Seinälevyjen

Oikea asennus

Autotallin sisäseinään Cyproc levyt ja lattiaksi betonnilattia.
Mikä on oikea työjärjestys levyjen asennuksen ja lattiavalun suhteen?

Kivijalan yläpinta on noin 60cm. korkeudella ja sisäpinnassa on
50mm. eristelevy valmiiksi asennettuna.

Asennetaanko ensin Cyproc levyt seiniin ja mille tasolle tulee levyn
alareuna (pohjahiekkaa vasten, vai lattiaan tulevien eristelevyjä vasten)?

Vai tehdäänkö ensin lattian betonnivalu ja sen jälkeen levyt seiniin ja levyn
alareuna lattiaa vasten?

Kumpi on oikea tapa?

4

169

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annamunkaikkikestää

      Sun kannattaisi käyttää rakennesuunnittelijaa. Tietämättömyytesi on vaarallisella tasolla ellet sitte trollaa.

      • Kysyjä

        Minulla on kyllä nuoren suunnittelijan antama työohje mitenkä homma tehdään, mutta minulla heräsi epäilys, että asia ei ole oikein. Suunnittelijan antama on toinen noista mainitsemistani työohjeista. En sano, että kumpi se on. Voisiko joku kokenut rakennusmies antaa kokeneen miehen ohjeen/mielipiteen.


      • eiääliö
        Kysyjä kirjoitti:

        Minulla on kyllä nuoren suunnittelijan antama työohje mitenkä homma tehdään, mutta minulla heräsi epäilys, että asia ei ole oikein. Suunnittelijan antama on toinen noista mainitsemistani työohjeista. En sano, että kumpi se on. Voisiko joku kokenut rakennusmies antaa kokeneen miehen ohjeen/mielipiteen.

        Ymmärsinkö oikein, että kivijalka ulottuu 60cm maatasosta ja siihen tehdään sisätäyttö, sen päälle eristys ja betonilaatta? Et ymmärrä kertoa onko seinät jo valmiina.

        Mitään lahoavaa ei ole järkevää altistaa maakosketukseen eikä kiviaineksen sisään.

        Paljon rakennetaan siten, että seinät levytetään ja valu tehdään vasta sitten, mutta rakenne on huono. Parempi on tehdä valu ensin ja levyttää vasta sen yläpuolelle. Tällöin seinärakenne ei pääse mitenkään imemään kosteutta ja levyt ovat vaihdettavissa.

        Autotallissa ei oikein kannata käyttää gyprokkia. Käytä lujalevyä, sillä se on moninverroin kestävämpää. Tosin yös kalliimpaa.

        Sulla pitäs olla tollasessa hankkeessa välvoja. Mikset kysy siltä? Itse ei kannata tehdä, jos ei osaa. Säästäminen tulee kalliiksi jälkikäteen.


    • ei vimpanpäälle

      Vala eka se lattia koska valaessa kura lentää pitkin seiniä ja uudet levyt ois betonissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      58
      1029
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      70
      817
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      796
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      750
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      710
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      64
      667
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      652
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      274
      557
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      500
    Aihe