Jos yliopistoon perustettaisiin ufotutkimuksen laitos, mitä tiedekuntia ehdottaisitte siihen kuuluvan ?
Yleisökysymys:
_dekaani
20108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Yliopistoissa tiedekunnat ei kuulu laitoksiin. Tiedekunta on isompi yksikkö kuin laitos.
No, ainakin osa ufoilmiöstä kuuluu uskontotieteisiin, koska ilmestyksiin tiedetään liittyneen valoufoja. Aihe on kuitenkin yhä melko arka ja ehkä jonkinlainen tabukin.
Ufoilmiö on kuitenkin kokonaisuutena laaja. Korkeimpia voimia edustavat Taivaan ufot ja Taivaan joukot(Enkelit ja muut taivaallisten dimensioiden ja taivasmaailmojen olennot ja voimat) ja sitten ovat muut fyysisemmät ufot (alempien dimensioiden ufot).
Uskontotieteen laitos, tähtitieteen laitos, psykologian laitos nyt alkuunsa.
Tilastotiede, joka on tärkeä osa tämänhetkistä ufologiaa.
Psykologiaa on syyytä myös liittää mukaan kokonaisuuksien ymmärtämiseksi ja senkin vuoksi että tabun- leima saadaan pois kaikille tutulta aiheelta.
Antropologia on myös tärkeää siksikin että säilyttäisimme kulttuurimme ja identiteettimme muuttuvassa maailmankaikkeudessa.
Humanismi palvelee tuota samaa tarkoitusta ja auttaa ymmärtämään.
Aihepiirin laajuden vuoksi perinteiset toimintamallit eivät välttämättä riitä. Apuna voitaisiin käyttää kokeellisesti myös joitakin muita menetelmiä joilla on edelleen paranormaalin leima otsassaan.
Ufotutkimuksen laitoksella täytyisi olla myös operatiivinen osasto joka tekisi fyysiset tutkimukset ja tutustuisi muiden tekemiin fyysisiin tutkimuksiin jotta ei jumiuduttaisi vain retoriikan ja psykologian tasolle.
Operatiivinen osasto tarvitsisi riittäviin resursseihin jonkinmoisen budjetin.
Sen budjetin saaminen valtion apuna voi olla haasteellista kun tällä hetkellä prioriteettien ykkönen on euroopan pankkien pönkittäminen ja muut tuikitärkeät avustukset jotta saadaan lapsihallituksemme jäsenille kunnon virat maailmalla.
Tarvitaan lisäksi rohkea ja vakuuttava PR- hahmo / hahmoja hankkeelle jotta ufologia saadaan pois populaarikulttuurin ikeestä ja siirretyksi luonnontieteisiin muiden rinnalle.
Palattakoon kuitenkin vielä hetkeksi realismiin eli siihen että kaipaako valtionhallinto tutkimusta joka saattaa olla uhka heille itselleen vaikkakin se toimii heidän alaisuudessaan?
Siinä on pienoinen paradoksi.
Jos tutkimus johtaisi johonkin selkeään positiiviseen johtopäätökseen niin kävisikö siinä sitten niin että laitos suljettaisiin, debunkattaisiin ja tutkimustulokset tyrmättäisiin naurettavina ja tabuilu jatkuu taas vanhaan malliin?
Ufotutkimus olisi tietenkin poikkitieteellistä.
Ufoilu on ihan tutkitusti uskontoa joten uskontotieteen laitos riittää melko pitkälle. Lääketieteelle sillä tietysti on annettavaa koska suuri osa ufostelijoista tuntuu olevan enemmän tai vähemmän päästänsä pipejä ja folkloristiikka saisi aiheesta varmasti myös jotain irti. Eiköhän ne siinä sitten ole.
Varaktorista kun aika jättää niin patologeille tulee mielenkiintoinen tehtävä katsoa mitä sen pään sisällä tai mitä siellä ei ole. Se on lääketieteellinen haaste. Minä tiedän jo mitä siellä on ja mitä siellä ei ole mutta jätetään se homma patologeille.
Varaktori tuo sinun jankutuksesi kuullaan palstalla vähintään 100 kertaa kuukaudessa Närvän väitöskirjasta jonka olet vääristellyt mieleiseksesi rivien välistä ja otsikkoa myöten. olisiko aika vaihtaa levyä tai häipyä ja tällä kertaa ihan lopullisesti? Sinulla ei ole ollut yhtään mitään annettavaa ufologialle vuosikausiin ja silti jaksat jankuttaa.
Mikä sinua vaivaa? Oletko ihan terve?
Pystyn osoittamaan jokaisen väitteeni tuossa edellisessä viestissäni todeksi vertaisarvioiduilla tutkimuksilla. Niin ufoilijoiden mielenterveysongelmat kuin myös sen, että kyseessä on uuden ajan uskonnollisuus. Voit olla varma, että tuon järjen valoa tälle palstalle myös jatkossa. Viimeksi työterveydessä käydessäni ei mitään sairauksiakaan löytynyt.
"Varaktori tuo sinun jankutuksesi kuullaan palstalla vähintään 100 kertaa kuukaudessa Närvän väitöskirjasta jonka olet vääristellyt mieleiseksesi rivien välistä ja otsikkoa myöten. "
Varaktori vääristellyt Närvän väitöskirjan ja ihan oikein otsikonkin? Närvän (Uskontotieteen) väitöskirjassahan todetaan ufologian olevan uskonnollista, ja onhan eräs kotimainen puljukin luokiteltu uskonnolliseksi yhteisöksi:
http://www.uskonnot.fi/yhteisot/view.php?orgId=568
Linkistäsi:
Yhdistys on uskonnollisesti sitoutumaton.
Löytyy
Yhteisöt uskontoperinteen mukaan
Yläotsikko
Länsimainen esoteerinen perinne ja new age
Alaotsikko
Modernit liikkeet
Se viimeinen kappale on lainattu ydistyksen omilta sivuilta ja toki se itse uskottelee olevansa uskonnollisesti sitoutumaton vaikka on 100% sitoutunut ufohumpuukiin joka sitten on oleellinen osa new agea.
Suosittelen amiksen peltiseppälinjaa. Sitä tasoa täällä lukijatkin ovat.
Kannatetaan. Onhan peltiufo ainoa oikea ufo.
Kanavoinnin tutkimusyksikkö on tärkein
Kaikille teille peruskoululaisille voin ilmoittaa, että ei mikään oikea yliopisto edes tutki tuollaista humpuukia. Vaikka joissain itäisen Suomen ahjoissa sellaistakin on kuullut väitettävän. Ainoat todelliset ja oikeat yliopistot Suomessa sijaitsevat ainoastaan kehä-3:n sisäpuolella.
Esimerkiksi Melbournen yliopistossa opetetaan ufologiaa ja sieltä voit saata PhD- tittelin ufologiaan.
Melbourne ei tosin ole kehä kolmosen sisäpuolella.
Filosofi voi tietysti Melbournessakin väitellä ufologiasta siinä missä uskontotieteilijä täällä meillä.
http://archive.uninews.unimelb.edu.au/view-25534.html
Olisipa ainakin varma työpaikka tuollaisen tittelin omaavalle. Noh, no ehkä ei nyt ihan missä vaan, mutta vaikka Timbuktussa tai Peräseinäjoellä.
Valitettavasti USA:han en uskalla mennä kun on tullut höpöteltyä esim. Roswellista.
70-luvulla otettiin tosissaan nämä asiat. Kirjastossa on vieläkin niitä Parapsykologia kirjoja jos ei joku himokieltäjä ole varastamassa tai repimässä.