antti

anttiarantti

moih! oon hankkimas papukaijjaa, araa ja en oike tiedä siitä mitään. voisitteks kertoo siitä about niinko kaiken? kiitos jo etukäteen!


Kotoa löytyy: lemiä (äiskän), mikropossu, sili, kotiloita, kanoja, 267l akvaario jossa norsukala ja 6 kultista ja yks pusukala, collie (koira), 4 kissaa ja maatias kaneja :)


ara ois ihana

2

253

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietihän pidemmälle

      Ara on suurikokoinen, valtavan älykäs ja vahva, sekä vaativa lintu. Se on myös hyvin, hyvin pitkäikäinen. Oletko valmis huolehtimaan arasta hyvällä tuurilla 60 vuotta? Sen vaativuutta ei voi myöskään korostaa liikaa. Sinun tulisi lukea aroista hyvin paljon etukäteen, ennen kuin voit edes harkita sellaisen hankkimista. Aroja saa myös Suomesta hyvin harvalta kasvattajalta. Kasvattajat eivät myy poikasiaan kenelle tahansa hetken mielijohteesta haikailevalle. Tutustu lajiin ja sen vaativuuteen - ara on iso lintu. Se vaatii ison tilan jossa lentää, sillä on iso ääni, sen nokka tekee isoja tuhoja, sen sotkut ovat isot, ja siihen menevät kustannukset myös. Arat ovat myös hyvin älykköitä, joten niille tulee tarjota paljon älyllisiä tehtäviä ja virikkeitä, monipuolista, luonnonmukaista ruokavaliota, mahdollisesti lajitiveri, sillä eihän ihminen koskaan korvaa toista lintua. Tässä näin alkuun pohdittavaa.

    • Arat ja suuret papukaijat yleensäkin ovat kuin pikkulapsia. Niitä saat kouluttaa ja opettaa tavoille enemmän kuin koiraa.

      Ei kyllä kuulosta alkuunkaan hyvältä, että olet päättänyt hankkia linnun, josta et edes tiedä mitään. Vaikka arat ovat hienoja ja näyttäviä lintuja, ne myös vaativat todella paljon.

      Suosittelen, että ihan alkuun nyt mietit jotain muitakin lajeja, vähemmän vaativia. Esimerkiksi senegalinkaija on suuri lintu pienessä koossa, kuten erilaiset aratit myös.

      http://www.kaijuli.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1662
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      659
      1089
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      1003
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe