TIKKA RUMMUTTAA LINNUNPÖNTTÖÄ JOSSA ON JO MUNAT

sivusta seuraaja

Mitä tehdä tikalle, joka rummuttaa kymmeniä kertoja päivässä linnunpönttöä, jossa on jo pesä ja munat (koska ruokintaa tapahtuu jo). Emo on hädissään, kun ei pääse ruokimaan poikasia. Ja onko niin, että poikaset kasvavat, niin tikka syö ne?
Mitä voin tehdä tikalle?

2

896

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojaa linnunpönttö

      Pönttöön olisi voinut rakentaa suuaukon ympärille pellistä suojan. Tikka yrittää isontaa reikää itselleen, jotta pääsee syömään munat / poikaset. Tikalle ette ehkä voi mitään mutta pönttöä voisitte ehkä vahvistaa peltisuojalla reiän ympärille, jos pönttö on teidän ulottuvilla. Jos emot ovat sietäneet tikkaa, sietävät ne suojan asentamisen parilla naulankoputuksella

    • Tintinpelastaja

      Tikka on tosi peto repimään tintin ynm poikaset reijältä,joka on pellitetty 30mm.Jo sillävälin kun käänsin selkäni hetkeksi pesältä niin tikka lennossa sieppasi poikasen ja vei mennessään,hain pikaiseen muovisen pönttöa hiukan suuremman korin ja tein 30mm,sen reijän ja asetin sen rautalangoilla noin 3-4sm päähän pöntöstä.nyt ei tikkä pääse ja tintit jatkoi ruokkia poikasia,ei haitannu vähääkään valkoinen uusi ulkoverhous.Nyt suunniten verkkoversiota vastaavanlaiseen tarpeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      91
      654
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      506
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe