mitäs mitäs?

mietiskelijä

myydään pokkarina (myös hinnaltaan) mutta ulkomuoto tismalleen sama kuin järkkärin?
vai onko ne vaan järkkäreitä jotka jo "vanhoja" ansaitaikseen "järjestelmäkamera" nimen

tullut niin monesti vastaan kaupois ja verkos

7

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja painoo hurjasti

      eiks´ järkkärissä ole täysin irrotettava objektiivi ja "valitettavasti" verhosuljin.

    • yuyterew

      Kokeile.
      Jos saat siitä objektiivin irti ilman ruuvimensseliä, tai vasaraa on se järjestelmä.
      Muussa tapauksessa "pokkari", tai "longzoom".

    • tpprq

      Jos tarkoitat superzoomeja, niissä on kiinteä objektiivi ja minimaalinen 1/2,3 kenno. Ne on todellakin vain isoksi kasvaneita pokkareita.

      Sitten oma lukunsa on minijärkkärit. Ne kai luetaan järkkäreiksi, vaikka osa niistä on ominaisuuksiltaan paljon lähempänä pokkareita (pieni kenno, vähän säätöjä tai ne on piilotettu valikoihin) - lukuun ottamatta sitä irroitettavaa objektiivia.

    • monesti vastaan

      ”mutta ulkomuoto tismalleen sama kuin järkkärin?”

      Ulkomuodolla ja hinnalla ei ole tässä mielessä mitään merkitystä. Vain objektiivin, joskus myös muiden osien, vaihdettavuus ratkaisee.

      Objektiivin lisäksi järjestelmäkamerassa voihdettavia voi olla myös mm. etsin, ns. perä ja tähyslasi. Eräässä mallissa myös kuvakenno on vaihdettavissa (objektiivin mukana).

    • Ulkomuoto on hyvin salamainen, koska niiden käyttäjät ovat samanlaisia. Jos toinen olisi tehty mustekalalle, olisi se erilainen. Pienikenoisen superzoomin tunnistaa siitä, että sen pienin polttoväli on jotain 4-5 mm, kun järjestelmien kittiobjektiiveissa se on tyypillisesti n. 18 mm. Pienin polttoväli kuvaa karkeasti kennon koon. Esimerkiksi näissä superzoomeissa on yleensä lävistäjältään 7,7 mm kenno, kun järjestelmissä on yleensä n. 27 mm.

      Pokkari on pienikokoinen helposti taskuun mahtuva kompaktikamera. Nämä eivät ole pokkareita.

    • lässäy lössy

      Kovin täällä tuosta kennon koosta päpätetään kuin kyrvän koosta kerskuen. todellisuudessa kenenkään teidän silmä ei erota kennon koosta töllöllä tuijottamaanne kuvaa.
      Sitten kun suurennetaan ja tarvitaan kuvasta yksityiskohtia, niin se on se vanha hopeakide, joka toimii.

    • mietiskelijä

      jokaisen keskustelun "sairaus", ku joku keskustelu aloitetaan niin ei mee kauan niin aihe muuttuu, eli aletaan keskusteleen jostaki ihan muusta kuin tarkoitus oli alunperin.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      126
      4140
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2992
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2514
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2091
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      254
      1688
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1613
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1426
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1410
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe