Minulla on liki 10 v vanha Canonin digikamera, johon ei kelpaa yli 2 gigan muistikortit. En ole löytänyt kaupoista 2 gigan muistikortteja ollenkaan. Eikö niitä enää valmisteta. Jos joku tietää mistä noita saa, ilmoita tänne paikka.
Vastaukset 5
- jhdhabf
Onko kyse SD-kortista.
Useissa Canonin pokkareissakin oli CF-kortti 10 vuotta sitten ja niissä toimi suuremmatkin.
Olisko tuosta apua?
http://hintaseuranta.fi/tuote/secure-digital-sd-2-gt-muistikortti/22843 Siinä on hyvä kortti. Sandiskin nopeus riittää videollekin toisin kuin Kingstonin tai Transcendin peruskortit.
http://www.expert.fi/Tuotteet/Kamerat/Kameratarvikkeet/Muistikortit/Sandisk-SD-2GB-(SDSDB-2048-E11)
Vielä tunti aikaa tilata ilman postikuluja.- qaaxfwefew
kyllä meillä on joka marketissa, hinta vaan on samaa kuin 16-32 GB netistä.
toiseksi, 2 GB ei tee enää mitään, olen tavallinen kuvaaja ja kaikissa 64 GB jo vuoden maksoivat laadun mukaan 14-65 e.
harkitse uutta kameraa, kuvatkin paljon laadukkaampia ja painoa alle puolet.
ei jotain kallista 2 GB korttia kannata ostaa, sillä ei tee mitään kun kameras hajoaa 2 kk kuluttua
harkitse myös jos voit ottaa vanhasta puhelimestasi kortin
niin puhun SD korteista,Kahden gigan kortilla mahtuu n. 2000 kuvaa tuon ikäisellä kameralla. Se riittää aivan hyvin. Korttien gigahinnoilla ei ole mitään merkitystä. Uusi kamera toki olisi parempi, mutta se tietäisi n. satasen investointia ilman sitä korttiakin. Jos ei ole satasta panna kameraan, niin ei ole.
Kun kortti maksa 7,50 euroa, niin miksi edes miettii.
- 2gigaa
Tuolla ainakin on.
http://www.muistikauppa.fi/muistikortit-c-33.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791130
- 1111130
- 77601
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9518- 47503
- 17501
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15416