Koirani tarvitsevat paljon liikuntaa, ja siksi käymme keväisin joskus koirapuistossa, kun ei metsiin voi mennä lintujen pesimisaikaan. Mutta joka kerta saavat koirani sieltä tauteja, tavallisimmin kamalan ripulin. Myös kennelyskä on tavallinen tuliainen.
Puiston maaperä on niin likainen, että pahanhajuiset, liejuiset koirat pitää pestä siellä juoksemisen jälkeen.
Kaikki eivät korjaa koiriensa ulosteita, joten niitäkin saa väistellä. Virtsaahan on siihen maaperään imeytynyt varmaan kuutioittain. Koirapuiston idea on huono, kyllä koiria pitäisi saada vapaammin juoksuttaa kuin tuollaisella saastaisella pläntillä.
Taudit pesivät koirapuistossa
7
1573
Vastaukset
- ei ongelmaa
Ei meillä tule tauteja eikä kennelyskää, on rokotettu kennelyskää vastaan. Edes nenäpunkkeja ei saanut vaikka niitä oli muutamilla puistoilijoilla tullut. Täälläkään ei kaikki kerää jätöksiä, muttei niitä kerätä muualtakaan, joka päivä kun käy niin vastustuskyky paranee.
- enemmän hyvää
Meille myös tulee kennelyskää sillointällöin, mahdollisesti korvapunkkeja, jotka mahdollisesti aiheuttivat kissojen korvien karvanlähdön. Mutta silti käymme puistossa, sillä koira siitä nauttii, sitä kun ei uskalla muualla irti laskea kun ei aina tulo käskyä kunolla kuuntele/tottele. ja sillävälin kun on siellä koiran kanssa voi jopa niitä muiden sotkuja siivoilla.
- kipale
Ettekö te rokotuta koiria vai miten voi saada kennelyskän?? Niimpä, voi siellä itse siivoilla, yleensä silloin kun ollaan koiran kanssa kaksin puistossa, niin kuljen puiston läpi ja kerään muilta jäädyt kakat.
- käppänän emäntä
kipale kirjoitti:
Ettekö te rokotuta koiria vai miten voi saada kennelyskän?? Niimpä, voi siellä itse siivoilla, yleensä silloin kun ollaan koiran kanssa kaksin puistossa, niin kuljen puiston läpi ja kerään muilta jäädyt kakat.
Kennelyskää vastaan pitäisi joka vuosi muistaa kerätä, omalleni pistettiin vajaa vuosi sitten ei yskää.
- enemmän hyvää
kipale kirjoitti:
Ettekö te rokotuta koiria vai miten voi saada kennelyskän?? Niimpä, voi siellä itse siivoilla, yleensä silloin kun ollaan koiran kanssa kaksin puistossa, niin kuljen puiston läpi ja kerään muilta jäädyt kakat.
Ei ei rokoteta kennelyskään kun ei ole kovin voimakkaita tauteja saanut ja kotihoidolla pärjännyt. Muut rokotteet pidetään ajan tasalla.
- Caucasiansd
Ja varokaa niitä koirapuistoon jätettyjä vesikuppeja. Oma koirani ehti sellaisesta seissyttä vettä lipittää ja seuraavana päivänä aivan vatsa sekaisin. Kun menette puistoon niin seisovat vesikupit heti nurin ettei koira juo. Jos siellä on joku muu niin kysykää, onko hän juuri tuonut tuon veden.
- 42546
Rokote ei anna 100% suojaa kennelyskään mutta rokotetut koirat sairastavat sen yleensä lievempänä joten turha rokote ei missään nimessä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899