Lapsen heitteille jättö?

minävaiin

APUA! mitä sanotte tälläsestä, olen 17v, jouduin jouluna lopettamaan koulun kesken masennuksen takia, asuin äidin kanssa, mutta koulun aikana asuin yksin toisella paikkakunnalla, äiti ei kestänyt tätä että jätin koulun kesken ja ilmotti että kotiin ei ole asiaa enää. olen nyt puolivuotta asunut mieheni luona, olemme eläneet hänen sossu rahoilla, itse en saa mistään mitään rahaa, koska äiti pitää lapsilisät ja elatustuet itsellään. olen kirjoilla äidin luona, koska hän ilmotti ettei halua olla missää tekemisissä kanssani eikä suostu allekirjottamaan vuokrasopimusta. tyhjentää myös tiliäni kun esim isä on laittanut sinne rahaa tai joku muu. isää en ole nähnyt pitkää aikaan. en myöskään kouluaikana saanut äidiltä elatustukea, eli sain vain lapsilisän ja isän elatustuen, eli 200e, josta maksoin vuokran mitä jäi asumistuen jälkeen 80, eli kuukaudessa oli käytössä vain 120e. onko mahdollisuutta saada nämä pimitetyt rahat itselleni? entä voinko joutua itse tästä ongelmiin jos otan sossuun yhteyttä? kiitos avusta :)

2

205

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hannah1

      Menkään poikaystävänne kanssa töihin niin ei tarvitse tukia laskea ja kärvistellä kuka maksaa tai on maksamatta. Ottakaa vastuu omasta elämästänne ja toimeentulostanne.

    • entinen sijaislapsi

      17-vuotiaasta ei makseta enään lapsilisää. Ja jos äitisi on huoltajasi on se vastuussa sinusta 18-vuotiaaseen saakka ja myös hänen velvollisuus on sinusta huolehtia. Vasta kun täytät 18-vuotta asia muuttuu. Nyt kipin kapin sossuun keskustelemaan ja kertomaan tilanteesi. Tuskin sua huostaan enää otetaan, mutta alaikäisenä olet heitteille jätetty. Sulla ei ole mitään menetettävää siinä suhteessa, että otat sossuun yhteyttä. Ja noiden rahojen suhteen on vähän niin ja näin kun vanhemmat nyt voi ottaa lapsen rahat sen tililtä jos huoltaja ja sille ei oikeen mahda mitään. No mut sossu osaa auttaa parhaiten, joten varaa heti aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1536
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      957
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      368
      919
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      904
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      807
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      613
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      578
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      162
      560
    Aihe