiä", sallittuja leluja ja luita vaan lattioille. Sietokykyä pitää olla pienelle epäjärjestykselle. Yksinkin voi leikkiä. Jos aina pompataan käskystä leikittämään pentua, ei se ikinä lopetakaan. Opettakaa rauhoittumista.

    • Vilkasveikko

      Hei ap! Meillä on kääpiökokoinen pari viikkoa yli 4 kk ikäinen pentu.
      Meilläkin ollaan kokoajan liikkeessä ja virtaa riittää.
      Ottaa yhdet pidemmät unet päivällä, mutta muuten kyllä energiaa piisaa!!
      Ei siis todellakaan leiki mtn 10 min;)
      Meilläkin ollut sellaista että jos pennun kanssa ei vähäänaikaan tee mitään niin sitten se keksii jotain kiellettyä tekemistä, ärr välillä kyllä hermoja kiristää.
      Itse olen nyt ihan tietoisesti välillä huomioimatta pentua että oppisi yksinkin touhuamaan.
      Jos tekee jotain kirllettyä niin kiellän pari kertaa "ei" ja jos homma jatkuu niin laitan sen hetkeksi arestiin.

      Itse käyn kerran päivässä pennun kanssa metsässä ja pidän sitä irti. Siellä saa vapaasti haistella ja juosta.
      Itse olen todella yllättynyt miten paljon koira vaatii sitä ns. Huomiota ja tekemistä.
      Luulin että nukkuvat enemmän;).

      Jos pentu jää yksin kotiin niin tuhoja kyllä tehdään minkä keretääm, mm vessapaperin repiminen jne.
      Myös mielenosoitus pissat aina lattialla.

      Itse menen 2 kk päästä töihin ja koiran pitäisi jaksaa yksin juurikin tuo 8 tuntia, saa nähdä miten siinä käy:(

    • sisällä rauhoitutaan

      4 kuinen jaksaa hyvin jo parin tunnin metsälenkit. Senjälkeen uni kyllä maittaa pidempäänkin. Säännöllinen rytmi on hyvä olla jo pienestä saakka jotta pentu oppii myös rauhoittumisajat.

    • joojoo4

      Ei kaahoa pentua juoksuttamalla väsyneeksi saa. Kaahot tapaukset vetää rundia 3 tuntia, lataa vartin ja taas juostaan 3 tuntia. Samalla kunto kasvaa ja vauhti vaan kovenee ja pentu jaksaa entistä kovemmin ja kauemmin paahtaa sata lasissa.

      Eli ei juoksutusta!

      Avainsana on älyä ja nenää vaativat tehtävät. Kaupasta saa ostettuakin älypelejä, mutta kaikki käy. Nakkien piilotus, koiratanssi, toko, jäljestys. Älä enää pelkästään leiki koiran kanssa. Ala opettaa sille temppuja leikin lomassa ja hommasta tulee paljon kuluttavampaa samantien!

    • Nyt kannattaa aloittaa heti yksinoloharjoitukset. Ja tottelevaisuutta, juttuja joissa pennun pitää rauhoittua ja keskittyä, oppia tekemään asioita ilman että mennään 100 lasissa koko ajan.

    • Virikettäelämäänkiitos

      En sittenkään käsitä että pitää ottaa se koira,kun jättää sitten aina yksin.Ollaan päivät töissä ja kotona muut tehtävät. Ei koiralle aikaa niin paljon kuin tarvis!
      Ette te itsekään halua sellasta elämää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      210
      3607
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3439
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      87
      2586
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      10
      2182
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      2097
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      10
      1914
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe