Tarvitsenko luvan kuvattavalta jos kuvaan omalta parvekkeelta taloyhtiön pihalla olevia henkilöitä jotka eivät asu taloyhtiössä ja mahdollisesti rikkovat yhtiön omaisuutta?
Tarvitseeko tähän tilanteeseen kuvattavalta luvan?
13
311
Vastaukset
- adfh
Yleisillä paikoilla olevia henkilöitä saa kuvata. Lupaa ei tarvitse kysyä, jollei kuvaa käytetä mainoksissa tms kaupallisessa käytössä.
Asia on toinen jos henkilöt asuvat taloyhtiössä, silloin heitä suojaa kotirauha ja heitä ei saa kuvata.
Noin yleisesti, jos meinaat, että pihalla liikuskelee rikollisia, niin eiköhän ole parempi, että hoidat vaan omat hommat, etkä sekaannu asiaan enempää.- Kansalainen
Niinettä antaa rikollisten vaan touhuta rauhassa? Voi jee mikä Sankari!
- luvan?
Kuvaamiseen et tarvitse lupaa, mutta julkaisemien on kokonaan toinen juttu.
Aivan, yhtiönkin pihalta saa kuvata omaan käyttöön ja jos siinä tehdään ilkivaltaa niin kuvat voi lähettää poliisille todisteeksi.
- Lex Fin
Taloyhtiön piha EI kuulu kotirauhan suojaan:
Finlex:
"11 §
Määritelmä
Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen."
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2000/20000531#Pidp3312784
On kaksi eri asiaa kuvata ja julkaista. Väittäisin että voi aivan vapaasti kuvata ketä hyvänsä taloyhtiön pihalla ja vaikka lähettää kuvat poliisille tai olla lähettämättä. Siihen ei ole kenelläkään nokan koputtamista.
Sen sijaan jos julkaiset kuvat epäillyistä tai todistetuistakin ilkivallan tekijöistä niin silloin saatetaan liikkua kunnianloukkauksen rajamailla siitä huolimatta että esittämäsi väite olisi tosi ja peräti lainvoimainen. Tästä esimerkkinä viimetalvinen keskustelu julkisuudessa siitä missä määrin yksityishenkilö voi räävitellä jonkun saamalla tuomiolla esimerkiksi.
Eli sen kun kuvaat; edes poliisi ei voi vaatia sinua tuhoamaan kuviasi. - Lupa vai ei
Hei,
kiitos teille vastauksista. Pieni selvennys tähän eli kuvasin siis piha-aluetta joka on taloyhtiöni omistuksessa eivätkä kuvattavat henkilöt asu ko. taloyhtiössä. - "lupalappu"
Saa kuvata.
Tälläisen lapun tulostaa kameralaukkuun niin voi laittaa luun kurkkuun mutisijoille.
http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2010/06/artikkelit/minullakin_on_oikeus/missa_saa_ja_missa_ei_saa_kuvata/ - kerro kuvatuille
Ensi kerralla kannattanee kertoa kuvattaville. Kolme ”huligaania” kävi usein pahanteossa naapurin pihalla.
Kuvasin heidän tekosiaan ja ilmoitin toimittavani kuvat poliisille jos näen heitä vielä. Eipä ole poikia enää näkynyt. - aidattu?
... ihmisten kuvaaminen vaatii luvan:
Kotirauhan suojaamat paikat, aidattu piha-alue, käymälät, pukeutumistilat, yleisöltä suljetut yleiset tilat, kuten virastojen ja laitosten yleisöltä suljetut osat, suljetut yksityistilaisuudet.
Mikäli oikeudettomasti kuvaa ihmisiä edellä mainituissa paikoissa, voi syyllistyä salakatseluun. (Rikoslaki 24 luku 6 §) - ei kuva yksityisalue
Tarvitsee luvan kuvaamiseen ja julkaisuun, koska ei ole yleinen paikka, vaan yksityisalue, eikä ainoastaan sinun alueesi. Eikä sen tarvitse olla aidattu kuten ao. lukee, tontin alue.
Niin kuvaaminen on kiellettyä. Julkaisu hyvin vähän vaarallista, mutta jos riski osuu omalle kohdalle, kallista.
Joskus voi joku varaton tehdä rikosilmoituksen, hän saa kuluitta oikeudenkäynnin, avustajan yms., aika kallis tilanne sinun puoleltasi.
Riita kannattaa sopia, 99,9 % näistä sovitaan.
"... ihmisten kuvaaminen vaatii luvan:
Kotirauhan suojaamat paikat, aidattu piha-alue,,,,,,,,,,,,"
http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2010/06/artikkelit/minullakin_on_oikeus/missa_saa_ja_missa_ei_saa_kuvata/
Mitään videokuvaa ei kannata ottaa ja omista ovisilmä kameroista tulee hurjasti harmia.
Ovipuhelimet kameralla on sallittuja, niissä kuvattava avaa ensin yhteyden. - Syytä huomioida
Kuvaaminen ja kuvan julkaiseminen ovat kaksi eri asiaa.
- Ei mielestäni
Eiköhän sen poliisi osaa päättää voidaanko kuvia käyttää todisteena, vai onko kuvaama materiaali "laiton" eli ei voida kuvien perusteella syyttää jos on rikottu kuvauskieltoja. Tämä on tätä Suomenlakia parhaimmillaan.
Ei se ole mitään kuvien julkistamista, jos toimitat ne pelkästään poliisille. - Yleipätö
ihan yleis sääntönä kuulema kantsii pitää et mihinkään et itse omista tekijäoikeuksia kokonaan, etkä yhtään mitään saa tehdä ilman ilmoitusta ja maksua jonnekkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910573Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304922- 564733
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1263429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263085