mitäs mitäs?

mietiskelijä

myydään pokkarina (myös hinnaltaan) mutta ulkomuoto tismalleen sama kuin järkkärin?
vai onko ne vaan järkkäreitä jotka jo "vanhoja" ansaitaikseen "järjestelmäkamera" nimen

tullut niin monesti vastaan kaupois ja verkos

7

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja painoo hurjasti

      eiks´ järkkärissä ole täysin irrotettava objektiivi ja "valitettavasti" verhosuljin.

    • yuyterew

      Kokeile.
      Jos saat siitä objektiivin irti ilman ruuvimensseliä, tai vasaraa on se järjestelmä.
      Muussa tapauksessa "pokkari", tai "longzoom".

    • tpprq

      Jos tarkoitat superzoomeja, niissä on kiinteä objektiivi ja minimaalinen 1/2,3 kenno. Ne on todellakin vain isoksi kasvaneita pokkareita.

      Sitten oma lukunsa on minijärkkärit. Ne kai luetaan järkkäreiksi, vaikka osa niistä on ominaisuuksiltaan paljon lähempänä pokkareita (pieni kenno, vähän säätöjä tai ne on piilotettu valikoihin) - lukuun ottamatta sitä irroitettavaa objektiivia.

    • monesti vastaan

      ”mutta ulkomuoto tismalleen sama kuin järkkärin?”

      Ulkomuodolla ja hinnalla ei ole tässä mielessä mitään merkitystä. Vain objektiivin, joskus myös muiden osien, vaihdettavuus ratkaisee.

      Objektiivin lisäksi järjestelmäkamerassa voihdettavia voi olla myös mm. etsin, ns. perä ja tähyslasi. Eräässä mallissa myös kuvakenno on vaihdettavissa (objektiivin mukana).

    • Ulkomuoto on hyvin salamainen, koska niiden käyttäjät ovat samanlaisia. Jos toinen olisi tehty mustekalalle, olisi se erilainen. Pienikenoisen superzoomin tunnistaa siitä, että sen pienin polttoväli on jotain 4-5 mm, kun järjestelmien kittiobjektiiveissa se on tyypillisesti n. 18 mm. Pienin polttoväli kuvaa karkeasti kennon koon. Esimerkiksi näissä superzoomeissa on yleensä lävistäjältään 7,7 mm kenno, kun järjestelmissä on yleensä n. 27 mm.

      Pokkari on pienikokoinen helposti taskuun mahtuva kompaktikamera. Nämä eivät ole pokkareita.

    • lässäy lössy

      Kovin täällä tuosta kennon koosta päpätetään kuin kyrvän koosta kerskuen. todellisuudessa kenenkään teidän silmä ei erota kennon koosta töllöllä tuijottamaanne kuvaa.
      Sitten kun suurennetaan ja tarvitaan kuvasta yksityiskohtia, niin se on se vanha hopeakide, joka toimii.

    • mietiskelijä

      jokaisen keskustelun "sairaus", ku joku keskustelu aloitetaan niin ei mee kauan niin aihe muuttuu, eli aletaan keskusteleen jostaki ihan muusta kuin tarkoitus oli alunperin.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      81
      8462
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      89
      7532
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      21
      7486
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      214
      7155
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      91
      5951
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5830
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5542
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      4720
    9. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      28
      3259
    10. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      3
      2336
    Aihe